Anwil: Przegrana w pięknym stylu

W meczu decydującym o pierwsze miejsce w tabeli Polskiej Ligi Koszykówki Anwil Włocławek na własnym parkiecie uległ 73:78 Asseco Prokom Gdynia.

Mecz rozpoczął się od minuty ciszy upamiętniającej wszystkich tragicznie zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem.

Pierwsze punkty w spotkaniu, jak na kapitanów przystało zdobyli David Logan i Andrzej Pluta. Przy stanie 4:5 celną "trójkę" dorzucił Andrzej, dając tym samym pierwsze prowadzenie w meczu Anwilowi. Radość gospodarzy nie trwała długo, gdyż dobrze dysponowany Woods do spółki z Harringtonem wyprowadzili Asseco Prokom na pięć punktów przewagi 10:15. Dobrze spisujący się w obronie Mujo Tuljković rzutem zza linii 6,25cm zmniejszył przewagę gości. Wynik po 10 minutach gry celną "trójką" ustalił Andrzej Pluta (16:19). Drugą odsłonę w walecznym stylu "otworzył" Woods, który po swoim niecelnym rzucie zebrał piłkę i spod kosza zdobył dwa punkty. W kolejnej akcji gości, Dawid Logan po zasłonie oddał celny rzut za 3pkt. i dał ośmiopunktowe prowadzenie przyjezdnym. Po słabszych pierwszych minutach drugiej kwarty Amerykanie w barwach Anwilu postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zaczęli gonić rywala. Przy stanie 21:30 pięknym wsadem popisał się Sullivan, który przeleciał nad mierzącym 216cm Ratko Varda i "wpakował" piłkę do kosza. Ta akcja poderwała kibiców i zawodników Anwilu, którzy z jeszcze większą wiarą zaczęli "gryźć parkiet", tym samym odrabiając straty. Wynik na 34:38 ustalił rzutem za dwa Logan.

Trzecią kwartę Anwil rozpoczął od straty Jovanović’a. Bardzo dobry początek trzeciej kwarty w wykonaniu Mujo Tuljković’a ( rzut za 2pkt. i 3pkt. ) spowodował duże zdenerwowanie na twarzy trenera Tomasa Pacesasa. Po „trójce” Mujo, Krzysztof Szubarga wykonał rajd na kosz ośmieszając trzech obrońców gości. Celny rzut spod kosza „Szubiego” doprowadził do remisu 41:41. Wściekły trener Prokomu poprosił o czas na żądanie. Po czasie gra Anwilu nie zmieniła się. Gospodarze grając przemyślaną koszykówkę, zaczęli budować przewagę. Celne rzuty Mujo, Jovanović’a i Pluty doprowadziły do siedmiopunktowej przewagi. Po 30 minutach spotkania Anwil Włocławek prowadził 58:50 z Asseco Prokom Gdynia. Przewaga ta, napawała entuzjazmem na czwartą odsłonę spotkania i oczekiwane 14pkt. „in plus”. Początek ostatniej kwarty należał do gości, którzy od samego początku gonili Anwil, a po celnym rzucie Jana Jagla Prokom przegrywał już tylko jednym „oczkiem” 60:59. Kiedy wydawało się, że Anwil Włocławek wygra spotkanie do głosu doszedł najlepszy gracz PLK Qyntel Woods, który szybko zdobył 4pkt. i dwie akcje później chyba w najważniejszym momencie spotkania popisał się celnym rzutem z dystansu i dał prowadzenie gościom 68:73. Nadzieję na zwycięstwo rozbudził „trójką” Jovanović i wsadem Mujo, którzy na około 90 sekund do końcowego gwizdka doprowadzili do remisu 73:73. W kolejnej akcji po faulu Mujo Tuljković’a, punkt z rzutu wolnego zdobył Woods i Asseco Prokom objęło prowadzenie 73:74. Niestety na 25 sekund przed końcowym gwizdkiem źle podał Andrzej Pluta, w wyniku czego piłkę przechwycił Daniel Swing i wsadem zdobył dwa punkty 73:76. Dwóch rzutów osobistych nie wykorzystał Krzysztof Szubarga, a wynik ustalił Woods i po raz pierwszy w tym sezonie włocławska twierdza została zdobyta.

W spotkaniu bardzo spisał się powracający do formy Mujo Tuljković i rezerwowy center Anwilu Rashard Sullivan, który w bardzo ważnych momentach spotkania blokował i był nie do przejścia dla graczy Prokomu. Mecz w opinii wszystkich był prawdziwym pokazem gry w koszykówkę jaki byśmy chcieli oglądać na parkietach PLK, tylko z innym wynikiem dla włocławian.

Anwil Włocławek - Asseco Prokom Gdynia 73:78 (16:19, 18:19, 24:12, 15:28)