Pilotażowy program terapii uzależnienia cyfrowego

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Pół roku działa już pilotażowy program terapii uzależnienia cyfrowego, który realizuje w naszym regionie marszałkowski Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu. Od początku pilotażu udzielono 380 porad cierpiącym na uzależnienie dzieciom i ponad 50 porad ich rodzicom.


Po profesjonalną, bezpłatną i dostępną bez skierowania pomoc mogą zgłaszać się rodzice z dziećmi problemowo korzystającymi z nowych technologii cyfrowych, najmłodsi zgłoszeni pacjenci mają po 8 lat. Kilkanaście osób zakończyło już terapię prowadzoną zarówno w formie indywidualnej, jak i grupowej. Grupę terapeutyczną stworzono też z myślą o rodzicach – ich zaangażowanie jest bowiem kluczowe dla uzyskania pozytywnych efektów terapii u dzieci.

Udział w terapii nie wymaga skierowania i jest bezpłatny, a pierwsza wizyta odbywa się w ciągu siedmiu dni od zgłoszenia do placówki. Na terapię składają się porady lekarskie, terapeutyczne, psychologiczne, sesje grupowe lub rodzinne. Szybka i skuteczna pomoc dzieciom uzależnionym od mediów cyfrowych jest niezwykle ważna. To nałóg, który może powodować zaburzenia snu, akty agresji lub stany przygnębienia w momencie, gdy brakuje dostępu do komputera lub telefonu. Program został uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rozwijające się uzależnienie u jednego z członków rodziny znacząco wpływa na funkcjonowanie całej rodziny i otoczenia. Pomocy osobom uzależnionym i ich bliskim na Kujawach i Pomorzu udziela Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu. Realizuje on świadczenia finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W jego ramach funkcjonuje Wojewódzka Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia przy ulicy Szosa Bydgoska. Z terapii w poradni można skorzystać bez skierowania. Poradnia przyjmuje osoby dorosłe (uzależnione, parterów osób uzależnionych, DDA) i osoby niepełnoletnie (oraz ich rodziców lub opiekunów). WOTUiW przyjmuje także do Całodziennego Oddziału Odwykowego, Ośrodka Krótkoterminowej Terapii Uzależnień przy ulicy Szosa Bydgoska oraz Ośrodka Terapii Odwykowej Uzależnień przy ulicy Tramwajowej. Te oddziały oferują pomoc w ramach terapii indywidualnej i grupowej w różnych formach, dostosowywanych do potrzeb pacjentów. WOTUiW posiada także Całodobowy Młodzieżowy Oddział Leczenia Uzależnień i Oddział Odwykowy Całodobowy przy ulicy Włocławskiej, gdzie pacjenci przebywają pod stałą, całodobową opieką.

W regionie działa również Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia, działająca w strukturze Wojewódzkiej Przychodni Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy. Wszystkie wymienione ośrodki i oddziały to jednostki organizacyjne Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Rejestracja do poradni, w tym do programu leczenia uzależnień dzieci od mediów, możliwa jest: w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 7.30-15.00 oraz we wtorki i czwartki 7.30-18.00. Numery telefonów do poradni: 56 622 68 31, 507 871 735.

Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA