Rozwój gospodarczy naszego regionu oczami ekspertów

fot. Mikołaj Kuras

Koncepcja programu rozwoju gospodarczego województwa została zaprezentowana podczas dzisiejszej konferencji on-line. Dokument opracowano w ramach pierwszego etapu projektu Regiogmina, a konsultacje rozpoczną się 2 lutego.


Celem projektu Regiogmina, finansowanego przez rządowe Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest wypracowanie skrojonych na miarę instrumentów wsparcia dla działających w Kujawsko-Pomorskiem małych przedsiębiorstw. Pierwszy etap, badawczy, przeprowadzony przez firmę PwC Advisory, będącą częścią PwC, globalnego giganta w branży usług doradczych, audytorskich i księgowych, obejmował analizę sytuacji firm w naszym województwie pod względem konkurencyjności, innowacyjności, produktywności i związków kooperacyjnych, ocenę istniejących instrumentów wsparcia w świetle efektów i oczekiwań przedsiębiorców, a także opracowanie założeń regionalnego obserwatorium gospodarczego – nowej wojewódzkiej instytucji, która będzie na bieżąco monitorować sytuację, rozpoznając potrzeby przedsiębiorców, prowadząc analizy i rekomendując wynikające z nich rozwiązania samorządom wszystkich szczebli i środowisku biznesowemu.

Wierzę, że wypracowane rozwiązania, czerpiące z dobrych wzorców największych gospodarek świata, dostosowane do specyfiki i uwarunkowań naszego regionu, będą nowym, skutecznym impulsem wzrostu. Wzrostu, którego beneficjentami będą wszyscy mieszkańcy Kujaw i Pomorza – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Na podstawie przedstawionej przez PwC koncepcji oraz uwag i wniosków ze spotkań konsultacyjnych z jednostkami samorządów terytorialnych, instytucjami otoczenia biznesu i przedsiębiorcami przygotowany zostanie dokument programowy, wskazujący samorządowi województwa kierunek prowadzenia polityki rozwoju gospodarczego regionu.

W drugiej fazie projektu, wdrożeniowej, na poziomie lokalnym przeprowadzony zostanie pilotaż zaproponowanych rozwiązań i rekomendacji we współpracujących w projekcie 21 gminach oraz towarzyszące mu badania fokusowe dotyczące czynników sprzyjających i ograniczeń związanych z wdrożeniem wybranych instrumentów. Za tę część projektu odpowiada warszawska SGH. PwC uruchomi dla nas regionalne obserwatorium gospodarcze. Pilotaż ma na celu dopracowanie założeń i weryfikację wstępnej koncepcji funkcjonowania instytucji. Drugi etap potrwa do końca 2021 roku.

Liderem projektu Regiogmina jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, partnerami dwie renomowane uczelnie – warszawska Szkoła Główna Handlowa i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Warte 10,5 miliona przedsięwzięcie w całości finansowane jest przez NCBiR. Projekt realizowany jest ramach strategicznego rządowego programu badań i prac rozwojowych Gospostrateg, dotyczącego społecznego i gospodarczego rozwoju Polski w warunkach globalizujących się rynków.
1 komentarz

gość-18215

Zamiast słuchać wyborców zasilaja naszymi podatkami ,,zaprzyjaźnione firmy '' kolesi partyjnych ? Dziwne bo przed każdymi wyborami wyją że ,,już teraz będą słuchać wyborców '' .

1 1
ID:84064


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA