Katarzyna Kowalska najlepsza w Poznaniu

Katarzyna Kowalska w VII biegu maniackiej dziesiątki z czasem 32:43, wbiegła na metę i zajęła pierwsze miejsce. Walka o najwyższe miejsce na podium trwała do ostatnich metrów trasy.

1460 zawodników wyruszyło w samo południe ulicą Arcybiskupa Baraniaka by pokonać dwa okrążenia dookoła poznańskiej Malty. Metę osiągnęły 1434 osoby (w tym 234 kobiety), co jest absolutnym rekordem imprezy (wzrost o 200 osób w stosunku do ubiegłego roku - liczba startujących kobiet wzrosła o... 57 procent).

Niezwykle fascynująca była na trasie rywalizacja kobiet. Do półmetka biegły razem trzy zawodniczki - Katarzyna Kowalska (Vectra-DGS Włocławek), Olga Ochal (Ukraina) oraz Nadezda Trilinskaya (Rosja). Na drugim okrążeniu reprezentantka Rosji nie wytrzymała morderczego tempa rywalek i została w tyle.

Zacięta walka na dystansie 10km pomiędzy Olgą Ochal a Katarzyną Kowalską trwała do ostatniego metra - rzutem na taśmę, co zarejestrowały liczne zdjęcia i kamery wygrała Katarzyna Kowalska z czasem 32:43, który był jednym z najlepszych w Polsce. Ostatni (dziesiąty) kilometr Katarzyna Kowalska pokonała w czasie 3:01. W kategorii OPEN włocławiank zajeła wysokie 18. miejsce, wygrywając z wieloma utytułowanymi mężczyznami.

Wyniki - kategoria kobiet open:
1. Katarzyna Kowalska, VECTRA-DGS Włocławek, 32:43
2. Olga Ochal, UKRAINA, 32:44
3. Nadezda Trilinskaya, ROSJA, 33:13

- Bardzo cieszę się z udanego biegu. Po drodze bardzo chciałam zgubić Olgę Kalendarovą – Ochal i tempo biegu było mocne. Po 8 km nieco odpuściłam by odpocząć i zatrzymać siły na finisz. Po 9 km Olga uciekła mi na kilkanaście metrów, jednak udało mi się zebrać i na finiszu zwyciężyłam minimalnie, pewnie setnymi sekundy. Trasa bardzo fajna, szybka i na której jest praktycznie płasko. Z jednej strony było pod wiatr z drugiej z wiatrem. Teraz zastanawiam się nad startem w półmaratonie w Pradze lub Warszawie, jednak do Igrzysk Olimpijskich w Londynie skupiam się na dystansie 3000 metrów z przeszkodami - powiedziała po biegu Katarzyna Kowalska.