W maju ruszą pierwsze wypłaty 500 plus dla Ukraińców

Ponad 13 tysięcy wniosków o świadczenie 500 plus na dzieci z Ukrainy wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie kujawsko-pomorskim. W maju ruszą pierwsze wypłaty świadczeń.


Dzięki specjalnej specustawie uchodźcy z Ukrainy mogą ubiegać się już o świadczenie 500 plus i żłobkowe, a niebawem będą także mogli złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy. Pierwsze wypłaty świadczenia 500 plus trafią na ich konta bankowe już w maju.

Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać wnioski o 500 plus na dzieci do 18 roku życia na dwa okresy świadczeniowe: bieżący- trwający do końca maja oraz na nowy, który rozpocznie się 1 czerwca i będzie obowiązywał do końca maja 2023 roku. Przy czym świadczenie 500 plus przysługuje uchodźcy tylko w tym okresie, kiedy przebywa z dziećmi w Polsce.

Dotychczas w całym kraju uchodźcy z Ukrainy złożyli około 318 tys. wniosków o świadczenie 500 plus dla około 487 tys. dzieci. W województwie kujawsko-pomorskim takich wniosków złożono ponad 13 tys. w tym 7,4 tys. wniosków obejmujących 11,2 tys. dzieci -  na bieżący okres świadczeniowy oraz 5,6 tys. wniosków na 8,6 tys. dzieci na nowy okres świadczeniowy, który zaczyna się 1 czerwca, a kończy 31 maja 2023 r. - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

O świadczenia rodzinne z ZUS mogą ubiegać się osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutego br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pomoc przy założeniu profilu na PUE ZUS i złożeniu elektronicznie wniosków o świadczenia uchodźcy mogą uzyskać w placówkach ZUS na salach obsługi klientów.
3 komentarze

gość-78933

nie zgadzam się na rozdawanie polskich pieniędzy obywatelom obcego kraju. Jeżeli władza tak bardzo chce pomagać, niech odda uchodźcom część swoich uposażeń. Obywatele Polski są przeciwni rozdawnictu swoich pieniędzy. Premier już zapowiedział hiperinfalcję. Oni chyba celowo chcą doprowadzić Polskę do ruiny. Zaczęli kowidem skończą uchodźcami.

1 1
ID:84761

gość-26713

przecież podobno 500 plus to rozdawnictwo dla hołoty, nie ma na to pieniędzy i w ogóle budżet miał tego nie wytrzymać. A teraz nagle jeszcze znalazły sie pieniądze na uchodźców? Nadrukowaliście tej kasy czy co? Teraz to nie jest rozdawnictwo? Teraz nas stać? Ciekawe...

1 1
ID:84762

gość-87993

Na te 500 plus dla ukraińcow pracuje polskie społeczeństwo. Teraz już wiemy, dlaczego ceny w sklepach tak szybko rosną. Rząd rozdaje nasze pieniądze.Pomagajmy, ale mądrze.

1 1
ID:84796


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA