Przedsiębiorcy zaczynają walkę ze sprzeniewierzeniami

Rok 2010 przyniósł spadek liczby przedsiębiorstw, w których wykryto nieprawidłowości związane ze sprzeniewierzeniami pracowniczymi.

Najczęstszymi przypadkami nadużyć są przywłaszczenia i kradzieże. Przedsiębiorcy zaczynają zdawać sobie sprawę z ryzyka sprzeniewierzeń, choć przyznają równocześnie, że problem jest niedoceniany.

Z badań Euler Hermes przeprowadzonych przy współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat 77 proc. przedsiębiorstw padło ofiarą nieuczciwych pracowników. To mniej niż w 2009 r., gdy odsetek ten wynosił blisko 90 proc. Równocześnie coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że ryzyko sprzeniewierzenia może istotnie przełożyć się na finanse spółki. Według danych z wcześniejszych badań Euler Hermes (w 2009 r.) wynika, że 28 proc. firm uważało poziom własnej wiedzy o sprzeniewierzeniach za wysoki. W ubiegłym roku już tylko 12 proc. przedsiębiorstw było tego zdania.

- Wyniki badań przeprowadzonych w 2010 r. potwierdzają tezę, iż polskie firmy zaczynają dostrzegać problem, jaki niewątpliwie stanowią nadużycia popełnianie przez pracowników. Po latach, w których pracodawcy zmagali się ze stałym wzrostem liczby nadużyć, w minionym roku nastąpił oczekiwany spadek. Bezpośrednim tego powodem, był wzrost świadomości pracodawców na temat zjawiska sprzeniewierzeń, a co za tym idzie wzmocnienie firm przez zastosowanie polityki zarządzania ryzykiem nadużyć. Pracodawcy dostrzegli korzyści jakie przynosi ich firmom walka z nadużyciami. Straty jakie ponieśli w latach ubiegłych skłoniły ich do podjęcia zdecydowanych działań. Polskie firmy w ostatnim roku zainwestowały w narzędzia służące do walki z nadużyciami a to przyniosło wymierny skutek w postaci zmniejszenia strat - mówi Bartosz Pikuła, kierownik Biura Ubezpieczenia Ryzyka Sprzeniewierzenia w Towarzystwie Ubezpieczeń Euler Hermes. Problem ryzyka personalnego staje się coraz bardziej dostrzeganym aspektem zarządzania kapitałem ludzkim w organizacji – mówi Dariusz Pauch z Katedry Finansów Przedsiębiorstwa, Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług, Uniwersytetu Szczecińskiego.

Nadal największą plagą wśród przedsiębiorców są kradzieże (43 proc.). Poważnym problemem w opinii rodzimych firm są także przywłaszczenia (23 proc.) oraz oszustwa, na które wskazało 16 proc. ankietowanych. Do innych rodzajów nadużyć (5 proc.) najczęściej zaliczano: wyłudzenie towaru, działalność konkurencyjną, oświadczenia nieprawdy oraz nadmierne wydatki. 23 proc. przedsiębiorców nie spotkało się w ostatnich dwóch latach z przypadkami nadużyć dokonanych przez pracowników. Najczęstsza liczba sprzeniewierzeń mieściła się w przedziale 1-2 (37 proc.) oraz 3-5 (27 proc.). Ponad 20 przypadków wykryło u siebie 6 proc. ankietowanych przez Euler Hermes. - Należy zauważyć, że ankietowani zaznaczali, tylko wykryte przypadki sprzeniewierzeń pracowniczych. Należałoby jednak zadać pytanie, ile przypadków nie wykryto ? – mówi Bartosz Pikuła z Euler Hermes.

Liczba nadużyć może być tym większa, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż aż jedna czwarta z nich została wykryta przez przypadek, a 21 proc. to efekt anonimowych informacji od pracowników. Jedynie 8 proc. wykrytych przypadków to efekt profesjonalnego zarządzania ryzykiem oraz audytu wewnętrznego i zewnętrznego. Mimo, że przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z niedostatecznej uwagi poświęcanej problemowi nadużyć, działy zarządzania ryzykiem wciąż nie są popularne w strukturach firm. Według danych Euler Hermes 44 proc. przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że sprzeniewierzenia pracownicze są niedocenianym zagrożeniem. Prawie tyle samo ankietowanych nie jest w stanie tego stwierdzić, a zaledwie 13 proc. badanych przedsiębiorców uważa, ze firmy mają świadomość istniejącego zagrożenia i wiedzą jak sobie z nim radzić.

W celu zapobiegania nadużyciom pracowników, rodzime firmy dużą wagę przywiązują do systemów ochrony i monitoringu (21 proc.). Tylko 9 proc. przedsiębiorstw inwestuje w edukacje i szkolenia pracowników. Także bardzo mało firm (4 proc.), umożliwia pracownikom przekazanie anonimowej informacji na temat nadużyć dokonywanych przez ich współpracowników. Edukacja i szkolenia z zakresu m. in. etycznych zachowań, powinny stać się elementem tworzenia kultury organizacji, która determinuje sposób zachowania pracowników, przez co staje się jednym z decydujących elementów realizacji celów strategicznych w przedsiębiorstwie – zauważa Dariusz Pauch z Uniwersytetu Szczecińskiego. - W przypadku popularnej metody ochrony i monitoringu przedsiębiorcy muszą sobie zdać sprawę, że jest to narzędzie niewystarczające w polityce antynadużyciowej. Praktyka pokazuję, że często mamy do czynienia ze współpracą sprawców z pracownikami ochrony.– stwierdza Bartosz Pikuła z Euler Hermes.

