Coraz więcej kobiet decyduje się na podjęcie pracy

Z roku na rok spada liczba kobiet biernych zawodowo, panie coraz częściej zamiast bierności zawodowej wybierają pracę. W pierwszym kwartale bieżącego roku było ich o trzydzieści tysięcy mniej niż pod koniec ubiegłego roku.


Według najnowszych danych BAEL w pierwszym kwartale 2017 liczba kobiet biernych zawodowo z powodów rodzinnych wyniosła 1,57 mln. To o około 30 tysięcy mniej w porównaniu z końcówką ubiegłego roku. Oznacza to, że panie coraz częściej zamiast bierności zawodowej wybierają pracę. Spadek bierności zawodowej wśród kobiet wystąpił w różnych grupach wiekowych. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej na bieżąco monitoruje sytuację. Od momentu wprowadzenia programu „Rodzina 500 plus” do końca okresu objętego badaniem, czyli pomiędzy I kwartałem ubiegłego roku a I kwartałem bieżącego współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku 15+ wzrósł o 0,1 punkt procentowy do poziomu 56,2%.

Z uwagą śledzimy dane z rynku pracy, pozwalające na rzetelne porównania. Zarzut o dezaktywizującym wpływie programu „Rodzina 500 plus” na kobiety nie znajduje potwierdzenia –  mówi Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej - Bierne zawodowo są również kobiety bezdzietne. Nieposzukiwanie pracy przez część kobiet jest często związane z opieką nad starszymi członkami rodziny albo innymi przyczynami rodzinnymi lub osobistymi.

We wspomnianym okresie liczba osób aktywnych zawodowo we wszystkich grupach wiekowych zmniejszyła się o około 7 tysięcy. Wynikało to ze spadku liczby bezrobotnych o 277 tys. osób i wzrostu liczby pracujących o 269 tys. osób. Należy zaznaczyć, że ze spadkiem liczby osób aktywnych zawodowo mamy do czynienia od początku 2015 roku. Wpłynęły na to zmiany demograficzne, a dokładniej – zmniejszająca się populacja osób w wieku 15 lat i więcej.

Co ważne, w I kwartale br. wskaźnik zatrudnienia wzrósł rok do roku o 1,1 punktu procentowego i wyniósł 53,2%. Jednocześnie liczba pracujących zwiększyła się na przestrzeni roku o 269 tys. osób. Współczynnik aktywności zawodowej ludności w wieku produkcyjnym (15-64 lata) w I kwartale br. wyniósł 69,1% i rok do roku wzrósł o 0,6 punktu procentowego. Warto podkreślić, że powodem, dla których część kobiet decyduje się bierność zawodową, nie jest wyłącznie opieka nad dziećmi.

Bierne zawodowo są również kobiety bezdzietne. Nieposzukiwanie pracy przez część kobiet jest często związane z opieką nad starszymi członkami rodziny albo innymi przyczynami rodzinnymi lub osobistymi – dodaje minister Rafalska - Kobiety coraz chętniej podejmują pracę, bez względu na świadczenie z programu „Rodzina 500 plus”. Zarzuty opozycji to ewidentne mijanie się z prawdą.

2 komentarze

gość-13295

A ja mam pytanie co się stało z agencją pracy na ul.długiej ?czy te 200osób które tam chodziły pracują jak zakładał program?

0 0
ID:73615

gość-22805

nie które osoby nie pracowały przysłowiowych 5 min w swoim dotychczasowym życiu Teraz niech zapracują na swoje utrzymanie a nie żeruje na MOPS Najwyższa pora rękawy zakasać i na emerytkę zapracować

0 0
ID:74112


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni jednomyślnie przegłosowali zmieniony budżet

Regionalna Izba Obrachunkowa zobowiązała Radę Miasta, aby do 13 marca poprawiła..

Chcą pobudzić lokalną gospodarkę i wesprzeć inwestorów

W czwartek 8 marca Nowoczesna Włocławek, zorganizowała konferencje prasową z..

Bez kolejek w Wydziale Komunikacji, SLD ma propozycje

Wielu mieszkańców skarży się na problemy z załatwianiem spraw w Wydziale..

Nowoczesna walczy ze smogiem, zacznie od edukacji

Na konferencji 1 marca Nowoczesna przedstawiła nową inicjatywę, która dotyczy walki..

Nowoczesna: „Projekt in vitro na ostatniej prostej"

Włocławscy działacze partii Nowoczesna złożyli pod koniec listopada obywatelski..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..