Unia Europejska chce stawiać na zrównoważone rolnictwo

fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

Przyszłość europejskiego rolnictwa była tematem środowej konferencji w Parlamencie Europejskim w Brukseli z udziałem europarlamentarzystów i przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz przedstawicieli hiszpańskiego regionu Walencja.


W spotkaniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki. Dziś gospodarz naszego województwa wziął udział w Forum Kohezyjnym i posiedzeniu Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii w Komitecie Regionów.

Tematem wystąpienia gospodarza naszego województwa był zaakceptowany w marcu w komisji merytorycznej projekt opinii Europejskiego Komitetu Regionów (KR) na temat wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej. Dokument, który powstał w toku prac eksperckich i konsultacji z interesariuszami – m.in. rolnikami i przedstawicielami związków producentów rolnych w naszym regionie – przygotowali wspólnie marszałek Piotr Całbecki i Portugalka Isilda Gomes. Postuluje się w nim m.in. zatrzymanie niekontrolowanego importu produktów rolnych spoza unii, weryfikację założeń Zielonego Ładu w odniesieniu do rolnictwa, wsparcie rozwoju zrównoważonego rolnictwa, wzmocnienie i promocję lokalnych systemów żywnościowych i krótkich łańcuchów dystrybucyjnych żywności, a także przeniesienie zasadniczych kompetencji w kreowaniu polityki rolnej na poziom województw.

Treść projektu opinii (kliknij)

Marszałek Piotr Całbecki wziął też udział we wczorajszym posiedzeniu Komisji Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych KR (CIVEX) oraz w dzisiejszym posiedzeniu komisji ENVE, a także w 9. Forum Kohezyjnym. CIVEX dyskutowała m.in. nad problemami związanymi z walką z nielegalną imigracją i przemytem ludzi, unijną mapą drogową w kwestii walki z przestępczymi sieciami sprzedaży narkotyków, a także na temat odpierania ewentualnych ataków dezinformacyjnych w kontekście tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego. ENVE poświęciła spotkanie kwestiom związanym z Zielonym Ładem – działaniom na rzecz bioróżnorodności, zrównoważonego rozwoju i powstrzymania zmian klimatycznych. Dyskutowano m.in. na temat roli władz regionalnych i lokalnych prowadzących do gospodarki w obiegu zamkniętym (chodzi o minimalizację zużycia surowców i energii oraz ograniczenie odpadów i emisji). W rozpoczętym dziś dwudniowym 9. Forum Kohezyjnym uczestniczą przedstawiciele instytucji europejskich, rządów i samorządów terytorialnych państw członkowskich, organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i biznesowych. Wśród podejmowanych tematów kwestie dotyczące spójności społecznej i ekonomicznej Wspólnoty oraz przyszłości unijnej polityki spójności.
1 komentarz

gość-91457

Czytaj ,,RWPG -bis '' ma zamiar pozbawić mieszkańców wolnego wyboru zywności pod haslami POlitycznej Ekologii . Platni agenci Brukseli widoczni na zdjeciu skwapliwie juz szykuja kary dla niesfornych rolników !

0 0
ID:86279


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA