Nie będzie spotkania w sprawie Anwilu S.A.

Jak uzasadnił wiceprezes PKN Orlen, spotkanie i rozmowa na temat przyszłości Anwilu S.A.na obecnym etapie są przedwczesne. Jednocześnie Marek Serafin zapewnia, że do koncepcji spotkania będzie można wrócić po przeanalizowaniu realnych opcji strategicznych i ustabilizowaniu się sytuacji makroekonomicznej na świecie.

W połowie sierpnia Andrzej Pałucki spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych działających w Anwilu S.A., którzy poprosili prezydenta miasta o pomoc i lobbing w kwestii ratowania firmy, a tym samym kilkuset miejsc pracy. Związkowcy uważają, sprzedaż Anwilu oznaczać będzie redukcję zatrudnienia. Pałucki stwierdził, że nie ma wpływu na decyzje właściciela firmy jakim jest Orlen, ale podejmie się rozmów z zarządem firmy na temat zorganizowania spotkania wszystkich zainteresowanych stron w celu wyjaśnienia spraw związanych z ewentualną sprzedażą. W piśmie wystosowanym do Marka Serafina, wiceprezesa PKN Orlen, prezydent zaproponował zorganizowanie spotkania, podczas którego zostały by omówione plany Orlenu dotyczące spółki Anwil S.A.

Dziś wiadomo, że w najbliższym czasie do spotkania jednak nie dojdzie. - Prezydent otrzymał pisemną odpowiedź, że propozycja rozmowy o przyszłości Anwilu jest przedwczesna – informuje biuro prasowe ratusza.
Marek Serafin zapewnia, że PKN Orlen od lat „ w transparentny sposób informuje akcjonariuszy i opinię publiczną o swoich planach w odniesieniu do Grupy Anwil”. - Ogłoszona w 2008 roku strategia Grupy PKN Orlen 2009-2013 przewiduje między innymi wycofanie naszego zaangażowania kapitałowego z obszaru chemii. Jednak absolutnie wartym podkreślenia jest fakt, że wszelkie decyzje są podejmowane po głębokiej analizie oraz rozważnie i roztropnie przy poszanowaniu interesów i opinii wszystkich zainteresowanych stron. Nie inaczej postępujemy w przypadku w jednej z największych spółek naszej Grupy Kapitałowej – Anwil S.A. - czytamy w piśmie.

Serafin przypomina, że w latach 2009-2010 podjęto próbę sprzedaży Anwilu, ale transakcja nie została sfinalizowana, co ma świadczyć o tym, że Orlen nie chce sprzedaży „każdemu i za wszelką cenę”. Prezydent został także poinformowany, że obecnie trwają prace analityczne dotyczące spółki. Ich wyniki oraz systematyczne monitorowanie niestabilnej sytuacji globalnej gospodarki powinny pozwolić na ocenę możliwości i kształtu przyszłej obecności Anwilu w Grupie Kapitałowej PKN Orlen.
Według wiceprezesa Orlenu do ewentualnego spotkania i rozmów o Anwilu może dojść w późniejszym terminie.
6 komentarzy

rafi

Wycofanie sie z obszaru chemicznego to po co budowano PTA JAK ANWIL I PTA znosza zlote jajka kto narazie taka kure sprzeda.Orlen bedzie chcial to sprzeda i nikt nie bedzie mial nic do gadania ani prezydent Wloclawka ani zwiazkowcy zakladu .

1 1
ID:32006

antydziałkowiec

Polecam przykład Drumetu ,który przechodzi z rąk do rąk zwalniając wysoko wykwalifikowanych pracowników ,ale prezesostwo ,które za nową terenówkę sprzedałoby co można pozostaje nienaruszone . Jaki wniosek -tak przed rozbiorami przehandlowano Polskę , a Potoccy za zgodą hitlerowców wywieźli z Łańcuta do Austrii (!) 16 wagonów kosztowności i...dalej przyjmowali Niemców jako swoich gości w łańcuckim zamku . Nazwijcie ten proceder sami .

1 1
ID:32009

do rafi

Akurat Orlen wybudował zakład PTA na potrzeby (głównie) działającej w sąsiedztwie fabryki PET; aczkolwiek sprawa anwilu nie jest miła. pozdrawiam i powodzenia życzę wszystkim pracownikom

1 1
ID:32014

maks

Orlen kupując Anwil wiedział,że częścią jest produkcja nawozów i było wszystko dobrze,tylko nagle zapragnął zmienić strukturę i pozbyć się części zakładu.Skoro zakład przynosi zyski ,dlaczego chce się tego pozbyć ? Przypomina to ,jak chciano przed kilku lat rozwalić Polską Żeglugę Morską w Szczecinie,tylko pracownicy twardo przeciwstawili się i nie podzielili losu polskich stoczni.

1 1
ID:32026

Art

Panie Maks nie do końca prawdę piszecie. Orlen nie kupił akcji Anwilu dostał je za długi których dawne Azoty nie wiedziały jak spłacić i obdarowały akcjami największych wierzycieli Orlen (za etylen) ,Energa i PGNiG.( W ostatnich latach Orlen skupił te mniejsze pakiety i dziś ma ok 95% ) ) Jak się okazuje był to wtedy ogromny błąd bo innym zakładom Azotowym w Polsce długi umorzono i do dzisiaj są państwowe.(mają się jedne dobrze inne gorzej) Jako pracownik mam mieszane zdanie o właścicielu Orlenie ale jedno jest pewne co chce to zrobi i szkoda czasu się rozpisywać. Mam nadzieje, że jak dojdzie do sprzedaży nawozów to kupi je np. potentat ZAW Puławy a nie jakieś golce typu Ciech czy Tarnów. Pożyjemy zobaczymy.

1 1
ID:32033

dzonny_killer

@art można mówić do nich jak do słupa, a słup jak d... :p

1 1
ID:32065


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA