Geotermia we Włocławku? Odwiert już w przyszłym roku

Podczas konferencji prasowej Prawa i Sprawiedliwości radny Janusz Dębczyński, podjął temat geotermii w naszym mieście. W przyszłym roku ma zostać wykonany pierwszy odwiert sprawdzający możliwość zasobów.


Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w ubiegłych latach dwukrotnie występował z projektem uchwały, dotyczącej zagospodarowania energii geotermalnej we Włocławku. Na ostatniej konferencji prasowej wiceprzewodniczący Rady Miasta Janusz Dębczyński poinformował, że w przyszłym roku zostanie wykonany odwiert sprawdzający możliwości zasobów geotermalnych na terenie miasta.

Walczyliśmy o badania geotermalne w mieście. Projekt uchwały, który złożyliśmy został zatwierdzony przez całą Radę Miasta, prezydent się ugiął i złożył wniosek na podstawie przygotowanej przez nas uchwały do Ministerstwa Ochrony Środowiska i w przyszłym roku za 19 milionów z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostanie wykonany odwiert sprawdzający możliwość zasobów geotermalnych na terenie naszego miasta – powiedział wiceprzewodniczący Rady Miasta Janusz Dębczyński

Jak informował radny PiS, ze wstępnych badań ekspertów wynika, że osiągalne temperatury źródeł we Włocławku są wyższe niż w sąsiednim Toruniu. Odwiert planowany jest w pobliżu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, jeśli potwierdzą się wcześniejsze ustalenia, będzie wtedy możliwość wykorzystania sieci spółki. Wiceprzewodniczący mówił, że istnieje również szansa na powstanie parku wodnego jaki ma pobliski Uniejów. 

Koszty związane z opracowaniem dokumentacji poniesie miasto w kwocie 100 tysięcy złotych. 19 milionów złotych na odwiert sprawdzający zasoby geotermalne we Włocławku pozyskano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ratusz odnosząc się do wypowiedzi wiceprzewodniczącego Rady Miasta przedstawił aktualny stan przyszłej inwestycji. 

Na razie nie mamy żadnych nowych informacji w sprawie geotermii we Włocławku. Koszty, jakie miasto poniosło w roku 2017 w związku z wyłonieniem firmy zewnętrznej oraz przygotowaniem niezbędnej dokumentacji to: 60 270,00 złotych. Prace nad odwiertem badawczym mają mieć miejsce w latach 2019-2020 - informuje rzeczniczka prezydenta miasta Angelika Żychlewicz 

Gmina Miasto Włocławek złożyła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia w formie dotacji w ramach programu pn. „Rozpoznanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych w rejonie miejscowości Włocławek”. Rzeczniczka prezydenta wyjaśnia, że wniosek został zarejestrowany w Funduszu i przeszedł pozytywnie oceną formalną. Aktualnie ratusz oczekuje na promesę udzielenia dotacji na kwotę: 20 132 198 złotych na wykonanie jednego odwiertu badawczego Włocławek GT-1 (na głębokości 3220 m) na działce nr ew. 7/7 obręb Włocławek KM 1040 ulica Płocka.


14 komentarzy

gość-23112

Uwierzymy jak zobaczymy .A co z poglądami ,,specjalisty'' od wszystkiego i od niczego ? Przecież był zdecydowanie przeciwny ,,rydzykowej energii '' ?

3 3
ID:77815

gość-89339

Zapewne Geotermia Toruńska będzie inwestorem ?

3 0
ID:77816

Tycjan

19 mln za próbny odwiert?

2 0
ID:77819

gość-20696

@~gość-89339: Polityczna zaraza powinna być od tematów technicznych całkowicie odsunięta .Geotermia to temat czysto techniczny i żaden zmiennopartyjny lewak czy inny partyjniak z PiS również nie powinien mieć tu nic do powiedzenia !

3 1
ID:77820

Stary wiertniczy

@~Tycjan:

Niestety odwierty są drogie a i firm które je robią jest mało. Ponadto to nie tylko kwestia wiercenia ale też zrobienia odpowiedniej obudowy aby wywiercony otwór się nie zacisnął. Wreszcie trzeba też zrobić infrastrukturę naziemną.
Opowieści o tym jakoby geotermia była tania można więc między bajki włożyć.

4 1
ID:77822

gość-14233

Jeżeli za tego typu działania biorą się tacy fachowcy jak radny Dębczyński i zapewne od nowej kadencji radny z ramienia tej opcji obecny Prezes MPEC to gratuluję działania. Będzie to wyglądało jakby ślepy prowadził kulawego. Od lat znane są badania geologiczne tzw. Doliny Włocławskiej wchodzącej w skład Doliny Toruńsko - Eberswaldzkiej. Platforma prekambryjska z paleozoicznym trzonem Europy Zachodniej z utworami synklinarium brzeźnego owszem mają wody geotermalne zalegające na poziomie 2000 - 2500 pod powierzchnia ziemi z temperaturami na poziomie 60 - 70 stopni Celsjusza. Wierząc geologom i ich wynikom oraz zasadom fizyki przyjmijmy, ze temp wody na poziomie - 2000m wynosi 70 stopni Celsjusza. Podniesienie jej o każde 100m powoduje utratę 1 stopnia, wydobyta na powierzchnie będzie miała ca 50 stopni Celsjusza. Jako woda technologiczna nie przydatna, podgrzanie będzie droższe i kosztowniejsze. Tyle nauka i wiedza, zobaczymy co Ci mędrcy, którzy do tej pory pokazali jedno, że nic sobą nie prezentują, co uczynią i kto będzie ponosił koszty. Czy podobne jak budowa ciepłociągu na Mielęcin, który ma szansę się spłacić - no właśnie kiedy? Czas pokaże, do czego są zdolni tacy wizjonerzy???

3 0
ID:77824

gość-91153

@~Stary wiertniczy: Profesor Sokołowski -prekursor geotermii w Polsce i autor map geotermalnych Polski jest odmiennego zdania . Jego głównym argumentem technicznym jest nieograniczona wydajność złóż . Potwierdzają to również inwestycje bez rozgłosu prowadzone od kilkudziesięciu lat przez Niemców którzy wykonują odwierty przygotowane w prespektywie do eksploatacji w okolicy największych niemieckich miast . A Niemcy nie marnują pieniędzy bez szans na zysk .

1 0
ID:77825

Tycjan

@~Stary wiertniczy: Dzięki. Przynajmniej jakieś sensowne wytłumaczenie.

1 0
ID:77828

Stary wiertniczy

@~gość-91153:

Aby korzystać z podziemnych złóż najpierw trzeba się do nich dostać? Czy Pan Profesor podaje też ile to kosztuje? Ile wywierconych otworów okazuje się nietrafionych w złoże? Czy podaje jaka musi być temperatura wody aby system miał sens?

0 0
ID:77831

gość-89143

@~gość-91153:

Niemcy zamknęli swoje elektrownie atomowe a nasz rząd chce taką elektrownię zbudować. Przypadek?

0 0
ID:77832

gość-59995

@~Stary wiertniczy: Wszystko można przeczytać w publikacjach prof. Sokołowskiego .Uzbrojone 2 odwierty to inwestycja na wiele lat gwarantująca stały dostęp do nieograniczonej ilości gorącej wody .Osobnym tematem są stacje uzdatniania wód geotermalnych i konieczność stosowania osprzętu i armatury odpornej na czynniki agresywne . Ale to nie są znaczące koszty w stosunku do zysku z takiej naprawdę ekologicznej inwestycjii . Islandia i Nowa Zelandia w 100% stosuje geotermię w przemyśle i gospodarstwach domowych z racji warunków geologicznych .

1 0
ID:77840

gość-79104

@~gość-59995:

Czyli wiem ale nie powiem.

0 1
ID:77844

gość-30547

@~gość-79104: A samemu poszukać informacji w necie nie łaska ? Stróż lokaja potrzebuje ?

0 0
ID:77846

gość-87201

@~gość-79104:

Nie oczekuj odpowiedzi na pytania od "gościa", musiał by bowiem przyznać, że nie wie.

0 0
ID:77856


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni PiS o ekspertyzie dotyczącej remontu hali OSiR

Remont hali sportowej kosztował prawie 10 milionów złotych. Kilka miesięcy po..

Mikołaj Bogdanowicz rozpoczął kampanię „Nowej Piątki”

O inauguracji trasy Nowej Piątki Prawa i Sprawiedliwości w kujawsko-pomorskim..

Nowa „piątka", czyli propozycje rządu PiS dla Polaków

W sobotę na konwencji Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło nowe punkty programowe dla..

Marek Wojtkowski o sprawozdaniu parlamentarzystki PiS

Wczoraj w ratuszu odbył się briefing prasowy, którego tematem była współpraca z..

PiS wnioskuje o utworzenie miejskiej stacji paliw

Przedstawiciele lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości wraz z poseł Joanną..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..