Trener Tadeusz Gawrysiak nie żyje

fot. WTW

Zmarł Tadeusz Gawrysiak, wieloletni członek, działacz i trener Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego w latach 1960-2002. Wychowawca wielu pokoleń włocławskich wioślarzy, który przez 42 lata pracy w klubie był współtwórcą ośmiu tytułów Mistrza Polski.

Największe sukcesy osady trenowane przez Tadeusza Gawrysiaka święciły w latach siedemdziesiątych.

Dziewięciu jego wychowanków reprezentowało Polskę na Mistrzostwach Świata: Jarosław Biegała, Bogusław Białkowski, Wiesław Grzelak, Krzysztof Więczkowski, Krzysztof Gabryelewicz, Dariusz Nowak, Cezary Mrozowicz, Adrian Stasiewicz, Adam Władek.

Pracę trenera rozpoczął w 1960 roku, w bardzo trudnym dla włocławskiego wioślarstwa okresie. W latach pięćdziesiątych próbowano zlikwidować wioślarstwo w naszym mieście z powodów ideologicznych. Tadeusz Gawrysiak pracę rozpoczął zarówno od odbudowy taboru pływającego jak i rozszerzenia ilości trenujących. Z każdym rokiem przybywało zawodników, a co za tym idzie z każdym rokiem wyniki uzyskiwane przez naszych wioślarzy były coraz lepsze.

Pierwszy po wojnie znaczący sukces odnieśli nasi wioślarze pod wodzą Tadeusza Gawrysiaka w 1968 r. Czwórka ze sternikiem w składzie: Andrzej Lubański, Henryk Lubański, Wojciech Maderski, Marek Karolak, sternik Andrzej Poznański zdobyła tytuł wicemistrzów Polski Juniorów.

Pierwszy tytuł Mistrzów Polski dla naszych wioślarzy w 1972 r. pod wodzą Tadeusza Gawrysiaka, zdobyła czwórka ze sternikiem juniorów: Mieczysław Torcz, Andrzej Strzelecki, Andrzej Brenda, Sławomir Maik, sternik Mariusz Konarski.

Lata siedemdziesiąte, to także starty na Mistrzostwach Świata. W 1974 roku Jarosław Biegała i Bogdan Białkowski zdobyli 5. miejsce w ósemkach juniorów, w 1976 Wiesław Grzelak i Krzysztof Więczkowski, także w ósemkach uplasowali się na 11. miejscu.

W 1976 roku wielki sukces ósemki (Dariusz Dorsz, Krzysztof Gabryelewicz, Dariusz Koźmiński, Ryszard Grzeszkiewicz, Krzysztof Kolanowski, Marek Lewandowski, Grzegorz Stankiewicz, Andrzej Woźnicki, ster. Piotr Kołodziejczak), która zdobyła jedyny w XX wieku tytuł Mistrzów Polski w tej konkurenci. Lata 1979 i 1980 to tytuły Mistrzów Polski najlepszej osady Tadeusza Gawrysiaka - dwójki ze sternikiem w składzie: Krzysztof Gabryelewicz, Grzegorz Dudziński, sternik Mirosław Nakonowski.

Lata osiemdziesiąte, to stulecie i reaktywacja Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego. W powyższym wydarzeniu bardzo duży udział miał trener Tadeusz Gawrysiak.

W latach dziewięćdziesiątych, u schyłku kariery trenerskiej, Tadeusz Gawrysiak odniósł również wiele znaczących sukcesów. Wychowankiem trenera był Dariusz Nowak, reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata Juniorów, późniejszy uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Atenach.

Ostatnią znakomitą osadą, prowadzoną przez trenera Tadeusza Gawrysiaka była dwójka: Adrian Stasiewicz, Adam Władek. Zawodnicy Ci osiągnęli finał Mistrzostw Świata Juniorów w Zagrzebiu (V m-ce ) w 2000 r. w konkurencji ósemek.

Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie poniosło niepowetowaną stratę. Źródło: Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie
2 komentarze

adrian s.

dzięki trenerze za wszystko!!!

1 1
ID:61306

~nikodem

Wielka strata włocławskiego sportu.

1 1
ID:61333


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA