Niższe zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym

Polakom żyje się lepiej – potwierdzają to zarówno statystyki, jak i międzynarodowe rankingi. Jeszcze w 2016 r. zagrożonych ubóstwem było w Polsce prawie 6,5 mln osób. Rok później było ich 872 tysięcy mniej. Istotnie poprawiła się sytuacja dzieci.


Z badania przeprowadzonego w 2017 roku, którego wyniki zostały opublikowane właśnie przez EUROSTAT, wynika, że między 2016 a 2017 r. po raz pierwszy od 9 lat nastąpił w Polsce wyraźny spadek wskaźnika zagrożenia ubóstwem relatywnym (AROP). W latach 2008-2016 utrzymywał się on na zbliżonym poziomie ok 17%, a w 2017 r. wskaźnik ten wyniósł 15,0%, co oznacza spadek o 2,3 pkt. proc. W 2017 roku zagrożonych ubóstwem relatywnym było w Polsce 5,61 mln osób – to aż o 872 tys. mniej niż rok wcześniej.

Mniej osób doświadcza również pogłębionej deprywacji materialnej. To sytuacja w której brak jest możliwości zaspokojenia ze względów finansowych co najmniej 4 z 9 potrzeb obejmujących posiadanie telewizora, samochodu, pralki, telefonu, terminowe regulowanie opłat, ogrzewanie mieszkania odpowiednio do potrzeb, tygodniowy wypoczynek raz w roku, spożywania mięsa, ryb co drugi dzień oraz pokrycie niespodziewanego wydatku. Wskaźnik pogłębionej deprywacji materialnej wyniósł w Polsce w 2017 roku 5,9%, podczas gdy w 2016 roku było to 6,7%, a przed dwoma laty - 8,1%.

Systematycznie poprawia się również wskaźnik bardzo niskiej intensywności pracy. Bardzo niska intensywność pracy dotyka średnio co dziesiątego mieszkańca UE (9,3%. W Polsce wskaźnik ten w 2017 roku kształtował się na poziomie 5,7% i był niższy o 0,7 pkt. proc. niż przed rokiem.

W efekcie wskaźnik zagrożenia ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (AROPE) w Polsce w 2017 r. ukształtował się na poziomie 19,5% i kolejny rok z rzędu niższy od średniej UE. Jak zauważa Eurostat, najwyższe wskaźniki tego wskaźnika odnotowano w 2017 roku w Bułgarii, Rumunii i Grecji (ponad 30%). Na przeciwległym końcu skali znalazły się Czechy, Finlandia, Słowacja, Holandia, Słowenia i Francja (poniżej 18%). W porównaniu z 2008 rokiem wskaźnik ten w Polsce zmalał o 11 pkt. proc. i był to największy spadek spośród wszystkich krajów UE. W ujęciu bezwzględnym liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w Polsce w 2017 roku wyniosła 7,27 mln i była niższa niż w 2016 roku o prawie 950 tysięcy.
1 komentarz

gość-38315

,,.... między 2016 a 2017 r. po raz pierwszy od 9 lat nastąpił w Polsce wyraźny spadek wskaźnika zagrożenia ubóstwem relatywnym (AROP). ''
Tak się dziwnie składa że w tym czasie PiS wprowadził wzorem innych krajów Unii pomoc socjalną w postaci m.in. 500+ ku ogromnemu niezadowoleniu i zgorszeniu totalnej opozycji .
Od tego czasu w totalnej opozycji panuje burza i totalny bezprogramowy ,,ścisk du...y'' .

1 1
ID:79311


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA