"Wyborcy" o posłach z regionu
Od początku trwania obecnej kadencji parlamentu Stowarzyszenie „Wyborcy” z Torunia prowadzi monitoring działalności posłów i senatorów okręgu wyborczego nr 5. Systematycznie publikowane są raporty, w których przedstawiana jest aktywność społeczno-polityczna toruńsko-włocławskich parlamentarzystów.
19 października zostały upublicznione raporty za miesiące lipiec – wrzesień oceniające działalność poselską Domiceli Kopaczewskiej, Ewy Kierzkowskiej, Marka Wojtkowskiego i Łukasza Zbonikowskiego.
Łukasz Zbonikowski (PiS)
Poseł Zbonikowski jest bez wątpienia aktywnym parlamentarzystą. Udział w sześciu komisjach i podkomisjach sejmowych nie bierze się z przypadku i jest w głównej mierze podyktowany jego prawniczym wykształceniem. Należy także pochwalić stuprocentową frekwencję na głosowaniach. Nie należy również pomijać faktu, iż poseł otworzył filię swojego biura poselskiego w Aleksandrowie Kujawskim. Tak jak wcześniej, tak też w tzw. ”sezonie ogórkowym” Zbonikowski pojawiał się na różnych uroczystościach lokalnych, które mimo medialnych korzyści dla parlamentarzysty, mogą świadczyć również o zwykłej aktywności w życiu publicznym lokalnych społeczności.
Marek Wojtkowski (PO)
Poseł podtrzymał czerwcowe statystyki i może pochwalić się 100% frekwencją w okresie lipiec-wrzesień. Nie składa On jednak zbyt wielu interpelacji i zapytań, przede wszystkim koncentruje się na pracy w regionie. Jeżeli chodzi o kontakt z "Wyborcami" nie ma w tej materii żadnych problemów. Poseł jest przychylnie nastawiony do wszelkich inicjatyw społecznych. Sam jest jednym z organizatorów "Projektu Włocławek", a ponadto w biurze PO we Włocławku spotykają się działacze "Młodego Włocławka". Poseł bierze czynny udział w życiu kulturalnym Włocławka i regionu. Wyżej wspomniana inicjatywa "Projekt Włocławek", to nie jedyna ,z którą związany jest poseł. Festiwal "Bar wyMyśli", konkurs "Włocławek 2020" i wiele innych imprez kulturowych jest pod patronatem posła.
Domicela Kopaczewska (PO)
Pani poseł Kopaczewska swoje zadania poselskie wykonuje w sposób dobry. Komisje w których zasiada zajmują się głównie edukacją i wychowaniem. Jest więc właściwą osobą na właściwym miejscy, ponadto posiada duże doświadczenie. Zdaje sobie również sprawę z realnych potrzeb polskiego szkolnictwa. Do obowiązków podchodzi w sposób rzetelny, o czym świadczy np. frekwencja w głosowaniach. Posłanka stara się również działać w regionie, szczególnie w okręgu włocławskim. Włącza się we wszelkie inicjatywy, mogące pomóc w rozwoju naszego województwa. Najsłabszym punktem w działalności posłanki, wydaje się być biuro poselskie. Dokładniej mówiąc osoba zajmująca się tym biurem. Mimo kilkakrotnych próśb o spotkanie, wysyłanych drogą mailową nie otrzymaliśmy żadnych odpowiedzi. Również próby dodzwonienia się do siedziby biura okazały się bezowocne.
Ewa Kierzkowska (PSL)
Pani poseł na forum parlamentu wypowiadała się głównie na tematy z zakresu komisji w których pracuje. Pytała m.in. o kwestię emerytur, polskiej ekspedycji w Iraku, jak i wpływu obecnego kryzysu finansowego na życie przeciętnej rodziny. Najwięcej jednak czasu poświęciła proponowanym zmianom w ustawie o rzeczniku praw dziecka. W związku z tą sprawą była członkinią specjalnej podkomisji, która zakończyła swoją działalność w lipcu. W 16 spotkaniach komisji ds. polityki rodzinnej w lipcu i wrześniu pani poseł nie brała aktywnego udziału. Podobnie rzecz się miała z komisją regulaminową i spraw poselskich. Tu miał miejsce jeden wyjątek. Pani poseł odezwała się raz, ale tylko i wyłącznie dla zarządzenia przerwy w obradach. W przeciągu tych dwóch miesięcy posłanka wystosowała tylko jedną interpelację.
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym sprawozdaniem z działalności posłów opracowanym przez Stowarzyszenie "Wyborcy":
Łukasz Zbonikowski (PiS)
Marek Wojtkowski (PO)
Domicela Kopaczewska (PO)
Ewa Kierzkowska (PSL)