Renta rodzinna dla ucznia i studenta za okres wakacji

Maturzyści, którzy w tym roku rozpoczynają studia, lub studenci, którzy skończyli jeden kierunek studiów i zaczynają drugi, mogą otrzymywać rentę rodzinną także w wakacje. Muszę jednak  spełnić pewne warunki.


Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje dziecku po śmierci m.in. rodzica. Może je otrzymać osoba ucząca się do maksymalnie do 25-tego roku życia. Od tej zasady jest jednak pewien wyjątek. Jeśli 25-te urodziny przypadną na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, to może on otrzymywać rentę aż do końca tego roku studiów.

Dziecko, które do tej pory pobierało rentę rodzinną i ukończy 16 lat ma nadal prawo do świadczenia, pod warunkiem że kontynuuje naukę w szkole lub na studiach. Musi jednak złożyć do ZUS potwierdzenie  w formie zaświadczenia, które wystawia szkoła lub uczelnia. Zwykle dokument jest wydawany na jeden rok nauki i przez taki czas jest ważne. Uczniowie i studenci muszą  pamiętać o tym, że niedostarczenie takiego zaświadczenia będzie oznaczać zaprzestanie nauki i tym samym brak  prawa do renty rodzinnej.

Dziecko może otrzymać rentę rodzinną po ukończeniu 16 lat, nawet wówczas gdy nie kontynuuje nauki. Jest to jednak możliwe tylko w sytuacji, gdy stało się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat.

Renta rodzinna przysługuje również w czasie wakacji, jeśli są one między kolejnymi latami nauki w tej samej szkole. Maturzystom, którzy zakończyli swoją edukacje w szkole średniej, a jeszcze nie rozpoczęli studiów, ZUS wypłaca rentę rodzinną do końca sierpnia. Jeśli przyszły student chce ją otrzymać również za wrzesień musi dostarczyć do ZUS potwierdzenie o przyjęciu na pierwszy rok studiów. – Wystarczy, że dostarczy nam zawiadomienie o przyjęciu do szkoły wyższej. Zaświadczenie z uczelni potwierdzające rozpoczęcie nauki dostarczy w październiku gdy rozpoczyna się rok akademicki – mówi Krupicka.

Jeśli przyszły student dostarczy potwierdzenie z uczelni, że od października rozpoczyna naukę, ale tak się nie stanie, będzie musiał zwrócić rentę za wrzesień. Zdarza się też, że rok akademicki zaczyna się później niż w październiku. Wtedy renta za wrzesień nie przysługuje. Można ją pobierać dopiero od miesiąca, w którym złoży on wniosek o wypłatę renty oraz zaświadczenie, że rozpoczął studia.

Renta rodzinna wyliczana jest na podstawie świadczenia zmarłego. Jeżeli uprawniona jest do niej tylko jedna osoba to wówczas wynosi 85 proc. , gdy dwie osoby (np. dziecko i współmałżonek) - to 90 proc., w przypadku gdy do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej (student wraz rodzeństwem) wówczas wysokość renty rodzinnej to maksymalnie  95 proc. świadczenia zmarłego. Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, którą – w razie konieczności – dzieli się na równe części między uprawnionych.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA