Pierwsze trzynastki będą wypłacone w przyszłym tygodniu

W przyszłym tygodniu ruszy wypłata dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Pierwsze trzynastki otrzymają osoby, których wypłata świadczenia podstawowego wypada na 1 kwietnia.


Seniorzy, których termin płatności emerytury czy renty przypada na sobotę, 1 kwietnia, otrzymają trzynastą emeryturę wcześniej. Świadczenia doręczane przez listonoszy, trafią na pocztę 28 marca,a przekazywane na konta bankowe 30 marca. Aby otrzymać dodatkową gratyfikację, nie trzeba składać żadnego wniosku, Zakład wypłaci ją automatycznie.

Każdy uprawniony emeryt i rencista otrzyma trzynastą emeryturę wraz ze świadczeniem za kwiecień. Terminów płatności w ZUS jest kilka. Świadczeniobiorcy otrzymują należne wypłaty do: 1. 5. 6. 10. 15. 20 i 25 dnia miesiąca. Jeśli termin płatności świadczenia przypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy, to ZUS wypłaca je wcześniej, przed tym dniem wolnym. Dlatego emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 10 kwietnia, mogą spodziewać się dodatkowych środków pieniężnych jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych trzynaste emerytury wypłaca już od 2019 roku. Trzynastka w tym roku wynosi 1588,44 zł brutto. Z dodatkowej gratyfikacji będzie potrącony podatek i składka zdrowotna. Kwota netto trzynastki będzie uzależniona od kwoty pobieranego świadczenia podstawowego. Na przykład przy emeryturze 2 tys. zł brutto, emeryt otrzyma na „rękę” 1314,48 zł, przy świadczeniu wynoszącym minimum 2,5 tys. zł brutto - 1254,48 zł.

Trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.  Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie zostanie wypłacona. Z trzynastki nie dokonuje się potrąceń i nie podlega zajęciom komorniczym.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Jedna trzynastka przysługuje także w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową). Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe np. ZUS i KRUS, wtedy trzynastą emeryturę wypłaci ZUS.  

W tym roku podobnie jak w ubiegłym, emeryci i renciści informację o przyznaniu tzw. trzynastki otrzymają w jednej przesyłce pocztowej wraz z decyzją waloryzacyjną.
6 komentarzy

gość-73665

A ukrywanym przez PO programie wyborczym na jednym z pierwszych miejsc(JAK WYGADAŁ SIĘ SCHETYNA ) jest - UWAGA .........PODNIESIENIE WIEKU EMERYTALNEGO POLKOM I POLAKOM DO 67 LAT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
NIE WOLNO O TYM ZAPOMINAĆ .

0 3
ID:85824

Lala20

@~gość-73665:

Najpierw trzeba cię wydoić z jadu, jak węża, '' Kaa '' był mądrzejszy od ciebie, ale ta bajka, to nie twoja dziedzina.

3 0
ID:85827

gość-69510

@~Lala20: Najwięcej jadu ma w oczach Tusk -wilcze oko .Raz miałem okazję patrzeć z bliska na tą wredną gębę . Tak rozbieganych oczu i tak fałszywego uśmiechu na twarzy trudno zapomnieć . Po prostu wzór współczesnego Judasza .

0 2
ID:85829

Lala20

@~gość-69510:

Judaszami są legiony Kaczora - legiony emerytów, ogarniasz trąbo???
P.S.
Ta nieświadoma wścieklizna rzuciłaby się na, Legion Rzymski = 6.000. tyś. żołnierzy.

5 0
ID:85833

Lala20

@~gość-69510:

Będę cię wodził za nos, ha, rozerwij się trochę.
Wiele legionów rzymskich zapisało się w historii, jeden z nich, dosyć szczególnie. Jeden z tych legionów, tobie, i tobie podobnym
pisuarom, szczególnie przypadnie do gustu.
Moje pytanie brzmi - który to był Legion? - XIX , XII , XIV, V, XVIII, VI, IX .
P.S.
Wypluj jad - miłego wieczoru.

0 0
ID:85836

gość-99621

@~gość-73665: Panie inteligent . Jak program wyborczy może być ukrywany ? To tak idio-tyczne ,że nawet ciężko to z czymś porównać . Noo, chyba ,że np. Jarek Kaczyński ukrywa przed wyborami iż ma wszystkie zęby i 2 metry wzrostu.

3 0
ID:85847


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA