XLIX sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Podczas poniedziałkowych obrad honorowy prezes Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego Lotto Bydgostia Zygfryd Żurawski odebrał nadaną mu Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przyznaną klubowi statuetkę Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae.


Podczas sesji prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Ryszard Kierzek zapoznał radnych województwa z organizacją i funkcjonowaniem wojewódzkiego oddziału izby, który od 25 lat reprezentuje interesy rolników naszego województwa. Podczas tegorocznych dożynek wojewódzkich marszałek Piotr Całbecki wręczył przyznaną Kujawsko-Pomorskiej Izbie Rolniczej statuetkę Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae. Prezentacja na temat organizacji i funkcjonowania Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Radni wysłuchali informacji o stanie realizacji inwestycji drogowych na terenie naszego województwa. Podczas swojego wystąpienia prezes Zarządu Dróg Wojewódzkich zapoznał radnych z największymi zakończonymi i trwającymi obecnie zadaniami, wśród nich oddana do użytku w ubiegłym miesiącu droga wojewódzka nr 265 (Brześć-Kowal), finiszująca modernizacja drogi nr 559 (Lipno-Jasień) oraz kończąca się największa w województwie inwestycja drogowa - droga wojewódzka 548 (Stolno-Wąbrzeźno). W związku z rosnącą inflacją i wzrostem kosztów inwestycji drogowych radni województwa zatwierdzili także zmiany dotyczące zwiększenia środków na ich realizację.

Radni podjęli także trzy uchwały dotyczące podwyższenia kategorii niektórych odcinków dróg gminnych do kategorii dróg wojewódzkich, co zostało uzgodnione wcześniej z Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Infrastruktury oraz samorządami lokalnymi. Przejęcie przez samorząd województwa wymienionych w projektach uchwał odcinków dróg (druki 83/22, 84/22 i 85/22 w porządku obrad) przyczyni się do osiągnięcia większej spójności w układzie komunikacyjnym województwa.

Sejmik rozpatrzył również uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi inowrocławskiemu na budowę lapidarium upamiętniającego społeczność żydowską Inowrocławia. Lapidarium pozwoli na uratowanie tysięcy fragmentów żydowskich nagrobków pochodzących z dwóch zniszczonych w czasie II wojny światowej żydowskich cmentarzy. Macewy, czyli żydowskie nagrobne płyty kamienne, zostały użyte przez okupanta m.in. do budowy chodników, utwardzania ulic i innych prac budowlanych w mieście. Te, które udało się odzyskać, zostaną wyeksponowane w lapidarium, które będzie też miejscem opowiadającym historię żydowskiej społeczności w Inowrocławiu, która wywarła znaczący wpływ na rozwój tego miasta i wzbogaciła jego kulturę. Z kolei środki w wysokości 400 tys. złotych pozwolą gminie Rogowo na przebudowę boiska do gry w hokeja na trawie wraz z infrastrukturą towarzyszącą
1 komentarz

gość-30487

przepraszam bardzo - a ta flaga ukrainy to co niby oznacza? Przecież to jakieś jaja. Jakie są podstawy prawno-samorządowe do umieszczania flagi obcego państwa (wrogiego Polsce od zawsze) na sesjach rad miasta, rad wojewódzkich? Przecież to jest plucie Polakom w twarz

0 0
ID:85569


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA