XXXV sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wczoraj obradował sejmik województwa kujawsko-pomorskiego. Przed posiedzeniem radni i członkowie zarządu województwa spotkali się z uczestnikami i medalistami Igrzysk Olimpijskich w Tokio.


Radni zaakceptowali nowelizację uchwały w sprawie pomocy finansowej jednostkom samorządu terytorialnego na zadania inwestycyjne realizowane w ramach „Kujawsko-Pomorskiej Małej Infrastruktury Sportowej – Edycja 2021”. 24 maja sejmik przyjął uchwałę, w której przyznał pomoc finansową 23 jednostkom samorządu terytorialnego na łączną kwotę 550 tysięcy złotych. Teraz zwiększono środki na ten cel o 200 tysięcy złotych, dzięki czemu dofinansowanie obejmie dodatkowo 11 inwestycji. W porządku obrad znalazły się też dwa inne projekty uchwał dotyczących pomocy finansowej województwa na rozwój infrastruktury sportowej – chodzi o budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Lubiczu Dolnym oraz hali sportowej przy Zespole Szkół w Gronowie. W obu przypadkach samorząd województwa przyznał dotację w wysokości ćwierć miliona złotych.  

Konieczność przyspieszenia działań związanych z poprawą jakości powietrza w naszym województwie jest powodem przyjętej nowelizacji uchwały antysmogowej o przepisy dotyczące zakazu eksploatacji instalacji na paliwa stałe w budynkach/lokalach, gdzie istnieje możliwość podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Chodzi o największe miasta województwa (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz), miasta uzdrowiskowe (Ciechocinek, Inowrocław, Wieniec-Zdrój) oraz Nakło nad Notecią. Sejmik przyjął też pakiet nowelizacji uchwał dotyczących obszarów chronionego krajobrazu. 

Radni wysłuchali aktualnych raportów wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska i wojewódzkiego inspektora sanitarnego na temat stanu bezpieczeństwa sanitarnego na terenie naszego województwa. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja epidemiczna wymagała zmiany organizacji pracy i przyspieszyła cyfryzację Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej przedstawił sprawozdanie z realizacji Kujawsko-Pomorskiego Programu na rzecz Ekonomii Społecznej do 2020 roku. Sejmik zaakceptował przystąpienie województwa do Europejskiej Sieci Społecznej. Uczestnictwo w ESN daje nam możliwość wymiany doświadczeń w zakresie polityki społecznej ze 150 podmiotami w całej Europie.  

Sejmik przyjął uchwałę w sprawie powołania Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiej Rady Oświatowej.

Po krótkiej debacie przyjęto też stanowisko w sprawie zasad udzielania pomocy rolnikom poszkodowanym w związku z upadłością podmiotów skupujących produkty i płody rolne. "Postulujemy jak najpilniejsze zmiany legislacyjne, w wyniku których wsparcie przysługiwałoby wszystkim rolnikom, którzy, niezależnie od charakteru prowadzonej produkcji rolnej, ponieśli straty na skutek ogłoszenia upadłości przez podmioty skupujące" - czytamy w stanowisku. Adresatami dokumentu są premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Grzegorz Puda.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA