Nowa inicjatywa PFRON – staże zawodowe w administracji

Prezes Zarządu PFRON Marlena Maląg podczas konferencji w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiła założenia nowego modułu programu „Stabilne zatrudnienie – osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej”.


Spotkanie zorganizowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych miało na celu promocję programu i zachęcenie administracji rządowej do składania deklaracji przyjęcia na staż osób z niepełnosprawnościami.

W konferencji pod patronatem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza udział wzięli dyrektorzy generalni ministerstw i urzędów. Tematem spotkania były staże zawodowe w administracji, prowadzące do aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

Mamy dziś w Polsce historycznie najniższy poziom bezrobocia. Jest to ogromna szansa także na zwiększenie poziomu zatrudnienia wśród osób niepełnosprawnych. Ważne jest, aby oferowane im miejsca pracy były przyjazne i dostosowane do ich potrzeb, a zatrudnienie miało charakter stabilny. Niezmiernie cieszę się z każdej inicjatywy, która może się do tego przyczynić – podkreślił Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz

Minister Krzysztof Michałkiewicz mówił również, że działania objęte programem „Stabilne zatrudnienie” są częścią programu rządowego „Dostępność Plus 2018–2025”, zakładającego eliminację barier w dostępie osób niepełnosprawnych do zatrudnienia.  Z kolei Prezes Zarządu PFRON Marlena Maląg wskazała na zalety nowego modułu „Staże zawodowe”, który dla osób z niepełnosprawnościami jest szansą na uzupełnienie kwalifikacji i zdobycie doświadczenia zawodowego. Akcentowała przy tym rolę współpracy zarówno instytucji administracji rządowej, jak i organizacji pozarządowych.

Liczymy na zaangażowanie instytucji administracji rządowej i złożenie deklaracji przyjęcia na staże osób z niepełnosprawnościami – wyjaśniała prezes Marlena Maląg. – Dobrze zdajemy sobie sprawę, że aby zmienić sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy, należy tworzyć skuteczne i systemowe rozwiązania. Jestem przekonana, że dobrym efektem naszego programu będzie znalezienie ciekawej i satysfakcjonującej pracy przez osoby z niepełnosprawnościami – mówiła Marlena Maląg

Program „Stabilne zatrudnienie”, obecnie realizowany w ramach dwóch modułów, obejmuje już nie tylko zatrudnienie osób z niepełnosprawnością, ale również staże zawodowe. Moduł I „Instytucje” jest adresowany do organów i instytucji wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, jednostek samorządu terytorialnego oraz państwowych i samorządowych instytucji kultury, które w ramach programu zatrudnią osoby niepełnosprawne. Adresatami modułu II „Staże zawodowe” są organizacje pozarządowe, które przystępując do programu, przygotują i skierują osoby niepełnosprawne na staż zawodowy w administracji rządowej.

Dofinansowanie w ramach nowego modułu „Staże zawodowe” obejmuje liczne działania aktywizacyjne, m.in. przygotowanie i wdrożenie indywidualnego planu rozwoju zawodowego dla osoby z niepełnosprawnością, doradztwo zawodowe, wsparcie w uzyskaniu kwalifikacji (umiejętności) zawodowych oraz pracowniczych poprzez realizację kursów, warsztatów i szkoleń zawodowych. Równie istotne są wsparcie asystenta (trenera pracy), pokrycie kosztów dojazdów, wypłata stypendium dla osoby z niepełnosprawnością skierowanej na staż zawodowy. Ponadto dofinansowanie może zostać przeznaczone na szkolenia i warsztaty dla pracowników instytucji, w zakresie umiejętności współpracy z osobami niepełnosprawnymi.

Stażyści z niepełnosprawnością zostaną zrekrutowani i przygotowani do wymagań zgłoszonych przez instytucje stanowisk stażowych przez organizacje pozarządowe wyłonione przez PFRON w ramach konkursu. Warunkiem powodzenia programu „Stabilne zatrudnienie” jest zadeklarowanie przez instytucje administracji rządowej miejsc stażowych dla osób niepełnosprawnych w poszczególnych organach.Źródło: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Janusza Zemke

Wczoraj w zrewitalizowanym parku na Słodowie odbyło się spotkanie z byłym prezydentem..

PiS zachęca do udziału w nadchodzących wyborach do PE

26 maja będziemy mogli wybrać swoich przedstawicieli do europarlamentu. W..

Wystartowała kujawsko-pomorska kampania profrekwencyjna

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko..

Europoseł Janusz Zemke - „Unia Europejska jest tutaj "

Z Januszem Zemke, posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa..

Katarzyna Zarębska kandydatką do Europarlamentu

W sobotę PO podała listę swoich kandydatów do zbliżających się wyborów..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..