Sejmik przyjął budżet województwa na przyszy rok

fot. Andrzej Goiński / UMWKP

Na dzisiejszym posiedzeniu sejmik województwa przyjął budżet na przyszły rok i prognozę finansową województwa na lata 2023–2039. Ustanowił też rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika, w 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci wielkiego uczonego, i nadał honorowe obywatelstwo regionu pierwszej damie polskiej piosenki Irenie Santor, urodzonej w Papowie Biskupim ambasadorce naszego województwa.


1,9 mld złotych po stronie wydatków, 1,8 mld złotych po stronie dochodów, 95-milionowy deficyt – to główne wartości opisujące przyjęty dziś budżet województwa na rok 2023. Największą pozycją w dochodach są wpływy z podatków od przedsiębiorstw (36 proc.), jedną trzecią dochodów stanowić będą środki z Unii Europejskiej. Wśród wydatków największa pula (45 proc.) przeznaczona zostaje na transport i łączność – to pieniądze m.in. na modernizację dróg i finansowanie regionalnych pasażerskich połączeń kolejowych. Głosowania – drugie dotyczyło wieloletniej prognozy finansowej - poprzedziło przedstawienie opinii o tych dokumentach Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz sejmikowej Komisji Budżetu i Finansów, a także wszystkich klubów radnych.

To jest dobry budżet na trudne czasy, dynamiczny i prorozwojowy. 47 proc. wydatków przeznaczamy na inwestycje – stwierdził w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki. Podkreślił, że uruchomienie środków Krajowego Planu Odbudowy i  unijnego funduszu spójności to kwestia polskiej racji stanu: - Czekamy na to z niecierpliwością. Miejmy nadzieję, że rząd szybko upora się z tym problemem i będziemy mogli zacząć korzystać w tych środków.

W imieniu zarządu województwa informację na temat negocjacji w sprawie oczekiwanych przez mieszkańców zmian w rozkładzie jazdy pociągów 2022/2023 przedstawiła członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska. Wskazała, że największe problemy dotyczą połączeń Toruń-Sierpc, Bydgoszcz-Poznań i Toruń-Poznań oraz Włocławek-Kutno. Lokalne społeczności postulowały zagęszczenie połączeń i zmianę godzin kursowania pociągów tak, by mogły lepiej służyć do dojazdów do szkół i do pracy. Dodatkowe pociągi Toruń-Gniezno i Gniezno-Toruń, z których skorzysta dojeżdżająca do szkół młodzież mieszkająca w rejonie Mogilna i Inowrocławia, zostaną uruchomione już od 9 stycznia, a więc bezpośrednio po szkolnej przerwie świątecznej. Pozostałe zmiany, w tym dodatkowe pociągi Toruń-Sieprc i Kutno-Włocławek, zostaną wprowadzone w styczniu, lutym i marcu.

„Sejmik województwa domaga się uwzględnienia oczekiwań społecznych i oczekiwań samorządów oraz dokonania radykalnej zmiany koncepcji budowy linii kolejowej Płock-Grudziądz-Gdańsk” – czytamy w przyjętym dziś stanowisku w sprawie konieczności zmiany planowanego przebiegu Kolei Dużych Prędkości w ramach budowy sieci połączeń dla przyszłego Centralnego Portu Komunikacyjnego. „Znaczące skrócenie czasu podróży oraz sam fakt realizacji połączeń z wykorzystaniem bardzo nowoczesnej infrastruktury i środków transportu spowodują, że ośrodki i regiony w nie wyposażone zyskają nowe, bardzo silne i trwałe impulsy rozwojowe, wprowadzające całkowicie nowy poziom ich konkurencyjności w relacjach nie tylko krajowych, ale wręcz europejskich. Ośrodki i regiony pominięte przy realizacji sieci – zostaną zmarginalizowane. Sejmik (…) nie może zaakceptować wykluczenia województwa kujawsko-pomorskiego oraz jego głównych ośrodków miejskich” – podkreślono w stanowisku.


Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA