Rocznica Męczeńskiej Śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

fot. Mikołaj Kuras

„Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, a przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy” – to jedne z ostatnich wygłoszonych słów księdza Jerzego Popiełuszki. 19 października obchodziliśmy 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego.


Ze względu na obostrzenia związane z pandemią zaplanowana uroczysta msza święta w intencji kanonizacji błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku nie odbyła się. Odwołano także modlitewne spotkanie pod krzyżem przy drodze krajowej nr 80, upamiętniającym uprowadzenie księdza. Miejsce pamięci w asyście harcerzy odwiedzi marszałek Piotr Całbecki, który złoży kwiaty pod pomnikiem.

Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. Trasa jego męczeńskiej ostatniej drogi wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. Niezłomny kapelan Solidarności stał się symbolem walki o wolność i prawa człowieka. Jest zawsze obecny w naszej pamięci – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W sobotę 24 października o godzinie 17.30 na antenie TVP 3 Bydgoszcz wyemitowany zostanie film zrealizowany na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego przypominający postać i nauczanie księdza Jerzego. Kolejnego dnia (niedziela 25 października) o godzinie 17.40 zapraszamy do obejrzenia retransmisji ubiegłorocznego koncertu „Dobro nieskończone” przygotowanego przez Tomasza Kamińskiego.

Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. W ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”, zrealizowanego z udziałem środków Unii Europejskiej w ramach naszego  Regionalnego Programu Operacyjnego, powstały Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku (więcej) oraz multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku (więcej). Przedsięwzięcie objęło także modernizację oraz wyposażenie sali pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, świątyni w której ksiądz Jerzy sprawował ostatnią mszę. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik księdza Jerzego. Wystawienie monumentu współfinansował samorząd województwa.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..