GODZ. 18:00 – WĘDROWNA WYSTAWA: NASZE KINA
OPROWADZI PO WYSTAWIE – KRZYSZTOF KIWALSKI
Wędrowna wystawa: Nasze kina to zbiór pamiątek i opowieści związanych z małymi kinami, jeszcze niedawno działającymi w prawie każdym małym i większym mieście. Po wystawie oprowadzi Krzysztof Kiwalski - operator kinowy i pasjonat kinematografii. Kino służy nie tylko do oglądania filmów. Jest również magicznym miejscem spotkań, nawiązywania i zacieśniania więzi społecznych, pierwszych randek, rodzinnych wypadów, wspominanych z rozrzewnieniem poranków filmowych po niedzielnej mszy, często „w pakiecie” ze spacerem po parku i wizytą w cukierni. Kino wprowadzało w magiczny świat poprzez tajemniczy wystrój: czerwone, ciężkie kotary, charakterystyczny zapach pasty do podłogi, ciemności wyostrzającej zmysły. Historia „naszego kina” jest jednocześnie historią lokalną i uniwersalną. Chcemy przypomnieć, jak ważnym miejscem były niegdyś „nasze kina”, przywołać ich historię, przekazać wspomnienia tych, którzy je jeszcze pamiętają.
GODZ. 18:30 – KINO, CZYLI ZAPASOWY WSZECHŚWIAT,
PROF. DR HAB. WALDEMAR KULIGOWSKI
ROZMOWA Z ANTROPOLOGIEM KULTUROWYM
Otwarcie wystawy uświetni spotkanie z prof. dr hab. Waldemarem Kuligowskim, antropologiem kulturowym z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i rozmowa pt. Kino, czyli zapasowy wszechświat. O tym, dlaczego od ponad 100 lat chodzimy do kina. O konkurencji telewizji. O tym, jak oglądamy filmy. I kto wygrywa: Bergman czy Batman? Wspólnie zastanowimy się nad tym, czemu ludzie, mimo dostępności telewizji, VOD i streamingów internetowych, wciąż chodzą do kina. Waldemar Kuligowski - profesor zwyczajny nauk humanistycznych, kierownik Zakładu Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. Prowadził badania terenowe w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Autor kilkunastu książek i ponad stu artykułów naukowych. Odznaczony odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Przewodniczący Kapituły Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, juror nagrody Związku Producentów Audio-Video „Fryderyk”, członek wspierający Izby Gospodarczej Menedżerów Artystów Polskich.
GODZ. 19:00 BĄDŹ SOBĄ, CZYLI NIEOPOWIEDZIANA HISTORIA ALICE
GUY-BLACHE (2020), REŻ. PAMELA B. GREEN
SEANS FILMOWY
Po rozmowie z gościem wystawy, zapraszamy na specjalny seans, czyli film dokumentalny pt. Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blache (2020), reż. Pamela B. Green. To trzymające w napięciu śledztwo o pierwszej reżyserce filmowej i pionierce kina. Kino biograficzne czy trzymające w napięciu detektywistyczne śledztwo? Dokument zrealizowany przez Pamelę B. Green łączy w sobie elementy jednego i drugiego. Nie może być inaczej, skoro bohaterką tej niezwykłej opowieści jest postać tak nietuzinkowa jak pionierka kinematografii, uznawana za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy Alice Guy-Blaché.
WSTĘP WOLNY!
Projekt Fundacji Ari Ari i Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku powstał w ramach projektu Wędrowny Uniwersytet Etnograficzny i Autorskie wystawy seniorów, współfinansowane w ramach programu EtnoPolska 2022 NCK, GENERATOR INNOWACJI. SIECI WSPARCIA 2, EFS realizowane przez PCG Polska Sp. z o. o. i TIT "ę" oraz ze środków Gminy Miasto Włocławek.