Ratunkowe badania archeologiczne na Bulwarach

Na odcinku ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego od ulicy Św. Jana do chodnika przebiegającego przed elewacją zachodnią kościoła parafialnego p.w. Św. Jana będą wykonywane ratownicze badania archeologiczne.

Obszar, jakim będą objęte badania został wskazany przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Celem badań jest eksploracja archeologiczna i udokumentowanie w źródłach naukowo-konserwatorskich znalezisk odkrytych w trakcie prowadzonego wcześniej nadzoru archeologicznego oraz opracowanie wytycznych dotyczących sposobu zachowania zabytkowych reliktów architektury.

Na wysokości prezbiterium kościoła p.w. Św. Jana w centralnej części wykopu, pod warstwą nowożytnego nasypu natrafiono na relikty średniowiecznego muru ceglano-kamiennego zlokalizowanego na osi wschód-zachód o łącznej zachowanej długości 24,5 m. W licu muru czytelny zachowany gotycki (jednowozówkowy) układ cegieł. Od strony północnej mur został wzmocniony rzędem 6 przypór. Po stronie południowej odsłoniętego muru natrafiono na skupiska kości ludzkich, pochodzących ze zniszczonej w wyniku wcześniej prowadzonych prac budowlanych (w tym budowa sieci wodociągowej oraz prace związane z budową i funkcjonowaniem ul. Bulwary) części przykościelnego cmentarza.

Ponadto podczas prowadzonych prac odsłonięto 4 groby w układzie anatomicznym, stanowiące część przykościelnego cmentarza. 14 marca br. decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prace budowlane w tej części ulicy Bulwary zostały przerwane, a dotychczas pełniony nadzór archeologiczny przekształcony został w ratownicze badania archeologiczne. Konieczność i zasady przeprowadzenia badań wynikają z wytycznych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Firma, która wygrała przetarg wykonana wyprzedzające, ratownicze badania archeologiczne w ciągu czterech tygodni. Przeprowadzi wstępną konserwację i pełną inwentaryzację zabytków, wykona analizę antropologiczną odkrytych pochówków oraz opracuje cyfrową dokumentację. Zabytki zostaną przekazane do muzeum.

Z przeprowadzonej wcześniej kwerendy archiwalnej dotyczącej m.in. prowadzonych w pobliżu badań wykopaliskowych wynika, iż można się spodziewać pozostałości wczesnośredniowiecznego osadnictwa wiązanego ze znajdującym się w pobliżu grodem (od strony pałacu biskupiego) oraz pozostałości późnośredniowiecznego cmentarza wraz z reliktami kościoła.
1 komentarz

dzonny_killer

a co tu badać? odkryją to, co zostało wykopane i zniszczone przez niekompetencję, nieudolność i cholera wie co jeszcze wykonawcy, jak i zleceniodawcy??? :p

1 1
ID:41265


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA