Korzystasz z Małego ZUS plus? Do 20 lutego masz czas

31 stycznia minął termin na zgłoszenie do Małego ZUS plus. Każdy z przedsiębiorców korzystający z niego w styczniu musi do 20 tego lutego złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Kolejny już rok Mały ZUS plus cieszy się dużym zainteresowaniem. W 2021 r. skorzystało z niego ponad 328 tysięcy osób, w tym 15,4 tysięcy przedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego. Ci, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z Małego ZUS-u Plus i płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od dochodu, mieli czas na zgłoszenie do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie musieli zgłaszać się ponownie.

Mały ZUS plus adresowany jest do przedsiębiorców, którzy w ubiegłym roku prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni i których roczny przychód nie przekroczył 120 tysięcy złotych. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z Małego ZUS plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.

Co ważne, każdy z przedsiębiorców korzystający w styczniu z Małego ZUS-u plus musi do 20 tego lutego złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe, w których należy wskazać informację o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Mały ZUS plus nie przysługuje osobom dopiero rozpoczynającym prowadzenie firmy. One mogą skorzystać z innych możliwości. Najpierw sześciomiesięczna „ulga na start”, a następnie dwa lata „preferencyjnych składek” opłacanych od podstawy równej 30 procent minimalnego wynagrodzenia.

Z Małego ZUS plus nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz ci, którzy prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzystają także osoby, które wykonują dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiły dla niego jako pracownik w tym lub poprzednim roku kalendarzowym.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA