Resort wprowadza zmiany, nowe obowiązki dla kierowców

Ministerstwo Infrastruktury rozpocznie działania na rzecz usankcjonowania w prawie oraz popularyzacji wśród polskich kierowców zachowań ułatwiających dotarcie służb ratowniczych na miejsca wypadków na drogach szybkiego ruchu. Ułatwienie dojazdu służbom było do tej pory dobrym zwyczajem, jednak nieregulowany prawem.


Korytarz życia, to metoda stworzenia przejazdu dla pojazdów ratowniczych poprzez przesunięcie się stojących pojazdów w kierunku najbliższych krawędzi drogi wielojezdniowej. Tworzenie korytarza ratunkowego jest prawnie uregulowane w Austrii, Niemczech, Czechach, Słowenii i Szwajcarii.

Inicjatywa resortu powstała ze względu na obserwowane ostatnio niepokojące zjawiska związane z niewłaściwym zachowaniem uczestników ruchu drogowego na autostradach i drogach ekspresowych, skutkujące utrudnionym dojazdem służb ratowniczych do miejsc zdarzeń drogowych. Jest też odpowiedzią na postulaty mediów i społeczne akcje propagujące ideę korytarzy życia.

W ramach działań Ministerstwa Infrastruktury przewidziano opracowanie, w porozumieniu z właściwymi służbami, koncepcji wdrożenia pojęcia korytarzy życia do polskich przepisów, a następnie przygotowanie propozycji zmian legislacyjnych precyzujących zasady ich tworzenia. Ponadto przeanalizowane zostaną możliwości podjęcia szerokiej akcji edukacyjnej wśród kierowców na temat zachowania się na autostradzie i drodze ekspresowej. 

Ministerstwo chce, aby pytania dotyczące korytarzy życia znalazły się w puli pytań egzaminu na prawo jazdy. Nowy przepis ma wprowadzić również obowiązek posiadania apteczek samochodowych. Zadanie pod nazwą „Opracowanie i wdrożenie koncepcji „korytarzy życia” na drogach szybkiego ruchu” znalazło się w Programie realizacyjnym na lata 2018-2019 do Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020.

3 komentarze

gość-57138

Korytarz życia a na koncu ....pudełko sosonowe ?

1 1
ID:77205

LALA20


Q..wa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tu, w Bundes, jest to znane od bardzo dawna.

1 1
ID:77211

EmerytSygnalista

Korytarz życia ??? Dopiero klęczący rząd obudził się z letargu?? Kogo my tam mamy w tym katolickim rządzie!!!!! Co za pajace !!!!!! Korytarz życia był wpajany za ŚWIETNEJ KOMUNY ! w roku 1971 zdobyłem prawo jazdy na motocykl ! w roku 1974 na samochód !! Był obowiązek opuszczenia jezdni, ulicy kiedy zbliżał się pojazd uprzywilejowany i nie ważne czy była to wówczas milicja, straż pożarna, czy karetka !!!!!! Były wysokie mandaty !! jeśli ktoś się nie dostosował do tego !!! A dziś???co? komuna była zła??? Fee !!!

1 1
ID:77216


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA