Rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego

13 grudnia 1981 r. w całym kraju na mocy uchwały Rady Państwa podjętej niejednogłośnie na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego został wprowadzony stan wojenny.

Oficjalnym powodem ogłoszenia stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju, której przejawami były m.in. brak zaopatrzenia w sklepach (głównie żywności) i reglamentacja, oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju wobec zbliżającej się zimy. Rzeczywistymi powodami jednak były obawy reżimu komunistycznego przed utratą władzy, związane z utratą kontroli nad niezależnym ruchem związkowym, w szczególności Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym "Solidarność", oraz walki różnych stronnictw w PZPR nie mogących dojść do porozumienia w kwestii formy i zakresu reform ustroju polityczno-gospodarczego PRL.

13 grudnia o godzinie 0:00 w nocy oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. W dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terytorium kraju wzięło udział ok. 70 000 żołnierzy Wojska Polskiego, 30 000 funkcjonariuszy MSW oraz bezpośrednio na ulicach miast 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9 000 samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe. 25% wszystkich sił skoncentrowano w Warszawie i okolicach. O wprowadzeniu stanu wojennego poinformowało Polskie Radio o godzinie 13 nadając przemówienie generała Jaruzelskiego.

MON powołało dziesiątki tysięcy rezerwistów i wydało rozporządzenie o nakazie zdeponowania broni i amunicji, jednocześnie zakazano zmiany miejsca pobytu. Zmilitaryzowano wiele instytucji (skierowano do nich 8 000 komisarzy wojskowych, w tym 400 do resortów i instytucji centralnych), część strategicznych sektorów gospodarki, takich jak komunikacja, telekomunikacja, energetyka, górnictwo i porty morskie oraz 129 najważniejszych fabryk. Wyłączono komunikację telefoniczną (co spowodowało liczne przypadki śmierci osób których nie można było przewieźć do szpitali karetkami pogotowia), wprowadzono cenzurę korespondencji oraz godzinę milicyjną (od 22:00 do 6:00). Wstrzymano wydawanie prasy (poza dwiema gazetami rządowymi), zamknięto granice państwa i lotniska cywilne.

W ciągu pierwszego tygodnia trwania stanu wojennego w więzieniach i ośrodkach internowania znalazło się ok. 5 000 osób. Ogółem, w okresie trwania stanu wojennego, zostało internowanych ok. 10 000 osób w 49 ośrodkach internowania na terenie całego kraju. Byli to głównie przywódcy NSZZ "Solidarność", doradcy związku i związani z nim intelektualiści (m.in. na fali aresztowań zamknięto trwający w Warszawie Kongres Kultury Polskiej) oraz działacze opozycji demokratycznej. Dalszym 4 000 osób, głównie przywódcom i uczestnikom strajków i protestów, już 24 grudnia 1981 przedstawiono zarzuty prokuratorskie i osądzono, zwykle na kary więzienia. Karano także organizacje zrzeszające twórców i artystów, które nie chciały się podporządkować. 20 marca 1982 zlikwidowano Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, w 1983 rozwiązano Związek Polskich Artystów Plastyków, Związek Literatów Polskich, oraz zarząd Polskiego PEN Clubu.

17 kwietnia 2007 Instytut Pamięci Narodowej zakończył długotrwałe śledztwo przeciwko autorom stanu wojennego - Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi (w sumie aktem oskarżenia objęto 9 osób) i skierował przeciwko nim akt oskarżenia do Sądu Rejonowego Warszawa Śródmieście. Wojciech Jaruzelski, jako stojący na czele utworzonej w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, został oficjalnie oskarżony o zbrodnię komunistyczną, polegającą na kierowaniu "związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw", a także o podżeganie członków ówczesnej Rady Państwa PRL (organ ten formalnie wprowadził stan wojenny w PRL w 1981) do przekroczenia ich uprawnień poprzez uchwalenie dekretów o stanie wojennym w czasie sesji Sejmu PRL - wbrew obowiązującej wówczas Konstytucji.
15 komentarzy

zxxc

1 1
ID:25001

dzonny_killer

na szafot z nimi!!!

1 1
ID:25002

cyklista

Wielkie brawa dla Redakcji portalu włocławek.info.
Jesteście zawsze na pierwszym miejscu.
Pozdrawiam

1 1
ID:25004

sportowiec

Włocławek. info - Szacunek!

1 1
ID:25005

JRL

Niebawem znów powinno się wprowadzić stan wojenny :)
cyt..."była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju,... reglamentacja, oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju wobec zbliżającej się zimy. Rzeczywistymi powodami jednak były obawy reżimu PO przed utratą władzy...

1 1
ID:25006

wojtek

wybraliście sobie prezydenta miasta pana P a nie lubicie Wojciecha oni byli z jednego obozu pzpr razem latali buha haa

1 1
ID:25009

Mr.BetterKnow

Nie krótko na temat

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stan_wojenny_w_Polsce_1981-1983

Wojtek masz rację.Andrzej P był tam dobrze zadomowiony.I nawet po stanie wojennym został przeniesiony z Partii do MO w nagrodę.

Zastanawia mnie też co Pan Andrzej P wie o sprawie ks.Popiełuszki bo akurat to za jego MO-wskiej kadencji zginął Popiełuszko i inni.

Ja nie mogę spytać osobiście bo bym został oskarżony o niszczenie "dobrego" wizerunku Andrzeja P.

1 1
ID:25015

Pytanie

Niektóre media nabrały przyslowiowej wody w usta ,czyzby niezależnośc polegała na zapominaniu historii? Tych z PZPR mozna jesszcze zrozumieć ,ale reszta dawnej gwardii ?

1 1
ID:25023

clio

Jedyne mądre i własciwe posuniecie władz.
Ale byli trochę za bardzo spolegliwi w stosunku do przyszłych Kaczorów, Macierewiczów, Kurskich, czy narybku dla ROP, PC, ZChN, AWS, PiS.
Że o mniejszych nieszczęściach nie wspomnę.
A do tego zepsuty materiał genetyczny w postaci przyszłych wszechpolaków i temu podobnej ohydy.

1 1
ID:25025

Mr.BetterKnow

Myślę że więcej prawdy odkryli by mieszkańcy gdyby zajęli by się tym sami.

1 1
ID:25029

do clio

to chyba ty strzelałeś tam na wybrzeżu na śląsku albo twój tatuś

1 1
ID:25039

dzonny_killer

jest jeszcze jedna opcja... clio dostał pałą w głowę i mu się wszystko odwróciło

1 1
ID:25048

pamar

Nie jestem i nigdy nie byłem zwolennikiem stanu wojennego, ale generałowi należy się szacunek. Ci bardziej obeznani z tematem wiedzą, że było tak: "Towarzyszu Wojciechu albo dacie radę sami, albo MY wejdziemy" i nie ulega wątpliwości, że generał podjął słuszną decyzję jak na tamte warunki polityczno-gospodarcze. Bo nasi południowi sąsiedzi tylko na to czekali aby się generałowi nie udało. Zarzut o niekonstytucyjności można włożyć między bajki, a dziś to nie ma ustaw niezgodnych z konstytucją? Tylko dziś jest czas na sprawdzenie ich zgodności z konstytucją, wtedy tego czasu nie było... Każdy, kto chociaż troszkę zna realia tamtych czasów wie, że w każdej jednostce wojskowej była "obsada politycznych towarzyszy", a uliczne patrole składały się z 2-3 młodych chłopaków (nierzadko rezerwistów WOP-u) i jednego "zawodowego", który miał za zadanie pilnować ich i "prostować im kręgosłupy moralne".

1 1
ID:25056

dzonny_killer

@pamar - bardzo proszę abyś podał źródła twoich "rewelacji". Czy ktoś jest w stanie podać rzetelne źródła poświadczające "prawdę" o ochronie Polski przed ruskimi? Bo bajki i legendy, przypowiastki zasłyszane z "pewnych" źródeł dobre są dla małych dzieci, które się straszy, albo ćwiczy im wyobraźnie.

1 1
ID:25064

pamar

@ dzonny_killer | dziś, 21:10:27
Polska to nie Czechosłowacja w tamtym okresie - to fakt. Polska była specyficznym krajem w całym bloku wschodnim i dlatego niepokoje społeczne musiały być rozwiązane "we własnym zakresie" bo wejście wojsk Układu Warszawskiego mogło by wywołać niekontrolowane rozlanie się konfliktu na całą wschodnią Europę na co (chyba) zachód nie byłby obojętny. A i wypuszczenie z objęć "wspólnoty bratnich narodów" jednego kraju nie wchodziło w grę. Co do źródeł, to jest jeszcze za wcześnie - dopiero co pomału odkrywamy Katyń (i to nie wszystkie info, "zaginęła tzw. lista białoruska") a minęło 70 lat. Na stan wojenny poczekamy jeszcze, aż wymrze kilka pokoleń żeby, tak jak w przypadku Katynia mówić już bez emocji ale dotrzeć do prawdy. I dopóki dokumenty nie ujrzą światła dziennego dopóty będą obowiązywały domysły i domniemania, a także "opowieści cośtam wiedzących".
Pzdr.

PS
Użyte przez Ciebie słowo PEWNYCH źródeł może mieć dwojakie znaczenie.

1 1
ID:25067


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA