Remont Muzeum Diecezjalnego ukończony

fot. diecezja.wloclawek.pl

Po niespełna dwóch latach zostały zakończone prace konserwatorskie i budowlane w dawnym Kolegium Księży Wikariuszy przy placu Mikołaja Kopernika we Włocławku. Od kilku lat w budynku tym mieści się Muzeum Diecezjalne.

Potrzeba przeprowadzenia inwestycji zrodziła się z konieczności pomieszczenia stale zwiększających się zasobów muzealnych, jak również z idei utworzenia placówki „z prawdziwego zdarzenia”, wychodzącej z szeroką ofertą kulturalną do mieszkańców Włocławka, diecezji i innych osób zainteresowanych.

W roku 2007 biskup włocławski Wiesław Mering zlecił wikariuszowi biskupiemu ds. materialnych diecezji przygotowanie planu rozbudowy muzeum. Koncepcję i dokumentację budowlaną wykonało Biuro Projektów JOTA we Włocławku, pod kierunkiem mgr. inż. Andrzeja Tomaszewskiego i architekta Piotra Nogowskiego. 

Całkowita wartość inwestycji wyniosła 14 653 512,53 zł, w tym dofinansowanie ze środków EFRR 9 495 568,24 zł, co stanowi 65 proc. całkowitych wydatków kwalifikowalnych. Dzięki tej refundacji projekt pn. „Rewitalizacja obiektów kultury Diecezji Włocławskiej we Włocławku. Rewaloryzacja i rozbudowa Muzeum Diecezjalnego” mógł zostać zrealizowany.

Generalnym wykonawcą robót była włocławska firma LUX-Dom Sp. z o.o. Prace konserwatorsko-budowlane polegały na przywróceniu budynkowi Kolegium Księży Wikariuszy historycznego wyglądu oraz podniesieniu jego funkcjonalności i dobudowie części mieszczącej magazyny muzealne, zaplecze socjalne, pracownie konserwatorskie oraz aulę, w której będą się odbywały wystawy czasowe, koncerty, wieczory autorskie, sympozja itp. Muzeum Diecezjalne czynne jest od stycznia.

Uroczystego otwarcia i poświęcenia dokona 24 czerwca ks. bp Wiesław Mering, w obecności prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, księży biskupów metropolii gnieźnieńskiej, przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich i miejskich, duchowieństwa i licznie zaproszonych gości. Źródło: diecezja.wloclawek.pl
5 komentarzy

jakatopolska

Jak można finansować remonty mienia kościelnego z publicznych pieniędzy! To tak jakbysmy dawali kase Kulczykowi żeby sobie dom odnowił.

9 3
ID:50126

george best

Chyba w lipcu odwiedzę to muzeum może wysłucham jakieś bajki o której nie słyszałem.

7 1
ID:50130

załamka

ZMARNOWANE PIENIĄDZE ! Czy miasto nie ma innych potrzeb ??? To "muzeum" odwiedza kilka osób tygodniowo. Bezsens.

4 2
ID:50138

darkbreaker

Prawie 15 mln. Dofinansowanie EFFR 9,5mln zł., Skąd się wzięło pozostałe 5mln ??? Watykan dołożył ??? Mering Lucjan psioczący na rząd powinien być chyba zadowolony. Za 15 mln można by opłacić co najmniej 1,5 mln posiłków np. dla biednych dzieci, lub wybudować kilka przedszkoli, a nie pompować w muzeum do którego nikt nie przyjdzie.

3 1
ID:50151

Waldemar Trzebiatowski

Koncepcję i dokumentację architektoniczno - budowlaną rewaloryzacji i rozbudowy Muzeum Diecezjalnego wykonał zespół architektów z pracowni NT architekci z Sopotu, pod kierunkiem Waldemara Trzebiatowskiego : Krzysztof Pietras, Monika Grzmiel, Elżbieta Urscheler, Jakub Bladowski, Adam Pieńkowski. Kierownikiem projektu był Krzysztof Pietras pochodzacy z Włocławka.
Piotr Nogowski wprawdzie był członkiem zespołu, ale figurantem, który nic nie wniósł do projektu.
Do dzisiaj firma NT architekci nie otrzymała zapłaty za wykonane ponad rok temu nadzory autorskie oraz projekty budowlane i wykonawcze zamienne, razem w kwocie 55 965,- zł.

11 0
ID:50975


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Samorządowcy apelują o mobilizację i udział w wyborach

W najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał Trzaskowski i..

Wybory 2020. Piknik obywatelski za wysoką frekwencję

Już w najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..