Marciniak i Białaś wicemistrzami Polski w klasie 49er

Jan Marciniak z Krzysztofem Białasiem zdobyli srebrny medal w olimpijskiej klasie 49er podczas żeglarskich Mistrzostw Polski juniorów, które odbywały się w Górkach Zachodnich. To kolejny sukces zawodnika KS Aqua Włocławek w tym sezonie.


W ubiegłym tygodniu w Gdańsku - Górkach Zachodnich rozgrywane były Mistrzostwa Polski Klas Olimpijskich. Rywalizowano w kategoriach: RS:X kobiet i mężczyzn, 470 kobiet i mężczyzn, Finn, 49er, 49erFX, Laser Standard i Laser Radial kobiet. W zmaganiach juniorów wzięło udział prawie trzystu najlepszych młodych żeglarzy z całego kraju, wśród nich Jan Marciniak, reprezentant Klubu Sportowego Aqua Włocławek. Sternik Marciniak wraz z załogantem Krzysztofem Białasiem (MOS Iława) tworzą ekipę w olimpijskiej klasie 49er.

Od początku regat wiedzieli, że to właśnie załoga juniorska Staniul & Sztorch będzie ich głównym konkurentem do tytułu. Po pierwszym dniu Marciniak prowadził z przewagą jednego punktu. Następnego dnia prognoza pokazywała bardzo silny wiatr i nasz sternik wiedział, że w tych warunkach rywale są lepsi. Planem było zachowanie jak najmniejszej odległości punktowej, gdyż już po pierwszym wyścigu widać było, że to oni obejmą prowadzenie. Ostatecznie po trzech wyścigach drugiego dnia nasi tracili zaledwie dwa punkty.

Przełomowy moment regat o mistrzostwo Polski przyszedł w pierwszym wyścigu trzeciego dnia. Prowadziliśmy go, między innymi przed dwukrotnymi olimpijczykami (Przybytek & Kołodziński) oraz wicemistrzami Europy z tego roku (Buksak & Wierzbicki) – opowiada Jan Marciniak - Niestety zabrakło nam zimnej krwi w końcówce i spadliśmy na czwarte miejsce, a nasi najwięksi konkurenci z czwartej lokaty przeskoczyli na pierwszą. Następnego dnia zaplanowany był tylko jeden wyścig, więc pomimo trzeciego miejsca w drugim wyścigu nie udało nam się już niestety awansować wyżej.

Po czterech dniach zaciętej rywalizacji Jan Marciniak i Krzysztofem Białasiem zdobyli wicemistrzostwo Polski juniorów w klasie 49er. W klasyfikacji generalnej całych zawodów zajęli świetne czwarte miejsce. To kolejny sukces utalentowanego reprezentanta włocławskiego klubu Aqua w tym sezonie. Pod koniec maja zajął trzecie miejsce w regatach podczas o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, który odbywał się w Krynicy Morskiej (czytaj więcej).

Cieszymy się z dobrej i w miarę równej formy, którą utrzymaliśmy przez całe regaty. Podejmowaliśmy dużo dobrych decyzji, lecz zdarzały nam się także chwile przestoju, co bezbłędnie wykorzystywali nasi rywale – mówi Jan Marciniak - Medal bardzo cieszy, ale najbardziej zadowoleni jesteśmy z tego, że nawiązywaliśmy walkę z załogami seniorskimi, które należą do ścisłej światowej czołówki.

Jan Marciniak, zawodnik KS Aqua Włocławek, żegluje od 2003 roku. Swoją przygodę z tym sportem rozpoczął na łódce klasy optymist, później żeglował na skifie 29er. Od 2016 roku jest członkiem Kadry Narodowej Juniorów w olimpijskiej klasie 49er. Zdobywał medale Mistrzostw Polski: w 2016 roku Mistrzostwo Polski 49er w Sprintach i wicemistrzostwo Polski 49er Juniorów, z kolei w 2017 r. Wywalczył Mistrzostwo Polski 49er Juniorów.

[email protected]
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA