Uchwała antysmogowa – musimy wypracować konsensus

fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki otworzył w środę pierwsze posiedzenie powołanego przez zarząd województwa zespołu, którego misją jest wypracowanie konsensusu społecznego w sprawie wdrażania uchwały antysmogowej.


Dokument, który ma rangę wojewódzkiego prawa miejscowego, zawiera m.in. przepis o obowiązującym od 1 stycznia zakazie eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych.

Dziś nie mówimy o zmianie tej uchwały, bo ona i tak – z różnych powodów: pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja – jest w tej części w praktyce martwa. Wszyscy jesteśmy za tym, żeby ze smogiem walczyć. Smog jest przyczyną zachorowań na raka i śmierci tysięcy ludzi.  Zawieszone w powietrzu, którym oddychamy, mikrocząsteczki pyłów powoli nas zabijają.  Jak zrobić, żeby wciąż działające tysiące nienormatywnych pieców grzewczych zostało zastąpione takimi, które spełniają normy ekologiczne? Uważamy, że bez włączenia w ten proces gmin i powierzenia im części zadań i odpowiedzialności za ten proces, to się nie uda. Mówimy dziś o podstawowym celu, jakim jest ochrona naszego zdrowia. Pieniędzy na wymianę przestarzałych kotłów nie brakuje – są środki unijne i te z funduszu ochrony środowiska, a także ogromny niewykorzystany program Czyste Powietrze. Największym problemem jest tu ubóstwo energetyczne i nad nim musimy się pochylić – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W skład 39-osobowego zespołu wchodzą przedstawiciele samorządów terytorialnych wszystkich szczebli, państwowych służb ochrony środowiska i działających w tej dziedzinie organizacji pozarządowych oraz instytucji odpowiedzialnych za politykę społeczną, a także naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Politechniki Bydgoskiej. Przewodniczącą zespołu jest członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska.

Przyjęta w czerwcu 2019 uchwała antysmogowa dla Kujaw i Pomorza zawiera katalog paliw stałych, których stosowanie jest zakazane oraz określa standardy emisyjne i w zakresie efektywności energetycznej, którym muszą podlegać wszystkie piece centralnego ogrzewania, inne piece, a nawet domowe kominki. Określa też stosunkowo długie okresy przejściowe dla części nowych regulacji – tak, by ich wprowadzenie było jak najmniej uciążliwe i wpisywało się w naturalny rytm wymiany wyeksploatowanych urządzeń.

1 stycznia 2024 wszedł w życie zapisany w uchwale zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych. Zarząd województwa rozważał początkowo wydłużenie terminu do roku 2029, co wynikało z oceny sytuacji – w całym regionie funkcjonuje wciąż 127 tysięcy takich pieców, ubóstwo energetyczne jest wciąż udziałem wielu rodzin, a dodatkowo obecna sytuacja na rynku paliw utrudnia perspektywiczną ocenę ekonomiczną inwestycji. Po konsultacjach społecznych, w których padały m.in. argumenty dotyczące zdrowia publicznego, postanowił jednak, by terminu nie wydłużać.
1 komentarz

gość-88027

Pan Calbecki w ramach konseensusu będzie całował PO rękach brukselskich lewaków a w Polsce będzie udawał patriotę ?

0 0
ID:86173


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA