Przypominamy o przygotowaniu aut do nadchodzącej zimy

Coraz chłodniejsze dni, częste opady atmosferyczne i przymrozki zwiastują nadchodzącą zimę. Warto zatem zadbać o nasz pojazd, by uniknąć niemiłej niespodzianki na drodze, a także podczas policyjnej kontroli.


Policjanci włocławskiej „drogówki” przypominają właścicielom aut o konieczności zadbania o swoje pojazdy przed zimą. Choć kodeks ruchu drogowego nie wskazuje konkretnej pory roku, to jednak nakłada na kierującego obowiązek zapewnienia m.in. dostatecznego pola widzenia i nie stwarzania zagrożenia dla innych użytkowników dróg. Tymczasem najczęściej jesienią i zimą widujemy pojazdy z zaparowanymi albo niewystarczająco odśnieżonymi szybami.

Pamiętajmy, że obowiązkiem kierowcy jest odśnieżenie całego auta przed wyjazdem w drogę, a nie tylko oczyszczenie go z przodu i po bokach. Spadający z dachu samochodu śnieg może stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Za niezastosowanie się do tego przepisu grozi mandat karny nawet w wysokości 500 zł. Z kolei odśnieżanie auta przy włączonym silniku, w sytuacji gdy motor pojazdu pracuje dłużej niż minutę, jest niezgodne z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Kierującemu grozi za to stuzłotowy mandat karny.

Nie ulega także wątpliwości, że bardzo ważną kwestią są odpowiednie opony. Najlepiej, by były one dopasowane do odpowiedniego sezonu. Decyzja w tym zakresie należy za każdym razem do użytkownika pojazdu. Jednakże należy pamiętać, że to na kierującym ciąży zawsze obowiązek wyposażenia i utrzymania go w takim stanie, aby nie zagrażało to bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz zapewniało odpowiednie posługiwanie się urządzeniami do kierowania i hamowania. Samochód, który posiada nieodpowiednie czy też zużyte ogumienie, tj. bieżnik o głębokości poniżej 1,6 mm stanowi zagrożenie na drodze i może przyczynić się do kolizji bądź wypadku. W razie stwierdzenia takiej nieprawidłowości w pojeździe, policjant nałoży na kierującego grzywnę oraz zatrzyma dowód rejestracyjny. Może także zakazać dalszej jazdy.

W ramach akcji „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” przypominamy o sprawdzeniu naszych świateł w pojeździe. Jest to jeden z ważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo na drodze, szczególnie teraz kiedy szybko zmieniają się warunki atmosferyczne. Każdy z nas w prosty sposób może sprawdzić, czy nie przepaliła się żarówka lub element świetlny, a w razie jakiś nieprawidłowości można dokonać sprawdzenia na stacji diagnostycznej. Tam specjalista przy pomocy urządzenia sprawdzi także prawidłowość świecenia świateł mijania, tak abyśmy nie oślepiali innych kierowców.  
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA