Samorządowcy apelują do rządu i Komisji Europejskiej

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Reprezentanci samorządów terytorialnych wszystkich szczebli  przyjęli stanowisko w sprawie podziału środków na programy regionalne nowej perspektywy – z wezwaniem, by rząd podzielił te pieniądze tak, by rzeczywiście służyły wyrównywaniu dysproporcji rozwojowych. Adresatem drugiego stanowiska jest Komisja Europejska, do której skierowany został apel o wsparcie województw w sporze o sprawiedliwy podział, zgodny z unijną polityką spójności.  


O tym, jakimi sumami zamkną się ostatecznie budżety programów regionalnych 2021-2027, dowiemy się, kiedy rząd ogłosi decyzję w tej sprawie. Podstawowe kwoty alokacji, liczone według algorytmu opartego m.in. o liczbę ludności, PKB i poziom bezrobocia, są znane od dawna – dla województwa kujawsko-pomorskiego jest to 1 476 milionów euro. Niewiadomą pozostaje natomiast sposób rozdysponowania 25-procentowej tak zwanej puli rezerwowej - chodzi o 25 procent wszystkich środków, które rząd przeznacza na programy regionalne. Samorząd województwa uważa, że podziałem tym powinien rządzić taki sam algorytm, w myśl którego słabsze regiony, do których wciąż się zaliczamy, otrzymają więcej. Strona rządowa sondowała podczas negocjacji inne, mniej korzystne dla nas rozwiązana, w tym „metodę 90 procent” oznaczającą, że wszystkie regiony otrzymają dziewięć dziesiątych kwot, którymi dysponowały na lata 2014-2020.

Celem polityki spójności jest to, by wyrównywać szanse rozwojowe regionów Unii Europejskiej, celem programów regionalnych – by wyrównywać te szanse wewnątrz krajów członkowskich. Niektóre polskie województwa rozwijają się szybciej od naszego (i wielu innych) i przekroczyły już próg 75 proc. unijnej średniej PKB. Natomiast my wciąż potrzebujemy większego wsparcia. Stąd dzisiejsze stanowisko, które prześlemy zarówno do ministra Waldemara Budy i do premiera Mateusza Morawieckiego, jak i do Komisji Europejskiej. Bo ostatecznie to KE zatwierdza podział tych środków, co ma nastąpić w czwartym kwartale tego roku – powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem forum marszałek Piotr Całbecki.

Stanowisko negocjacyjne naszego województwa sprowadza się w wymiarze finansowym do starań, by alokacja na nasz program regionalny 2021-2027 była  zbliżona do tej z obecnego programu – walczymy o co najmniej dwa miliardy euro. Stanowisko to poparli w apelu skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego uczestnicy majowego posiedzenia Forum Samorządowego, a także kujawsko-pomorscy parlamentarzyści.

Oczekujemy kontynuacji logiki podziału środków (…) opartej od samego początku na wymiernych i obiektywnych wskaźnikach (…), która umożliwiła w poprzedniej perspektywie, poprzez adekwatne alokacje dla województw, efektywne wsparcie prorozwojowe. Województwo kujawsko-pomorskie to region (…) posiadający na swoim terenie (…) obszary zmarginalizowane (…) [zamieszkiwane przez] 45 proc. mieszkańców regionu, (...) [stanowiące] 56 proc. jego powierzchni. Środki rezerwy programowej (…) przeznaczone powinny zostać na poprawę jakości życia mieszkańców tych obszarów oraz na zidentyfikowane w Strategii Rozwoju Województwa projekty strategiczne” – czytamy w stanowiskach przyjętych dziś przez regionalne Forum Samorządowe.

Funkcjonujące od 2016 roku Forum Samorządowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest platformą debaty i współpracy oraz artykułowania interesów wszystkich samorządów terytorialnych regionu.
1 komentarz

gość-23710

No cóż ..jak tu żyć za 30 tysięcy miesięcznie ...jak żyć ?

1 1
ID:84378


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA