Dzisiaj odbyło się Posiedzenie Komitetu Monitorującego

fot. Mikołaj Kuras

Stan wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, przygotowania związane z planowaniem programu regionalnego nowej perspektywy i działania samorządu województwa w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego były tematami dzisiejszych obrad Komitetu Monitorującego RPO.


Informację na temat zaawansowania realizacji naszego RPO 2014-2020 przedstawiła dyrektor Departamentu Wdrażania RPO w Urzędzie Marszałkowskim Barbara Jesionowska. Z raportów wygenerowanych z Centralnego Systemu Teleinformatycznego wynika, że z przypadających na nasz region blisko 2 miliardów euro (8,7 mld złotych) mamy zakontraktowane 90 procent środków (7,6 mld złotych), co oznacza prawie 3 tysiące zawartych z beneficjentami umów o dofinansowanie.

Z pieniędzy RPO finansowane są m.in. działania marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. Budżet pakietu to 910 milionów złotych, z czego uruchomiliśmy już 833 miliony złotych; najwięcej, 600 milionów złotych, w segmencie gospodarczym, 176 mln złotych w segmencie zdrowotnym, 47 mln złotych w projektach adresowanych do instytucji wsparcia społecznego, 9 milionów w przedsięwzięciach na rzecz edukacji (e-szkoła) i bezpieczeństwa publicznego.

Alokacja przeznaczona na nasz program regionalny (i rządowa metoda jej wyliczenia) jest dla nas satysfakcjonująca. Natomiast pozostaje jeszcze kwestia rezerwy programowej. Tu apelujemy o sprawiedliwy podział, uwzględniający konieczność wyrównywania szans rozwojowych dla takich regionów jak nasz – mówił marszałek Piotr Całbecki w lutym, podczas konsultacji z przedstawicielami rządu w sprawie funduszy europejskich dla Polski na lata 2021-2027.

Założenia dotyczące inwestowania środków unijnych w nowej perspektywie przedstawił komitetowi dyrektor marszałkowskiego Departament Funduszy Europejskich Rafał Pietrucień. W ramach programu regionalnego na lata 2021-2027 Kujawsko-Pomorskie będzie mieć do dyspozycji 1,5 miliarda euro, zgodnie z algorytmem opartym m.in. o liczbę ludności i PKB per capita. Ale pula ta będzie ostatecznie większa, bo do podziału na wszystkie województwa jest jeszcze 7,1 miliarda euro w ramach kontraktów programowych. Skorzystamy też z pieniędzy z Funduszu Odbudowy i programów krajowych, a prawdopodobnie także z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. 

Pierwsza wersja programu regionalnego województwa kujawsko-pomorskiego powinna być gotowa w kwietniu, konsultacje społeczne dokumentu planujemy na maj. Negocjacje programu z Komisją Europejską odbędą się najprawdopodobniej w trzecim i czwartym kwartale, a KE powinna zaakceptować nasz  program regionalny w grudniu.
1 komentarz

gość-59334

Bla, bla bla a komunikacja masowa PKP w regionie nadal nie funkcjonuje zgodnie z interesem podatników , więc po co to zamydlanie oczu ?

0 0
ID:84168


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA