Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Fundusze europejskie dla naszego województwa, sytuacja w regionie po roku epidemii, publiczny transport pasażerski i cyfryzacja były głównymi tematami wtorkowych obrad Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


O środkach europejskich perspektywy 2021-2027 mówił gospodarz województwa. W swoim wystąpieniu nawiązał do prowadzonych obecnie z rządem negocjacji dotyczących budżetu naszego nowego programu regionalnego. Jak wiadomo, upubliczniona już podstawowa kwota alokacji, liczona według algorytmu opartego m.in. o liczbę ludności, PKB i poziom bezrobocia, wynosi dla naszego regionu 1 476 milionów euro. Niewiadomą pozostaje wciąż jednak sposób rozdysponowania 25-procentowej tak zwanej puli rezerwowej (chodzi o 25 procent wszystkich środków, które rząd przeznacza na programy regionalne). Uważamy, że podziałem tym powinien rządzić taki sam algorytm, w myśl którego słabsze regiony, do których wciąż się zaliczamy, otrzymają więcej. Nasze stanowisko negocjacyjne, dla którego marszałek Piotr Całbecki otrzymał w regionie szerokie poparcie, sprowadza się w wymiarze finansowym do usilnych starań o to, by budżet naszego programu regionalnego nowej perspektywy zamknął się kwotą co najmniej 2 miliardów euro. Kontrakt z rządem w tej sprawie powinien zostać uzgodniony do końca czerwca. Jesienią czekają nas negocjacje z Komisją Europejską dotyczące kierunków inwestowania pieniędzy.

Samorząd województwa liczy też na środki dla regionu z Krajowego Planu Odbudowy. Marszałek Piotr Całbecki podkreślił dziś w Grudziądzu, że chcemy uczestniczyć w podziale i zarządzaniu tymi środkami, bo tylko to zapewni województwu realizację założonych celów polityki rozwoju. Zakładamy też, że pieniądze KPO zrównoważą mniejszą ewentualnie alokację w programie regionalnym. Ustawa wdrażająca KPO powinna zostać przyjęta przez parlament najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia, kiedy spodziewana jest pierwsza transza środków.

Podczas posiedzenia Konwentu Powiatów marszałkowi Całbeckiemu towarzyszyli dyrektorzy departamentów Funduszy Unijnych i Cyfryzacji, Rafał Pietrucień i Sławomir Kozłowski, oraz wicedyrektor Departamentu Planowania Strategicznego i Rozwoju Gospodarczego Andrzej Potoczek, a także prezes Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio Jarosław Boryń i prezes Exea Data Center  Magdalena Mike-Gęsicka.
1 komentarz

gość-28565

Ile tych darmozjadów trzeba utrzymywać !!!

0 0
ID:84362


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA