Batalia o Anwil trwa!

O godzinie 13.30 w siedzibie Rady Miejskiej SLD we Włocławku przy ul. Kościuszki 12 odbyła się konferencja prasowa poświęcona "walce" o Zakłady Azotowe Anwil. Na konferencje został zaproszony Wacław Martyniuk - wieloletni działacz związkowy, nieprzerwanie od 1991r.

SLD tuż przed zwołaną konferencją prasową spotkało się z przedstawicielami związków zawodowych Anwilu.

Sojusz Lewicy Demokratycznej zadeklarował wsparcie i wspólnie ze związkami i innymi podmiotami politycznymi zapowiada walkę o Zakłady Azotowe Anwil.

SLD całą winę za aktualne zamieszanie wokół Anwilu obarcza ministra A.Grada (były wojewoda Tarnowa, który wg. SLD jest powiązany z całą sprawą rodzinnie, tzn. swojego brata, który jest rzecznikiem w Ciech S.A.) i ma nadzieję, że tę skandaliczną decyzję którą podjął we wrześniu uda się powstrzymać.

- Klub SLD podejmie działania zmierzające do tego, aby Anwil został podmiotem jakim jest teraz, aby Włocławek nie tracił pieniędzy jakie ma z działalności Zakładów Azotowych. SLD będzie aktualny problem starał się podnieść problem Anwilu na komisji skarbu państwa. Politycy Lewicy wystąpią z interpelacją do ministra skarbu państwa, aby był uprzejmy powiedzieć jakie są rzeczywiste przesłanki tych działań, jakie są motywy podjęcia tych złych dla Anwilu decyzji. - Wacław Martyniuk - poseł na Sejm RP, obecnie sekretarz Klubu Poselskiego "Lewica".

Związkowcy chcą, aby Anwil dalej się rozwijał, by mógł być wiodącym przedsiębiorstwem swojej branży i aby wokół Anwilu następowała konsolidacja, która proponowana była w latach 2003/04 i 2004/05, które mówiły o zakupie Kędzierzyna Koźla i Tarnowa przez Anwil.

Wacław Martyniuk apeluje na działanie ponad podziałami do przedstawicieli wszystkich partii, aby wspólnie stworzyć "Front Obrony Anwilu".

Załoga Anwilu wspólnie z SLD widzi szansę na uratowanie Zakładów Azotowych i uważają, że są trzy wyjścia z sytuacji:

1. metoda parlamentarna wywierająca nacisk na ministra Grada o cofnięciu decyzji i sprzedaży transparentnej poprzez wejście na giełdę papierów wartościowych i sprzedaż akcji;
2. sprzedaż Anwilu jako prężnie prosperujący zakład, a nie sprzedaż jako bonus do (dla) skonsolidowanych zakładów;
3. Anwil przy poparciu skarbu państwa mógłby sam wykupić pakiet własnych udziałów od PKN Orlenu;

Sojusz Lewicy Demokratycznej zapowiada protest i jeżeli zajdzie potrzeba zorganizuje wyjazd do Warszawy, aby naciskać ministra Grada do odwołania podjętej decyzji, która może zrujnować Włocławek i Zakłady Azotowe Anwil.
6 komentarzy

Gabriel Piotr Podolski

http://gabrielpiotr.salon24.pl/104738,index.html

0 0
ID:4603

desperata

Powtórzę jeszcze raz, łapy precz od Anwilu! Mało wam kompromitacji! Chcecie zobaczyć co potrafią zrobić ludzie w akcie desperacji?! Żyjemy tu od pokoleń, dorastaliśmy w cieniu Anwilu i nasze dzieci dorastały w jego cieniu. Mało wam!! Tysiące miejsc pracy, dziesiątki tysięcy osób żyją z tej pracy z miasta i okolic. Pomyślcie, jaki będzie efekt domina w odniesieniu do firm współpracujących z Anwilem oraz wszystkich innych firm świadczących usługi dla ludności. Grad wysil się bardziej!!

0 0
ID:4610

Ratujmy Anwil

KLD-owska prywatyzacja pod Grada

Prywatyzacja ja za czasów KLD. Włocławskie Zakłady Chemiczne "Anwil" pod młotek - wymusił na zarządzie "Orlenu" Aleksander Grad. Kto kupi doskonale prosperującą firmę? Słabe, borykające sie z kłopotami Zakłady Azotowe w Kędzierzynie i w Tarnowie. Dlaczego słabszy kupuje silniejszego? To proste: bo minister skarbu jest z Tarnowa.

"Orlen" musi się skupić na produkcji petrochemicznej. stąd konieczność sprzedaży akcji włocławskiego "Anwilu" - to oficjalne stanowisko płockiego koncernu. - Dalczego jednak silna firma ma zostać wchłonięta przez zakłady będące w o wiele gorszej sytuacji - zastanawia się Andtrzej Pałucki, prezydent Włocławka. - To nic innego, jak decyzja polityczna - mówią zgodnie przedstawiciele wszystkich włocławskich zwiazków zawodowych i samorządowcy.

Zakłady Azotowe w Tarnowie, jak podaje Gazeta Krakowska - Polska, zapowiedziały zmniejszenie produkcji o ponad 20 procent. Na dotychczasowym poziomie pozostanie jedynie produkcja nawozów. Nie wyklucza się zwolnień pracowników. Skąd więc tarnowskie przedsiębiorstwo, od lat borykające sie z kłopotami, znajdzie środki (100 mln zł.) na kupno akcji "Anwilu"? Skąd, skoro zysk Tarnowa wyniósł w ubiegłym roku jedynie 70 milionów? Aleksander Grad nie widzi innej możliwości, jak kredyt z gwarancjami rządowymi.

Zakłady "Anwil" to największe przedsiębiorstwo Włocławka, największy płatnik podatku do kasy miejskiej i najhojniejszy sponsor sportowy oraz kulturalny. Zatrudniają 1440 pracowników i z ponad trzema tysiącami wspólpracują. Przejęcie przez Kędzierzyn i Tarnównie nie tylko uszczupli dochody miasta, spowoduje też zwiekszenie bezrobocia. Trudno bowiem liczyć, by kiedy firma matka ogranicza produkcję i zwalnia pracowników, filia od zwolnień sie powstrzymała.

Aleksander Grad jest zdeterminowany. Pragnie, by Tarnów, z którego pochodzi, zyskał w końcu bogatego sponsora. "Anwil" idealnie sie do tego nadaje. A ze przy okazji inne miasto przy tym poważnie zbiednieje..? To już problem tego innego miasta.

0 0
ID:4613

Gabriel Piotr Podolski

"Ratujmy Anwil" - wkleiłeś mój tekst z salonu24. Dzięki, teraz nie trzeba wkilikiwać całego linku.

0 0
ID:4617

adamcio

Chcieli włocławscy - i nie tylko - wyborcy POpaprańców i rudego u władzy,to mają.A teraz płacz i zgrzytanie zębami na to,co chce zrobić z ANWILEM kumpel Tuska.Reasumując-coście chcieli,to macie.

0 0
ID:4629

Chasm

Adamcio - wyluzuj.
Sam fakt kupna ANWILU wykładając, jak zapowiedziało "prześwietne konsorcjum" - 10 - 20% środków własnych jest żałosny. Widać, że Ciech i inni liczą tylko i wyłącznie na kredyt z gwarancjami państwa. Ja przepraszam - komuna wróciła? A może jeżeli tak to niech taki kredyt zostanie udzielony ANWILOWI w celu wykupienia swoich akcji, co? :)

0 0
ID:4652


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Samorządowcy apelują o mobilizację i udział w wyborach

W najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał Trzaskowski i..

Wybory 2020. Piknik obywatelski za wysoką frekwencję

Już w najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..