Zainstalował aplikację i stracił dwadzieścia tysięcy zł

Mieszkaniec powiatu włocławskiego padł ofiarą oszusta, który podał się za pracownika banku. Za jego namową zainstalował na swoim telefonie aplikację pozwalającą na zdalne sterowanie systemem operacyjnym i stracił ponad 20 tysięcy złotych. 


W czasach wszechobecnego internetu narażeni jesteśmy na działanie oszustów, którzy wykorzystują wirtualną sieć do aktywności przestępczej. W minionym tygodniu przekonał się o tym 53-letni mieszkaniec powiatu włocławskiego, do którego zadzwonił rzekomy pracownik banku.

Na telefonie odbierającego połączenie wyświetlił się numer infolinii bankowej, dlatego mieszkaniec naszego regionu był przekonany, że rzeczywiście rozmawia z pracownikiem banku. Dzwoniący poinformował 53-latka, że ktoś próbuje dokonać przelewów z jego konta. Jednocześnie, aby jeszcze bardziej się uwiarygodnić, zapewnił, że nie będzie prosił o hasła, czy kody dostępowe. Poprosił jedynie, aby w celach bezpieczeństwa, zainstalować na telefonie wskazaną  przez niego aplikację i zalogować się na swoje konto bankowe.

Mężczyzna zastosował się do wskazówek dzwoniącego i niestety stracił w ten sposób ponad 20 tysięcy złotych. Zainstalowana aplikacja umożliwiła bowiem oszustowi zdalny dostęp do telefonu rozmówcy, a następnie wykonanie z jego konta przelewu bankowego.

Po raz kolejny apelujemy o ostrożność i ograniczone zaufanie do nieznajomych, nawet jeżeli podają się za funkcjonariuszy służb, pracowników banków, czy innych instytucji. Pamiętajmy też, że pomimo, iż na telefonie wyświetli się nam numer zaufanej instytucji, to i tak nie mamy gwarancji, że rozmawiamy z jej prawdziwym przedstawicielem. Przestępcy potrafią bowiem podszyć się pod inne numery, by następnie dzwonić do ofiar i udawać kogoś innego.

Przestrzegamy również przed instalowaniem podejrzanych aplikacji, zwłaszcza jeżeli służą one do zdalnego sterowania systemem operacyjnym przez internet. Poprzez ich zainstalowanie umożliwiamy nieznanej osobie dostęp do naszego urządzenia - odtąd może ona swobodnie sterować pulpitem, przeglądać katalogi, przesyłać dane, a nawet robić przelewy.

Zachowajmy czujność, a wszelką telefoniczną prośbę o przekazanie pieniędzy, podanie danych do logowania, czy też zainstalowanie aplikacji traktujmy jako potencjalną próbę oszustwa. W takiej sytuacji najlepiej się rozłączyć i samemu wpisać na klawiaturze oficjalny numer instytucji, bez oddzwaniania na wcześniejsze połączenie, lub też osobiście udać się do danej placówki i wyjaśnić sprawę.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA