Waloryzacja to dobra wiadomość dla przyszłych emerytów

W czerwcu stan kont osób ubezpieczonych w ZUS-ie zdecydowanie wzrośnie, a to za sprawą rocznej czerwcowej waloryzacji, która jest wyższa  niż w ubiegłym roku. Składki i kapitał początkowy wzrosną o 14,87%, a środki na subkontach o 9,91%.


Jak co roku w czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje składki zapisane na koncie i subkoncie ubezpieczonego, które są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. W przypadku osoby, która zgromadziła na swoim koncie 450 tys. zł kapitału, tegoroczna waloryzacja składek pozwoli obliczyć jej emeryturę wyższą nawet o ponad 250 zł (dla kobiety w wieku 60 lat) lub ponad 300 zł (dla mężczyzny w wieku 65 lat). Z kolei osoba, która ma na koncie 850 tys. zł, może otrzymać świadczenia wyższe o około 480 – 580 zł.

Tegoroczna waloryzacja jest wyższa niż ubiegłoroczna. Wskaźnik waloryzacji składek i kapitału początkowego wynosi 114,87 proc. i jest równy nominalnemu wzrostowi przypisu składek na ubezpieczenie emerytalne w ubiegłym roku (z uwagi na to, że był on wyższy od średniorocznej inflacji w 2023 r., która wyniosła 14,4 proc.).  Natomiast wskaźnik waloryzacji środków na subkoncie wynosi 109,91 proc. i jest równy średniorocznej dynamice nominalnego PKB w ostatnich pięciu latach. Jego wysoka wartość jest zatem wynikiem trwałego i szybkiego wzrostu gospodarczego Polski w ostatnich latach - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W ostatnich latach wskaźniki waloryzacji składek były bardzo wysokie i pozwalały na pomnożenie kapitału emerytalnego w ZUS-ie na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie (9,33% w 2022 r., 14,40 proc.  w 2023 r.). Podobnie wysokie wskaźniki dotyczą waloryzacji subkonta (7,07 proc. w 2022 r., 9,20 proc.  w 2023 r.). Po tegorocznej czerwcowej waloryzacji przykładowo osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, waloryzacji jej konto wzrosło o 66,9 tys. zł, czyli do 516,9 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan konta zwiększył się o 126,4 tys. zł, czyli do 976,4 tys. zł.

Dane z przeprowadzonej waloryzacji rocznej będą uwzględnione w informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2023 r. i udostępnione na profilach ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zgodnie z obecnymi przepisami ZUS nie wysyła już papierowych listów z informacją o stanie konta, chyba że poprosi o to klient.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA