Niepełnosprawni i rodziny zastępcze otrzymają wsparcie

W dniach od 1 do 7 czerwca 2032 r. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku przeprowadzi nabór wniosków do programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej, finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Celowego.


Program ma na celu zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej, czyli wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych.

Pani Hanna Ćwiklińska uczestniczy w programie „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” od
dwóch lat. Jest bardzo zadowolona: To bardzo ułatwia życie. Asystent nie jest osobą, która wyręcza w codziennym funkcjonowaniu, ale pomaga, a przede wszystkim mobilizuje. Mobilizuje do aktywności i do pracy. To jest głównie pomoc w dotarciu do miejsc, do których samemu ciężko dotrzeć osobie z niepełnosprawnościami. Mam wielkie szczęście, bo moja pani asystent jest dostępne właściwie przez całą dobę. Dziękuję jej za to.

Osoba z niepełnosprawnościami może wskazać we wniosku swojego asystenta. Może to być bliski, ktoś do kogo osoba wnioskująca ma zaufanie. Tak jest w większości przypadków – dodaje Piotr Grudziński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Istotne jest, że uczestnicy programu nie ponoszą odpłatności za usługi. Poza dorosłymi mieszkańcami, ze wsparcia osobistego asystenta mogą skorzystać dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności wraz ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innych osób.

Znaczenie programu dla mieszkańców podkreśla prezydent Włocławka Marek Wojtkowski: – To bardzo ważny i potrzebny program. Chociażby w kontekście dostępu do rehabilitacji. Z asystentem dotarcie do ośrodka czy szpitala na rehabilitację jest łatwiejsze, a czasami po prostu możliwe. Opinie osób, które biorą w nim udział – chociażby pani Haliny – potwierdzają jak potrzebne są takie działania.

Wnioski w ramach czerwcowego naboru będzie można składać w siedzibie MOPR przy ul. Ogniowej 8/10 w godzinach od 8:00 do 14:00, w sali obsługi klienta - na stanowisku numer 11. Komórką odpowiedzialną za wydawanie i przyjmowanie wniosków jest Centrum Informacji i Profilaktyki Społecznej Osób Niepełnosprawnych.
Ważnym zakresem działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku jest wspieranie pieczy zastępczej. Warto podkreślić, że w naszym mieście funkcjonuje obecnie 95 rodzin zastępczych (w tym 60 rodzin zastępczych spokrewnionych, 32 rodziny zastępcze niezawodowe i 3 rodziny zawodowe), w których łącznie wychowuje się 125 dzieci.

Mieszkańcy Włocławka, którzy chcieliby utworzyć rodzinę zastępczą, są mile widziani i proszeni o zgłoszenie się do lokalnego organizatora rodzinnej pieczy zastępczej - w naszym mieście pełni tę funkcje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, ul. Ogniowa 8/10 -Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej. Rodziny zastępcze i ich wychowankowie mogą liczyć na wsparcie specjalistów (koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, specjalistów pracy z rodziną, pedagoga i psychologa).

Z tematyką pieczy zastępczej będzie można zapoznać się 6 czerwca 2023 r. o godz. 16.00 w Teatrze Impresaryjnym, podczas spotkania z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Gościem specjalnym będzie Magdalena Różczka – aktorka należąca do grona Ambasadorów Dobrej Woli UNICEF w Polsce działających na rzecz pomocy dzieciom.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA