Msza święta celebrowana była przez ordynariuszy diecezji toruńskiej, bydgoskiej i włocławskiej bp. Wiesława Śmigla, bp. Krzysztofa Włodarczyka i bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Pierwszy dzień obchodów zwieńczyło przejmujące wykonanie oratorium „Ksiądz Jerzy, błogosławiony znad Wisły” Piotra Pałki; we włocławskiej katedrze pod batutą Mariana Szczepańskiego wystąpił Chór Canto z włocławskiego Zespołu Szkół Muzycznych. W piątkowych uroczystościach uczestniczyli wicemarszałek Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa Marek Wojtkowski i radni województwa Józef Łyczak, Wojciech Jaranowski i Sławomir Kopyść.
Kujawy i Pomorze naznaczone są męczeńską krwią księdza Jerzego, mamy szczególną odpowiedzialność i przywilej godnego uczczenia tej rocznicy. Ale ta śmierć nie była daremna. Ostatecznie bowiem prawda zawsze zatriumfuje nad kłamstwem, nadzieja przezwycięży zwątpienie, a życie pokona śmierć. Wciąż aktualne są słowa, które uczynił istotą swojego nauczania, przesłaniem swego życia, testamentem pozostawionym narodowi: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który jest inicjatorem przyjętego przez sejmik województwa stanowiska w sprawie obchodów.
Główne wydarzenia rocznicowe zaplanowaliśmy na 19 października (sobota). Po mszy w kościele parafialnym w Górsku – to właśnie tu 40 lat temu funkcjonariusze bezpieki napadli i uprowadzili księdza, by go później torturować i zabić – odprawiona zostanie droga krzyżowa, której ostatnią stacją będzie krzyż-pomnik przy krajowej osiemdziesiątce. O godz. 18 rozpocznie się transmitowane na żywo przez publiczną TVP3 Bydgoszcz plenerowe widowisko muzyczne, na które złożą się pieśni i piosenki, które w trudnych czasach czterdzieści lat temu dodawały Polakom otuchy. Wystąpią aktorzy polskich scen i znani artyści estradowi oraz chór i muzycy. (Retransmisja widowiska w tym samym paśmie w niedzielę 20 października godz. 17).
W tym samym mniej więcej czasie w bydgoskim kościele Świętych Braci Męczenników – to w tej świątyni ksiądz Popiełuszko odprawił ostatnią w życiu mszę i poprowadził modlitwę różańcową – zabrzmi słynne „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego (początek godz. 17). Misterium „Via Dolorosa” przygotowała Filharmonia Pomorska, wystąpią Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Pawła Kapuły oraz soliści, recytatorzy i zespół wokalny. Bezpośrednio po koncercie msza w intencji kanonizacji kapłana. (Msza w tej samej intencji, transmitowana na cały świat przez publiczną TVP Polonia, odbędzie się w tym samym bydgoskim kościele w niedzielę 20 października).
20 października obchody przeniosą się do Torunia – po ceremonii złożenia kwiatów pod pomnikiem księdza Jerzego w alei Jana Pawła II w kościele akademickim w Rynku Staromiejskim koncert „V-te nie zabijaj”. W programie przygotowanym przez fundację Dzięki Muzyce oparte o religijne teksty utwory współczesnych kompozytorów muzyki klasycznej, m.in. Samuela Barbera i Oli Giejlo. Tego samego dnia w podtoruńskiej Łubiance koncert songów Tomka Kamińskiego „Dobro nieskończone” (kościół parafialny Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki).