Poszukiwani są kierowcy ciężarówek, za dużo nauczycieli

Ukazała się druga edycja ogólnopolskiego badania „Barometr zawodów”. Według niej najczęściej wskazywanym zawodem deficytowym w skali całego kraju jest zawód kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.


W porównaniu z wynikami zeszłorocznego badania w 2017 roku prognozuje się coraz częstsze problemy pracodawców z rekrutacją. Zauważalny jest wzrost liczby zawodów deficytowych, szczególnie widoczny w dużych miastach. Problem w większym stopniu dotyczy zawodów związanych z produkcją, niż branży usługowej. Z perspektywy pracowników jest to sytuacja korzystna, ponieważ pracodawcy zmuszeni są do zmian i ustępstw, jeśli chodzi o warunki zatrudnienia.

Najczęściej wskazywanym zawodem deficytowym w skali kraju jest zawód kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Podobna sytuacja (szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich) dotyczy kierowców autobusów. Najwięcej problemów ze znalezieniem odpowiednich osób do pracy można się spodziewać w branżach związanych z budownictwem i przemysłem. Inne branże to gastronomia (szefowie kuchni i kucharze), służba zdrowia i usługi medyczne (pielęgniarki i położne, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej), transport oraz usługi (fryzjerzy, mechanicy pojazdów samochodowych). Widoczne są niedobory zarówno wśród robotników wykwalifikowanych, jak i specjalistów.

Duże zapotrzebowanie na specjalistów IT, czyli programistów, administratorów baz danych oraz operatorów systemów informatycznych, występuje przede wszystkim na obszarach wielkomiejskich. Osoba posiadająca odpowiednie umiejętności nie będzie miała żadnych problemów, aby uzyskać dobrze płatną pracę. Co więcej, pracodawcy są gotowi zatrudniać osoby bez pełnego przygotowania – poszukiwani są pracownicy w trakcie studiów.

W miastach większe szanse na znalezienie pracy mają też osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym, między innymi w takich zawodach, jak fryzjerzy, piekarze, cukiernicy, robotnicy budowlani o różnych specjalnościach, operatorzy maszyn i monterzy. Deficyty pojawiają się także w przypadku zawodów niewymagających specjalistycznych kwalifikacji, jak sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy oraz pracownicy ochrony fizycznej.

Niewiele jest zawodów i branż, w których występuje nadpodaż pracowników. Wśród zawodów nadwyżkowych w 2017 roku znalazły się przede wszystkim takie, w których obserwuje się dużą liczbę absolwentów techników oraz niektórych kierunków studiów wyższych. Zaliczono do nich zarówno techników ekonomistów i techników hotelarstwa, jak i specjalistów administracji publicznej, pedagogów czy nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących.
6 komentarzy

gość_363389

Od lat panuje stereotyp, że najłatwiej skończyć studia pedagogiczne, więc "naprodukowało" się nauczycieli, a teraz pracy nie mają. A będzie zapewne jeszcze gorzej.

0 0
ID:69932

gość-29987

To prawda, że brakuje kierowców ciężarówek. Znajomy w ostatnich dwóch latach 3 razy zmieniał pracę i nigdy nie miał problemów z zatrudnieniem.

0 0
ID:69936

gość_49083

Kobiety na traktory :)

0 0
ID:69937

gość-02765

najlepsi są nauczyciele - a wlasciwie nauczycielki. Znam kilka i one uwazają że im sie robota nalezy jak psu micha i koniec. Nie przyjmują do wiadomości, że kazdy musi sobie sam radzić. Nie dość, że pracują najmniej w roku, po kilka h dzienjie, to jeszce wieczne roszczenia.

1 1
ID:69939

Teresa

@~gość-02765: Trzeba było zostać nauczycielem, poznałby Pan/Pani, jaka to doskonała praca, zwłaszcza jak się jest polonistą.Pozdrawiam.

3 0
ID:69959

gość-45521

brakuje kierowcow ciezarowek. 90% wlascicieli firm transportowych to zlo***** ktorzy okradali swoich kierowcow. moge im to powiedziec prosto w oczy. temu z michelina co ma wywrotki, temu z zielnej (aaa temu nie - on juz chyba splajtowal), i calej masie innych. jest jeszcze taki ze swiatnik co kiedys szukal uczciwych ale sam uczciwy nie byl

0 0
ID:69975


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Rada oceni pracę prezydenta. Obniżą pensję włodarzowi?

Od 1 lipca zacznie obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów, zmniejszające o..

Impas w sprawie mieszkań. Radni SLD chcą porozumienia

Dzisiaj odbyła się konferencja Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej, której..

Klub Radnych PiS chce budowy mieszkań we Włocławku

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości, podczas której..

Jest kolejny kandydat na stanowisko prezydenta miasta

W środę odbyła się konferencja radnych niezależnych na której przedstawiono..

SLD chce zwiększenia środków na transport zbiorowy

Dzisiaj na placu Wolności odbyła się konferencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej,..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..