Zapłaciłeś podatek za swojego psa?
Opłatę od posiadania psa w ustawowym terminie uiściło 1 375 włocławian, na łączną kwotę 55 123 złotych. Ogółem w ewidencji Urzędu Miasta Włocławka widnieje około 5 tysięcy osób, które powinny taką opłatę uiścić.
Stawka opłaty za psa we Włocławku wynosi 40,00 zł i jest płatna jednorazowo do 31 marca danego roku, a w przypadku powstania obowiązku płatności po tej dacie, w terminie 14 dni od powstania tego obowiązku.
W przypadku nabycia psa w ciągu roku podatkowego, stawkę roczną zazwyczaj zmniejsza się proporcjonalnie. Należy jednak pamiętać, że gdy tracimy czworonoga w wyniku jego zaginięcia czy śmierci, trzeba ten fakt zgłosić w Urzędzie, w którym dotychczas uiszczaliśmy opłatę.
Czasowo, z opłaty za psa we Włocławku są zwolnione osoby, które adoptowały go ze schroniska. Zwolnienie z płatności obowiązuje w roku, w którym zwierzę zostało adoptowane oraz w roku następnym. Ulgi w opłacie za psa mają również osoby, które ukończyły 65 lat i prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe. Ci mieszkańcy są zwolnieni z płatności, ale tylko za jednego psa.
Zwolnione z opłat za dwa psy są również osoby płacące podatek rolny od gospodarstwa rolnego. Opłaty za czworonoga nie uiszczają również osoby niepełnosprawne (niewidome, głuchonieme, niedołężne), dla których pies jest przewodnikiem.