Rusza rządowe wsparcie na samorządowe inwestycje

O zainicjowanym przez Prezydenta Andrzeja Dudę Funduszu Inwestycji Samorządowych mówili, podczas czwartkowej konferencji prasowej, przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, minister Anna Gembicka, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz parlamentarzyści z województwa kujawsko-pomorskiego – Ewa Kozanecka, Tomasz Latos, Bartosz Kownacki i Piotr Król.


Fundusz Inwestycji Samorządowych, który ma odegrać rolę antykryzysowej Tarczy dla Samorządów, to w skali kraju 6 miliardów złotych - 5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów, na dopłaty do inwestycji lokalnych. Z tej kwoty dla samorządów z województwa kujawsko-pomorskiego przypadnie 330 milionów złotych. 

Pieniądze od rządu będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, np. w szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej, a także inne działania podejmowane w naszych małych Ojczyznach. Dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji otrzymają wszystkie gminy i powiaty w naszym kraju.

Samorządy będą mogły otrzymać dotacje w wysokości  od 500 000 złotych do nawet 93 500 000 zł. Nigdy wcześniej państwo nie przedstawiło programu, który tak szeroko wspierałby małe Ojczyzny – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. – Zachęcam wszystkie samorządy, aby nie rezygnowały z inwestycji, a tam, gdzie jest to możliwe, poszerzały swoje budżety o kolejne inwestycje. Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w kolejnym już projekcie, który wzmacnia kujawsko-pomorskie samorządy.

Tarcza dla Samorządów, to również program wsparcia dla polskich małych i średnich firm, które realizują zadania inwestycyjne samorządów. To kolejny zastrzyk pieniędzy, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także rozwój przedsiębiorstw.

Fundusz Inwestycji Samorządowych, to odpowiedź rządu na kryzys związany z koronawirusem. Inwestycje są kołem zamachowym naszej gospodarki. W tym trudnym czasie nie możemy sobie pozwolić na to, żeby inwestycje stanęły. Polski rząd podkreśla, z jednej strony, rolę dużych inwestycji, takich jak przekop Mierzei Wiślanej, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego czy stopnia wodnego w Siarzewie, ale z drugiej strony wiemy, że nie mniej ważne są inwestycje lokalne, inwestycje realizowane przez poszczególne samorządy. Zależy nam na tym, żeby te inwestycje się nie zatrzymały, żeby mogły zostać zrealizowane – podkreśliła poseł na Sejm RP Anna Gembicka

Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z Funduszu Inwestycji Samorządowych pozwolą im na realizację zadań inwestycyjnych.

Z tej ogromnej kwoty 6 miliardów złotych, która popłynie do polskich gmin i powiatów, ponad 2,5 miliarda złotych trafi do tych mniejszych miejscowości, do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. To jest droga do zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu szansę na rozwój mają nie tylko duże miasta lecz także miliony małych wsi i miasteczek – zaznaczyła poseł Ewa Kozanecka

Poseł Tomasz Latos wskazał, że uruchomienie Funduszu Inwestycji Samorządowych, to  bezprecedensowe wsparcie dla każdej gminy i powiatu w kraju.

W tych trudnych czasach pandemii Prawo i Sprawiedliwość, pan prezydent Andrzej Duda pamiętają o wsparciu przedsiębiorców, obywateli, a teraz również takie wsparcie popłynie do samorządów. To niezwykle ważne. To pokazuje zupełnie inną postawę pana prezydenta, ale także i rządu, parlamentu, w którym większość ma Zjednoczona Prawica, w porównaniu z tym, co było w przeszłości. Proszę sobie przypomnieć jak postępowali różni przedstawiciele władzy za czasów rządów naszych poprzedników – podkreślał poseł PiS

Poseł Bartosz Kownacki podkreślił znaczenie zgodnej współpracy prezydenta z rządem i parlamentem.

Fundusz Inwestycji Samorządowych, to propozycja, która wynikła z przemyśleń pana prezydenta Andrzeja Dudy i która została przyjęta przez polski rząd. To pokazuje, jak w tych trudnych czasach, ważna jest współpraca. To sposobność, aby przed zbliżającymi się wyborami przemyśleć, czy można narażać Polskę na tak poważne niebezpieczeństwo, jak niezgoda, w czasach i tak już groźnych, czy może lepiej postawić na zgodną współpracę – podkreślił poseł Bartosz Kownacki

Źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA