Ponad 85 tysięcy aktywnych bonów w naszym województwie

Zbliżają się wakacje, to dobry moment, by zaplanować wypoczynek z dzieckiem i wykorzystać bon turystyczny. W kujawsko-pomorskim na aktywację wciąż czeka ponad 135 tysięcy bonów. Z wykorzystaniem bonu nie trzeba się spieszyć. 


Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał już ponad 1,6 mln bonów turystycznych na kwotę blisko 1,5 mld złotych. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego na 220,8 tysięcy bonów aktywowali 85,2 tysięcy, co stanowi 39% z dostępnej puli i oznacza 7 procent wzrost aktywacji bonów w stosunku do marca tego roku. Najwięcej bonów aktywowano w województwach: śląskim - 46 procent, dolnośląskim – 42 procent, wielkopolskim – 40 procent, pomorskim oraz kujawsko-pomorskim – 39%.

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin oraz branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku epidemii koronawirusa. Przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i „500 plus” im się nie należy. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie „Rodzina 500 plus”. Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Może on też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Do tej pory mieszkańcy naszego województwa w całości wykorzystali ponad 14,5 tys. bonów, a łączna kwota dokonanych płatności  bonami przekroczyła 17,4 mln zł.

Bon nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Obecnie w skali kraju liczba podmiotów, które zgłosiły chęć rozliczania się bonem, przekroczyła 23,3 tys. W naszym regionie jest ich 595. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl  oraz www.polska.travel.

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, muszą wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Mogą to zrobić wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Aby płatności do nich trafiały, muszą podać przy rejestracji prawidłowy numer konta. Zdarza się, że niektóre numery rachunków są błędne lub zamknięte, dlatego apelujemy do przedsiębiorców, by zweryfikowali dane, które podają przy rejestracji na PUE ZUS.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA