Tysiące osób korzysta z kujawsko-pomorskiego chatbota

Koronawirus wielu z nas zabrał swobodę pracy, wyjścia z domu, treningu czy udziału w wydarzeniach kulturalnych. W tej sytuacji samorządy stanęły przed wyzwaniem: jak zapewnić mieszkańcom nie tylko dostęp do wiarygodnych informacji o pandemii, ale też wsparcie i rozrywkę? Kujawy i Pomorze pokazały, że jest to możliwe.


Po tym, jak w całym kraju zarządzono lockdown, a w przestrzeni publicznej zaczęło się pojawiać coraz więcej dezinformacji, władze województwa podjęły decyzję: tworzymy nowoczesne, interaktywne narzędzie, które pomoże użytkownikom w każdej sytuacji. Tak powstał COMPAS (Covidowy Omnibus i Mapa Pomocowych Akcji Specjalnych), czyli nowoczesny chatbot w aplikacji Messenger, który ma ułatwić życie mieszkańcom regionu w czasie pandemii. Każdego miesiąca ze wsparcia korzysta średnio tysiąc osób, ale odbiorców jest znacznie więcej.

Twórcy chatbota podzielili go na trzy części: pierwsza jest skierowana do kujawsko-pomorskich przedsiębiorców. Można w niej znaleźć aktualne ulgi i programy pomocowe - te lokalne, i te ogólnopolskie. Prosta nawigacja sprawia, że w opcjach wsparcia bez trudu zorientuje się zarówno właściciel jednoosobowej firmy, jak i dużego zakładu.

W dobie pandemii ogromnym problemem stało się poczucie osamotnienia i obciążenia emocjonalnego. Dlatego właśnie kolejny moduł stworzony został - we współpracy z ekspertami, inicjatorami programu "Psycholodzy dla Społeczeństwa" - dla osób potrzebujących wsparcia psychicznego. Można w nim posłuchać porad terapeutów, poznać techniki radzenia sobie ze stresem i znaleźć namiary na instytucje, które na co dzień służą pomocą w sytuacjach kryzysowych. Wystarczy jedno kliknięcie na smartfonie, aby połączyć się z odpowiednią infolinią, na przykład telefonem zaufania dla osób borykających się z depresją. Jest tu także wiele cennych materiałów dla seniorów oraz relaksujący kurs jogi dla początkujących.

Dużym wyzwaniem był dostęp online do kultury i rekreacji. Twórcy sięgnęli po różnorodne pomysły: mikrokoncerty takich artystów jak Bovska i Monika Borzym, e-spotkania z dzikimi zwierzętami pod wodzą popularnego leśnika Marcina Kostrzyńskiego, wirtualne spacery po zabytkach z Maciejem Orłosiem, a nawet kurs tańca z Lenką i Jankiem Klimentami. W chatbocie premierę miał pierwszy polski bookbot  “Tajemnica Kolodionu” autorstwa pisarza Marcela Woźniaka z ilustracjami Tomasza Przeździeckiego.

Wszystko to w intuicyjnym i prostym w nawigacji narzędziu, które działa w ramach ogólnodostępnej platformy Facebook i nie wymaga instalowania specjalnego oprogramowania. W dodatku działa całkowicie bezpłatnie, 24 godziny na dobę na Messengerze województwa - wystarczy rozpocząć konwersację.

Z chatbota skorzystało już blisko 5 tysięcy mieszkańców naszego regionu, ale stworzone na jego potrzeby materiały dotarły do ponad 2,1 mln odbiorców. “Gdyby nie nowe technologie, pomaganie mieszkańcom regionu byłoby o wiele trudniejsze” - przyznaje dyrektor departamentu promocji województwa, Edyta Macieja-Morzuch. Zwraca także uwagę, że narzędzie pozwoliło wspierać lokalnych artystów, którym pandemia szczególnie dała się we znaki.

COMPAS powstał w ramach marszałkowskiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarczej. Program jest dofinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
4 komentarze

gość-66013

Chatbot ..... szukałam w słowniku języka polskiego ..nie znalazłam Czy to następny dziwoląg jakieś partyjnego matołka ?

1 0
ID:84032

gość-62772

nie wiesz czym jest bot? albo czat? wow... a wiesz co to jest internet?

0 0
ID:84033

gość-85781

@~gość-62772: Mieszkam w Polsce więc ...Chatbot ..... szukałam w słowniku języka polskiego . Jak przeprowadzę się do Anglii to będę szukać w słowniku języka angielskiego ...
Będąc w Anglii nie słyszałam żeby Anglicy używali polskich albo francuskich słów w języku codziennym ...

1 0
ID:84037

LALA20


Polecam film na faktach , p.t. '' Szyfry wojny '' .
Indianie Navajo , przekazywali meldunki w swym języku , Japończycy , byli , zdezorientowani - Pacyfik .

0 0
ID:84042


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA