Nowoczesna ma alternatywny program dla 500 plus

Nowoczesna przygotowuje nowy program prorodzinny „Aktywna Rodzina”. Zastąpi on socjalny program 500 plus, realizowany przez PiS. Propozycja adresowana jest do wszystkich rodzin, w których rodzice będą mogli uzyskać ulgę podatkową w wysokości 3000 zł na każde dziecko począwszy od pierwszego najmłodszego członka rodziny.


Zgodnie z założeniami programu, rodzina z jednym dzieckiem otrzyma 3 000 złotych rocznie; z dwójką dzieci 6 000 zł, z trójką dzieci 9 000 zł i tak dalej. Jeśli osoba pracująca - rodzic nie płaci tak dużych podatków, to zgodnie z obowiązującą zasadą podatkową, osoba ta otrzyma z budżetu zwrot. W programie „Aktywna Rodzina” uwzględnione zostaną wszystkie osoby pracujące, niezależnie od formy rozliczenia dochodów. A więc zarówno osoby płacące podatek dochodowy, jak i podatek rolny.

O tym, że rządowy program 500 plus jest niesprawiedliwy, Nowoczesna mówi od dawna. Program ten promuje wielodzietne rodziny zamożne, a zapomina o matkach samotnie wychowujących jedno dziecko. W Polsce są dzieci, które dostają miesięcznie 500 złotych, ale są też dzieci, które nie dostają ani złotówki. Obecnie blisko połowa dzieci nie dostaje pieniędzy w ramach programu 500 plus. Ważne jest też to, by rodziny nie czekały na wypłatę środków przez 12 miesięcy, pieniądze będą wypłacane w oparciu o rozliczenie roku poprzedniego – wyjaśniają działacze Nowoczesnej i podkreślają, że wprowadzenie rozwiązań z programu „Aktywna Rodzina” przyniesie dla budżetu oszczędności w wysokości 7 mld zł rocznie.

Zamiast składania wniosków i wydawania decyzji administracyjnych nowy system zostanie włączony w rozliczenia podatkowe. Zaoszczędzona kwota, w sumie 8 mld zł, będzie mogła być wydana na różne inne formy wsparcia rodzin. Szczegóły zostaną przygotowane przez Zespół parlamentarny ds. programu „Aktywna Rodzina”.

Ponadto Nowoczesna zapowiada kompleksową przebudowę systemu socjalnego, tak by pomoc socjalna trafiała do naprawdę potrzebujących, czyli rodzin niepełnych, rodzin z osobami niepełnosprawnymi i takich, które nie są w stanie podjąć pracy ze względu na chorobę lub wiek.
7 komentarzy

gość-43089

Czyli Nowoczesna proponuje zamienić jeden program socjalny który jest "niesprawiedliwy" na drugi, który w ich mniemaniu jest "sprawiedliwszy" społecznie ;) A idźcie wy wszyscy socjaliści w cholerę. Socjaldemokraci z PO, narodowi socjaliści z PIS i wy krypto socjaliści z Nowoczesnej. Przestańcie ludzi okradać podatkami to nie będziecie musieli im dawać pieniędzy pacany.

1 0
ID:72183

gość-34177

No tak, a matka z malym dzieckiem, nie pracujaca i tak nie dostanie nic.

1 0
ID:72188

gość-28546

@~gość-43089: Przelicz ICH PROPOZYCJĘ a zobaczysz że ta mafia opłacana przez Żydowskich bankierów nie chce dać ALE CHCE ZABRAĆ 500+ .To jest szczyt obłudy i zakłamania .

1 0
ID:72193

gość-73597

Popier..... im sie w dup.ch niech sobie diety odejma wszyscy i bedzie jeszcze wieksza oszczednosc a nie biednych czy pracujacych wyrozniac. Pacany za stolkami.

1 0
ID:72194

gość-88198

@~gość-34177: jak Cie nie stać na dzieci to może nie powinnaś ich mieć.

0 5
ID:72200

gość-52968

Najbardziej śmieszy mnie tylul artykułu. Partia balansująca na granicy progu wyborczego będzie zastępować program partii rządzącej.... Dobre!! Na razie mogą sobie prounijne matoły mózgi na sieczkę wymienić, różnicy nikt nie zauważy.

1 0
ID:72336

gość-95019

Przecież Polacy chyba potrafią liczyć, Nowoczesna chce dać 3000 na dziecko rocznie a PiS teraz daje przecież 6000 tyś na dziecko rocznie to o czym tu mowa? Petru naucz się liczyć

0 0
ID:72470


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Samorządowcy apelują o mobilizację i udział w wyborach

W najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał Trzaskowski i..

Wybory 2020. Piknik obywatelski za wysoką frekwencję

Już w najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał..

Joanna Borowiak członkiem Rady ds. Polityki Senioralnej

W czwartek w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..