Otwarcie wędrownej wystawy 'Nasze kina'

Już 30 sierpnia o godzinie 18.00 w Teatrze Impresaryjnym im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku, otwarcie wystawy poświęconej kulturze filmowej Włocławka, uświetnione spotkaniem z antropologiem kultury, prof. Waldemarem Kuligowskim.


GODZ. 18:00 – WĘDROWNA WYSTAWA: NASZE KINA
OPROWADZI PO WYSTAWIE – KRZYSZTOF KIWALSKI

Wędrowna wystawa: Nasze kina to zbiór pamiątek i opowieści związanych z małymi kinami, jeszcze niedawno działającymi w prawie każdym małym i większym mieście. Po wystawie oprowadzi Krzysztof Kiwalski - operator kinowy i pasjonat kinematografii. Kino służy nie tylko do oglądania filmów. Jest również magicznym miejscem spotkań, nawiązywania i zacieśniania więzi społecznych, pierwszych randek, rodzinnych wypadów, wspominanych z rozrzewnieniem poranków filmowych po niedzielnej mszy, często „w pakiecie” ze spacerem po parku i wizytą w cukierni. Kino wprowadzało w magiczny świat poprzez tajemniczy wystrój: czerwone, ciężkie kotary, charakterystyczny zapach pasty do podłogi, ciemności wyostrzającej zmysły. Historia „naszego kina” jest jednocześnie historią lokalną i uniwersalną. Chcemy przypomnieć, jak ważnym miejscem były niegdyś „nasze kina”, przywołać ich historię, przekazać wspomnienia tych, którzy je jeszcze pamiętają.

GODZ. 18:30 – KINO, CZYLI ZAPASOWY WSZECHŚWIAT,
PROF. DR HAB. WALDEMAR KULIGOWSKI
ROZMOWA Z ANTROPOLOGIEM KULTUROWYM

Otwarcie wystawy uświetni spotkanie z prof. dr hab. Waldemarem Kuligowskim, antropologiem kulturowym z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i rozmowa pt. Kino, czyli zapasowy wszechświat. O tym, dlaczego od ponad 100 lat chodzimy do kina. O konkurencji telewizji. O tym, jak oglądamy filmy. I kto wygrywa: Bergman czy Batman? Wspólnie zastanowimy się nad tym, czemu ludzie, mimo dostępności telewizji, VOD i streamingów internetowych, wciąż chodzą do kina. Waldemar Kuligowski - profesor zwyczajny nauk humanistycznych, kierownik Zakładu Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. Prowadził badania terenowe w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Autor kilkunastu książek i ponad stu artykułów naukowych. Odznaczony odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Przewodniczący Kapituły Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, juror nagrody Związku Producentów Audio-Video „Fryderyk”, członek wspierający Izby Gospodarczej Menedżerów Artystów Polskich.

GODZ. 19:00 BĄDŹ SOBĄ, CZYLI NIEOPOWIEDZIANA HISTORIA ALICE
GUY-BLACHE (2020), REŻ. PAMELA B. GREEN
SEANS FILMOWY

Po rozmowie z gościem wystawy, zapraszamy na specjalny seans, czyli film dokumentalny pt. Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blache (2020), reż. Pamela B. Green. To trzymające w napięciu śledztwo o pierwszej reżyserce filmowej i pionierce kina. Kino biograficzne czy trzymające w napięciu detektywistyczne śledztwo? Dokument zrealizowany przez Pamelę B. Green łączy w sobie elementy jednego i drugiego. Nie może być inaczej, skoro bohaterką tej niezwykłej opowieści jest postać tak nietuzinkowa jak pionierka kinematografii, uznawana za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy Alice Guy-Blaché.

WSTĘP WOLNY!

Projekt Fundacji Ari Ari i Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku powstał w ramach projektu Wędrowny Uniwersytet Etnograficzny i Autorskie wystawy seniorów, współfinansowane w ramach programu EtnoPolska 2022 NCK, GENERATOR INNOWACJI. SIECI WSPARCIA 2, EFS realizowane przez PCG Polska Sp. z o. o. i TIT "ę" oraz ze środków Gminy Miasto Włocławek.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA