Budowa Interaktywnego Centrum Fajansu zgodnie z planem

Włocławek słynie z fajansu. Rodzaj ręcznie zdobionej ceramiki znany z charakterystycznych błękitnych kwiatów cieszy się popularnością i przechodzi renesans. W zespole budynków dawnego Banku Gdańskiego na zbiegu ulic Żabiej i Królewieckiej we Włocławku powstaje Interaktywne Centrum Fajansu.


Interaktywne Centrum Fajansu (ICF) nawiązuje do 120-letniej tradycji produkcji wyrobów fajansowych. Obiekt składa się z dwóch połączonych ze sobą budynków. Remont jest prowadzony ze szczególnym uwzględnieniem zabytkowych walorów zabudowy, ich wkomponowaniu i wyeksponowaniu w odnowione elementy. Powstała infrastruktura będzie w całości dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Prace obejmują kompleksowy remont zabytkowej elewacji i ogrodzenia, przebudowę świetlika dachowego z odtworzeniem historycznego wyglądu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Wnętrza ulegną konserwacji, powstaną szyby windowe oraz nowe instalacje. Przestrzenie edukacyjno-wystawiennicze podzielone będą na strefy tematyczne: interaktywnej strefy historycznej, edukacyjnej, wystawowej oraz komercyjno-sprzedażowej. Ekspozycję uatrakcyjni specjalne angażujące oprogramowanie i oświetlenie. ICF będzie wędrówką przez historię włocławskich wyrobów ceramicznych i historię miasta. Zwiedzający poznają proces produkcji fajansu oglądając stałe i czasowe wystawy, a także uczestnicząc w procesie produkcji.

Nowopowstające Centrum Fajansu będzie atrakcyjnym punktem turystycznym na mapie włocławskiego Śródmieścia. W miejscu łączącym nowoczesność z tradycją będą działać stałe sekcje plastyczne i warsztaty ceramiczne. W budynku będzie mieścić się Centrum Kultury i Aktywizacji, rozwijające kreatywność i zainteresowania mieszkańców. W planach także założenie inkubatorów: lokalnej przedsiębiorczości i artystycznego.

Zaplanowano przebudowę, rozbudowę i remont obiektów oraz ich wyposażenie. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 22 miliony złotych, z czego połowa została dofinansowana z marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Umowę na realizację zadania podpisano w listopadzie, prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.
1 komentarz

gość-15622

Zajmowanie się rzeczami niesistotnymi dla włocławian to cecha tego samorządu z 8000+ na czele . Miało być 300 miejsc pracy rocznie a nie muzea i wystawy . Wyłazi tu kłamstwo wyborcze tego pana .

0 0
ID:85470


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA