Brąz Barańskiego na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata

fot. Zdzisław Biernacki / Julia Kowacic

Fabian Barański, zawodnik Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego, zdobył brązowy medal podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Poznaniu. Krążek włocławianina to jedyny medal wywalczony przez Polaków na torze "Malta".


W czwartek na torze regatowym w stolicy Wielkopolski rozpoczęły się wioślarskie Mistrzostwa Świata do lat 23. To już drugi raz, kiedy Poznań gościł najlepszych młodych zawodników z całego globu. Do imprezy zgłoszono dziewiętnaście dwójek podwójnych. Nie mogło wśród nich zabraknąć naszej reprezentacyjnej ekipy – Fabian Barański (WTW Włocławek) i Mateusz Świętek (KW 04 Poznań), która po cichu ostrzyła sobie zęby na medal (czytaj więcej).

W wyścigu eliminacyjnym Polacy wylosowali rywali z Niemiec, Rosji, Rumunii i Izraela. Nasi popłynęli taktycznie i zajęli gwarantującą awans drugą pozycję tuż za osadą Niemiec. W półfinale, z którego awansowały po trzy załogi, Fabian i Mateusz pilnowali drugiej pozycji nie wdając się w walkę z prowadzącą Holandią i oszczędzając siły na niedzielny finał. Głównymi faworytami do złota w konkurencji dwójek podwójnych byli Włosi, którzy zarówno w eliminacjach, jak i w półfinale, miażdżyli przeciwników już na pierwszym kilometrze. Doskonali Holendrzy wydawali się również być poza zasięgiem naszych reprezentantów. 

Od rozpoczęcia mistrzostw, już od pierwszego wyścigu wiedzieliśmy, że będziemy się liczyć w walce o medale. Wskazywały zresztą na to kontrolne przejazdy na zgrupowaniu w Wałczu, na których dobrze wypadaliśmy – mówi Fabian Barański - Do Poznania jechaliśmy więc bardzo dobrze przygotowani, ale nie chcieliśmy głośno mówić o medalu.

Wyścig finałowy zgodnie z przewidywaniami rozpoczął się od silnego ataku Włochów, którzy na pierwszych pięciuset metrach objęli prowadzenie. Polacy rozpoczęli spokojnie płynąc na piątej pozycji. Na półmetku wyprzedzili Słowenię, a do trzecich w tym momencie Greków tracili aż trzy sekundy. Na ostatnią pięćsetkę pierwsza trójka - Grecy, Włosi i Holendrzy wpłynęła z różnicą zaledwie 0,2 sekundy i wydawało się, że medale już są rozdane. W tym właśnie momencie Barański i Świętek rozpoczęli kapitalny finisz. Niesieni dopingiem swoich kibiców, na dwieście metrów przed metą dogonili słabnących Włochów i jak torpeda zbliżali się do Holendrów i Greków. Na mecie do srebrnego medalu zabrakło 0,35 sekundy a do złota 1,4 sekundy.

Wyścig finałowy był to był dobry bieg, aczkolwiek środek dystansu był troszkę zbyt spokojny. Na ostatnich pięciuset metrach, gdzie aż nas niosło od dopingu, wstąpiły w nas nowe siły i wyrwaliśmy ten brąz. Niewiele zabrakło do srebra, zaledwie 0,35 s, a do złota zabrakło sekundy – opowiada Fabian - Mistrzostwa Świata uważam za bardzo udane, udało się zdobyć brązowy medal, to dla mnie życiowy sukces. 

Brąz naszej dwójki podwójnej to był jedyny medal i w ogóle jedyny finał wywalczony przez wioślarzy Reprezentacji Polski podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata, które w ubiegłym tygodniu odbywały się w Poznaniu. 

[email protected]
4 komentarze

gość-62747

Gratulacje dla tego utalentowanego, ambitnego młodzieżowca o którym w przyszłości jeszcze często usłyszymy i przeczytamy. Gratulacje dla trenera WTW Włocławek Krzysztofa Gabryelewicza za efektywną pracę i sukcesy sportowe !!!

1 1
ID:78296

gość-89816

Piękne przeżycia, piękny sukces, piękne fotografie, gratulacje.

1 1
ID:78299

gość-58575

Świetne!!

1 1
ID:78304

gość-53059

dobry tekst

1 1
ID:78609


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA