Weto prywatyzacyjne utrzymane

Konfederacja Pracodawców Polskich negatywnie ocenia zawetowanie przez Prezydenta RP ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa. Uważamy, że źle się stało, że Sejm tego weta nie odrzucił. Taka ostateczna decyzja Sejmu oznacza, że zasady prywatyzacyjne i kwestie związane z wynagrodzeniami menadżerów spółek z udziałem Skarbu Państwa nie ulegną zmianie.

Zawetowana ustawa wprowadzała istotne zmiany w procesie przekształceń własnościowych podmiotów z udziałem skarbu państwa. Wprowadzała także nową instytucję tzw. karty prywatyzacyjnej, która miała ułatwić nie tylko przegląd procesu prywatyzacyjnego, ale również ujednolicić kryteria oceniające – poprzez jednoznacznie skatalogowane dane. Pozwoliłoby to nie tylko na przyspieszenie realizacji planów prywatyzacyjnych, ale przede wszystkim miało na celu uczynić ten proces transparentnym. Nie będzie też usprawnienia procesów komunalizacji przez rozszerzenie możliwości dokonywania bezpłatnego przekazywania akcji lub udziałów należących do Skarbu Państwa jednostkom samorządu terytorialnego.

Weto Prezydenta oznacza też, że nie będzie zmian w szkodliwej i powszechnie krytykowanej ustawie o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi – tzw. ustawie kominowej. Ustawa ta jest powszechnie krytykowana jako nierynkowa i wywołująca wiele patologii w podmiotach publicznych.

W związku z tym, że nie doszło do uchwalenia tej ustawy, Konfederacja Pracodawców Polskich nie widzi możliwości dalszych prac nad zmianami systemu wynagradzania pracowników. Tym samym nie będziemy kontynuować rozpoczętych już prac nad zmianą ustawy z dnia 16 grudnia 1994 roku o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców. Obecnie ustawa ta istotnie ogranicza możliwość podnoszenia wynagrodzeń pracownikom. Zgodnie z ustaleniami, na forum TK mieliśmy dążyć do zmiany obydwu tych ustaw. Jako że ustawa „kominowa” będzie nadal funkcjonować w obecnym kształcie, to trudno jest nam znaleźć merytoryczne uzasadnienie do uchylenia tej drugiej – dotyczącej wynagrodzeń u pracowników. Skoro wynagrodzenia kadry menadżerskiej będą sztucznie ograniczane nie ma podstaw, aby uchylać podobne ograniczenia w stosunku do pracowników.

***

Konfederacja Pracodawców Polskich jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 6000 firm, zatrudniających przeszło 2 mln pracowników. 82 proc. z nich to firmy prywatne. Konfederacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie. Prezydentem KPP jest Andrzej Malinowski, który jest także I wiceprezydentem Europejskiej Organizacji Pracodawców Przedsiębiorstw Publicznych CEEP.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA