O tym, jakimi sumami zamkną się ostatecznie budżety programów regionalnych 2021-2027, dowiemy się, kiedy rząd ogłosi decyzję w tej sprawie. Podstawowe kwoty alokacji, liczone według algorytmu opartego m.in. o liczbę ludności, PKB i poziom bezrobocia, są znane od dawna – dla województwa kujawsko-pomorskiego jest to 1 476 milionów euro. Niewiadomą pozostaje natomiast sposób rozdysponowania 25-procentowej tak zwanej puli rezerwowej - chodzi o 25 procent wszystkich środków, które rząd przeznacza na programy regionalne. Samorząd województwa uważa, że podziałem tym powinien rządzić taki sam algorytm, w myśl którego słabsze regiony, do których wciąż się zaliczamy, otrzymają więcej. Strona rządowa sondowała podczas negocjacji inne, mniej korzystne dla nas rozwiązana, w tym „metodę 90 procent” oznaczającą, że wszystkie regiony otrzymają dziewięć dziesiątych kwot, którymi dysponowały na lata 2014-2020.
Celem polityki spójności jest to, by wyrównywać szanse rozwojowe regionów Unii Europejskiej, celem programów regionalnych – by wyrównywać te szanse wewnątrz krajów członkowskich. Niektóre polskie województwa rozwijają się szybciej od naszego (i wielu innych) i przekroczyły już próg 75 proc. unijnej średniej PKB. Natomiast my wciąż potrzebujemy większego wsparcia. Stąd dzisiejsze stanowisko, które prześlemy zarówno do ministra Waldemara Budy i do premiera Mateusza Morawieckiego, jak i do Komisji Europejskiej. Bo ostatecznie to KE zatwierdza podział tych środków, co ma nastąpić w czwartym kwartale tego roku – powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem forum marszałek Piotr Całbecki.
Stanowisko negocjacyjne naszego województwa sprowadza się w wymiarze finansowym do starań, by alokacja na nasz program regionalny 2021-2027 była zbliżona do tej z obecnego programu – walczymy o co najmniej dwa miliardy euro. Stanowisko to poparli w apelu skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego uczestnicy majowego posiedzenia Forum Samorządowego, a także kujawsko-pomorscy parlamentarzyści.
Oczekujemy kontynuacji logiki podziału środków (…) opartej od samego początku na wymiernych i obiektywnych wskaźnikach (…), która umożliwiła w poprzedniej perspektywie, poprzez adekwatne alokacje dla województw, efektywne wsparcie prorozwojowe. Województwo kujawsko-pomorskie to region (…) posiadający na swoim terenie (…) obszary zmarginalizowane (…) [zamieszkiwane przez] 45 proc. mieszkańców regionu, (...) [stanowiące] 56 proc. jego powierzchni. Środki rezerwy programowej (…) przeznaczone powinny zostać na poprawę jakości życia mieszkańców tych obszarów oraz na zidentyfikowane w Strategii Rozwoju Województwa projekty strategiczne” – czytamy w stanowiskach przyjętych dziś przez regionalne Forum Samorządowe.
Funkcjonujące od 2016 roku Forum Samorządowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest platformą debaty i współpracy oraz artykułowania interesów wszystkich samorządów terytorialnych regionu.