Najczęstszym sprawcą nadużyć jest pracownik działu zakupów i zaopatrzenia – według danych Euler Hermes 39 proc.. Nadużycia można spotkać niewiele rzadziej w działach sprzedaży (29 proc.). Wśród innych (22 proc.), najczęściej wymienia się: produkcję (marnowanie surowców, kradzież surowców) oraz dział magazynowy. O problemie sprzeniewierzeń pracowniczych świadczą także kwoty strat, na jakie zostały narażone ankietowane przez Euler Hermes przedsiębiorstwa. Prawie 80 proc. odnotowało stratę z tytułu działalności nieuczciwych pracowników w kwocie niższej niż 50 tys. złotych. 15 proc. firm zanotowało stratę w wysokości od 50 do 100 tys. złotych.
8 komentarzy

desu

jak mało płaca to trzeba keaść

1 1
ID:26947

Tomek.L

A kiedy przedsiębiorcy zaczną walczyć z własnymi oszustwami, bijącymi w pracowników: zaniżanie wynagrodzeń, praca ponad etat, oszczędności na bezpieczeństwie pracy itp.?

1 1
ID:26953

mr.betterknow

Najwięcej kradzieży i przywłaszczeń to chyba mają pracownicy spółek miejskich.Bo nikt ich nie pilnuje i nikt nie wie ile do końca kradną...co najlepsze sami niby pilnują by nie kraść.Przy kradzieżach które odbywają się pod godłem włocławskiej polityki inni pracownicy to tylko złodzieje pasztetu.

Niektórzy Politycy to najgorszy typ złodzieja bo okrada chociaż ma co jeść,okrada chociaż jest bogaty,okrada rękę która go karmi,okrada biedniejszych ,starych i chorych.

Czy trzeba więcej pisać?
Trzeba robić porządek a sprawiedliwości stanie się za dośc dopiero gdy podniesiemy głos,podniesiemy rękę.
pozdrawiam

1 1
ID:26964

Zibi

@ mr. bett....Ty chyba jesteś księdzem. Proponuje abyś zerknął na swoje ręce i zapukał do swojego sumienia czy Ty kogoś lub siebie nie okradasz.....

1 1
ID:26981

dickdastardly

Dokładnie tak, najwięksi złodzieje to panowie w gajerkach o czystych rekach z dużymi bankowymi skrytkami i rządowymi korytkami.

1 1
ID:26986

dzonny_killer

generalizuję, ale dodam do ekipy złodziei jeszcze kilka "zawodów":

- nauczyciele (oderwana od rzeczywistości grupa, której nic nie wolno, bo teraz to dzieci rządzą, nie kształcą tylko uczą zdawać testy, nie wyrabiają zdolności, umiejętności, a co mają w zamian? Nieporównywalnie mniej do innych zawodów godzin pracy i tak samo nieporównywalnie więcej dni wolnych od pracy. No i to budżetówka... o prezentach wszelakich od uczniów nie ma co wspominać) :p

- rolnicy (wystarczy powiedzieć KRUS i wiadomo, że okradają resztę społeczeństwa płacących normalnie ZUS)

- mundurowi (szybciutko na emeryturkę i to niemałą i... do pracy za normalną pensję)

- górnicy (to temat rzeka... ostatnio specjalizują się nie w wydobyciu węgla, ale w protestach, strajkach etc. Im nie wystarczą trzynastki, oni muszą mieć CZTERNASTKI i to w styczniu, a nie w kwietniu, jak im obiecano. Oni mają deputat węglowy, a jakoś pracownicy np. gorzelni nie mają deputatu alkoholowego. Górnicy również przechodzą na wcześniejsze i dość wysokie emerytury, a to jak wykonują swoją pracę to się w pale nie mieści - podkreślam, że generalizuję, ale byłem na kilku kopalniach i wiem, jak to wygląda od środka)

- urzędnicy (armia prawdziwych darmozjadów i utrudniaczy życia obywatelom. Nopotyczna klika, grono wzajemnych wielbicieli, adoratorów i kolesi, najczęściej totalnie niekompetentnych. Liczy się wyłącznie rodzina i klucz partyjny)

Dopóki rządzący nie zrobią z tym porządku, dopóty kraj będzie się pogrążał i zadłużał. A to są decyzje bardzo niespołeczne decyzje... szczególnie dla tych wymienionych grup... Ale może reszta społeczeństwa wsparłaby takowe działania??? Rządy od zawsze boją się strajków, protestów, a te grupy zachowują się jak zacofana szlachta ślepo broniąca swoich przywilejów... A jak to się skończyło doskonale wiemy... 123 lata rozbiorów... Czy historia niczego nas nie nauczyła? Chcemy powtórki z rozrywki?

1 1
ID:26994

dzonny_killer

Zapomniałem o księżach (ich również potraktować na równi z przeciętnym pracownikiem!!!) :p

1 1
ID:26996

Pytanie

A może niech zaczną od siebie -nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń to też sprzeniewieżenie ,lub na wt złodziejstwo ,więc ?

1 1
ID:27011


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA