60. sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Podczas posiedzenia sejmik województwa wyraził poparcie dla starań Bydgoszczy i Torunia o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Przed rozpoczęciem obrad podpisano porozumienie o współpracy regionalnej z hrabstwem Fife w Szkocji. Wizytę podczas sesji złożyły radnym wypoczywające w naszym regionie dzieci z Ukrainy.  


Radnych w czasie sesji odwiedziła grupa kolonistów z ukraińskiego Irpienia. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zaprosił na wakacje trzysta pięćdziesięcioro młodych Ukraińców, na co dzień żyjących w warunkach wojennych oznaczających niepewność jutra, borykających się z niedostatkiem wielu podstawowych rzeczy i  ciągłym zagrożeniem atakami rakietowymi. Wypoczywający u nas młodzi Ukraińcy to dzieci i młodzież z partnerskich dla kujawsko-pomorskiego regionu Obwodu Chmielnickiego, Obwodu Żytomierskiego oraz z miasta Irpień w aglomeracji kijowskiej.

Jednym z pierwszych punktów posiedzenia była kwestia rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie nadania Medalu Honorowego za zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Sejmik przyjął uchwałę w sprawie nadania Oddziałowi Kujawskiemu PTTK we Włocławku Medalu Honorowego za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Projekt przygotowała Komisja Wyróżnień  Honorowych, która zwraca uwagę na ważną rolę oddziału w kreowaniu wizerunku regionu, upowszechnianiu krajoznawstwa, edukacji historycznej i promowaniu aktywnego stylu życia.

Ożywioną dyskusję wywołała przedstawiona przez naczelnik wydziału świadczeń opieki zdrowotnej wojewódzkiego oddziału NFZ w Bydgoszczy Halinę Nowicką kwestia dostępności do świadczeń zdrowotnych w regionie.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper przedstawił informacje na temat stanu bezpieczeństwa sanitarnego na terenie województwa w 2022 roku. Zwrócił uwagę na wzrost procentowy liczby osób uchylających się od obowiązku szczepienia. Sporo uwagi poświęcono zakażeniu legionellą. Radni zadawali pytania o działania zaradcze rozwoju epidemii na terenie naszego regionu.

Małgorzata Kwaśniewska, zastępczyni Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, przedstawiła radnym informacje o wynikach kontroli obiektów o podstawowym znaczeniu dla województwa kujawsko-pomorskiego w ubiegłym roku. Radni dyskutowali o kwestiach składowania odpadów.

Dyrektor Departamentu Transportu Wiktor Plesiński przedstawił raport z realizacji planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego 2021–2022. Samorząd województwa utrzymuje pasażerskie kolejowe połączenia regionalne kosztem 171 mln zł rocznie i płaci 28 mln zł rocznie za dostęp do infrastruktury kolejowej – łącznie wydajemy na ten cel blisko 200 mln zł. Stale podnoszona jakość i oferta przewozowa będąca odpowiedzią na potrzeby mieszkańców regionu determinuje wzrost liczby korzystających z transportu kolejowego.

Przedstawiony został szczegółowy raport o potencjale rolnictwa województwa kujawsko-pomorskiego w świetle wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2020.  Województwo Kujawsko-Pomorskie cechuje się wysokim odsetkiem gospodarstw produkujących na rynek. Nasz region pod tym względem wyróżnia się na tle innych.

Sejmik zagłosował także za podjęciem uchwały in vitro, w sprawie petycji dotyczącej opracowania i wdrożenia programu dofinansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

Pod obrady wprowadzono nowy punkt dotyczący poparcia dla miasta Torunia w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Sejmik zagłosował za wsparciem starań Bydgoszczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 (stanowisko) oraz miasta Torunia. Jednym z ostatnich punktów spotkania było podjęcie stanowiska w sprawie przyjęcia projektu „Uwierz w sport”, także w tym przypadku zgromadzeni zagłosowali za - stanowisko w sprawie projektu.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA