53 miliony złotych z FDS na powiatowe i gminne drogi

bydgoszcz.uw

W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podpisał z przedstawicielami 34 jednostek samorządu terytorialnego umowy na dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). Podpisane umowy opiewają łącznie kwotę blisko 53 milionów złotych.


W uroczystości podpisania umów wzięli również udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka oraz parlamentarzyści z naszego regionu: poseł Joanna Borowiak, poseł Piotr Król, senator Józef Łyczak oraz senator Andrzej Mioduszewski.

Są to pierwsze umowy o przekazanie rządowego wsparcia w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, nowego instrumentu wspierania budowy (rozbudowy), przebudowy i remontów dróg powiatowych i gminnych.

Przez blisko 4 lata, dzięki współpracy, udało nam się osiągnąć bardzo wiele. W nasze drogi wbudowanych zostało 180 milionów złotych dofinansowania rządowego i drugie tyle środków własnych samorządów. Jednak to, co obecnie zrobił Rząd, co zrobił pan premier Mateusz Morawiecki w roku 2019, to program przełomowy. Jako Wojewoda Kujawsko-Pomorski bardzo się cieszę, że w tym czasie i w tym miejscu mogę tymi środkami, tymi konkursami zarządzać. Tylko w roku 2019 do samorządów popłynie 250 milionów złotych oraz dodatkowo 60 milionów na zadania wieloletnie. To jest przełom. To jest coś, co zmieni kujawsko-pomorskie samorządy. Mało tego, niedługo ogłaszamy kolejny nabór. We wrześniu rozpocznie się realizacja kolejnych inwestycji za kolejne miliardy złotych w Polsce, za kolejne setki milionów w województwie kujawsko-pomorskim – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz

Jak podkreślała poseł na Sejm RP Joanna Borowiak Fundusz Dróg Samorządowych, to przełomowy program: 6 mln złotych, a docelowo 36, czyli 312 mln złotych przekazane przez premiera Mateusza Morawieckiego, przeznaczone jest na ten rok dla województwa kujawsko-pomorskiego. 

Wyrażam ogromną radość, że w okręgu toruńsko-włocławskim jest znów tak wiele dofinansowanych zadań, bo jeśli chodzi o  drogi powiatowe, to 6 zadań na kwotę ponad 18,5 mln zł. Jeśli chodzi o drogi gminne to 15 zadań drogowych na blisko 14 mln złotych. Przypominam, że w pierwszej transzy było to ponad 7 mln złotych, a na drogi gminne blisko 17 mln zł. Bardzo serdecznie dziękuję Państwu Samorządowcom, za to, że chcecie korzystać z tego programu, że robicie to w trosce o poprawę jakości dróg i warunków komunikacyjnych mieszkańców swoich obszarów. Pozwólcie Państwo, że na koniec pogratuluję mieszkańcom, którzy dzięki temu, że Państwo zabiegacie o środki mieszkańcy naszego województwa będą mogli korzystać z nowych dróg – dodała poseł PiS 

W ramach drugiej transzy na drogi powiatu włocławskiego zostało przeznaczone ponad 4,6 miliona złotych dofinansowania, natomiast do gmin powiatu trafiło dodatkowo około 14 milionów zł. W okręgu toruńsko-włocławskim wartość dofinansowania wyniesie około 32,5 miliona.

Na liście znalazły się gminy z dofinansowaniem: Baruchowo - blisko 1,3 mln zł, Izbica Kujawska ponad 660 tyś zł, Lubień Kujawski ponad 2,3 mln zł, Chodecz - ponad 974 tyś zł, Choceń ponad 704 tyś zł, Kowal – ponad 485 tys. zł, Boniewo - ponad 388 tyś zł, Lubraniec – ponad 727 tyś zł i Brześć Kuj.- ponad 1 mln zł.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Janusza Zemke

Wczoraj w zrewitalizowanym parku na Słodowie odbyło się spotkanie z byłym prezydentem..

PiS zachęca do udziału w nadchodzących wyborach do PE

26 maja będziemy mogli wybrać swoich przedstawicieli do europarlamentu. W..

Wystartowała kujawsko-pomorska kampania profrekwencyjna

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko..

Europoseł Janusz Zemke - „Unia Europejska jest tutaj "

Z Januszem Zemke, posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa..

Katarzyna Zarębska kandydatką do Europarlamentu

W sobotę PO podała listę swoich kandydatów do zbliżających się wyborów..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..