Fabian Barański i Mirosław Ziętarski mistrzami Europy

fot. Julia Kowacic

Dwójka podwójna w składzie Fabian Barański i Mirosław Ziętarski zdobyła złoty medal podczas wioślarskich Mistrzostw Europy w Lucernie. To pierwszy medal seniorskich mistrzostw w karierze zawodnika Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego.


W piątek na jeziorze Rotsee w Lucernie rozpoczęły się wioślarskie Mistrzostwa Europy seniorów. Do rywalizacji w Szwajcarii stanęło 35 reprezentantów Polski w jedenastu osadach. Wśród nich dwójka podwójna Mirosław Ziętarski / Fabian Barański, która w wyśmienitej formie zapowiadała walkę o medal (czytaj więcej). Dla Fabiana, który jest młodzieżowym wicemistrzem Europy (czytaj więcej) i brązowym medalistą młodzieżowych Mistrzostw Świata (czytaj więcej) ten sezon jest pierwszym sezonem w seniorskim ściganiu. W pierwszej reprezentacji zadebiutował na początku maja i od razu zgarnął złoto podczas Pucharu Świata w Bułgarii (czytaj więcej). Mistrzostwa starego kontynentu były dla reprezentanta Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego poważnym sprawdzianem możliwości, sprawdzianem, który zaliczył celująco.

Wyścig eliminacyjny pokazał, że Barański i Ziętarski są świetnie przygotowani do imprezy, lecz o medal na tych zawodach będzie bardzo trudno. Po zaciętej walce na finiszu ze świetnie dysponowanymi Holendrami Polacy wygrali o 0,2 sekundy. Sobotni półfinał, do którego trafili nasi, był bardzo mocno obstawiony. Rywalami Polaków byli Litwini, Hiszpanie, aktualni wicemistrzowie świata Szwajcarzy i zeszłoroczni wicemistrzowie Rumuni. Od startu bardzo mocne tempo narzucili Szwajcarzy, którzy szybko uzyskali nieznaczną przewagę nad resztą stawki. Atak naszej dwójki przed półmetkiem był nie do odparcia dla wicemistrzów świata i Polacy zwyciężyli. Na drugiej pozycji przypłynęli Szwajcarzy, a trzecie miejsce zajęli Rumuni. 

Niedzielny finał Mistrzostw Europy był istnym horrorem. Nasi zawodnicy wystartowali bardzo ostrożnie, płynąc wraz z Rumunami na końcu stawki, a bardzo mocno zaatakowali Holendrzy i Szwajcarzy. Nasi zaczęli powoli gonić czołówkę i na pierwszej pięćsetce zameldowali się na trzeciej pozycji. Na siedmiuset metrach nasza dwójka przypuściła atak, przesuwając się metr po metrze na pierwszą pozycję. Po chwili prowadzili o pół długości łodzi nad Holandią i łódkę nad reszta stawki. 200 metrów przed metą Szwajcarzy, Rumuni i Brytyjczycy dogonili Holendrów i centymetr po centymetrze zbliżali się do Polaków. Barański i Ziętarski utrzymali pierwsze miejsce wyprzedzając na mecie Szwajcarów o 0,09 sekundy i Rumunów o 0,45 sekundy. 

Mistrzostwa Europy wypadły znakomicie, lepszego startu po prostu nie mogłem sobie wyobrazić – mówi Fabian Barański - Od początku regat wiedzieliśmy ze pływamy szybko i możemy walczyć z najlepszymi co potwierdzały z resztą rezultaty przedbiegów i półfinałów. Do finału podeszliśmy na spokojnie i chcieliśmy postawić ta kropkę nad i. Udało się uzyskać fantastyczny wynik ale trzeba wracać do ciężkiej pracy i pracować na kolejne sukcesy.

Start na Mistrzostwach Europy wyszedł nam świetnie. Na zgrupowaniu każdy z nas był zaangażowany w stu procentach, a prędkości na treningach wskazywały że jesteśmy w stanie ścigać się z najlepszymi - mówi Mirosław Ziętarski - Pierwszy start na mistrzostwach Europy potwierdził że tak jest, wygraliśmy swój przebieg. Finał pojechaliśmy tak, jak sobie założyliśmy przed startem, czyli mocno środkowe tysiąc metrów. Dało nam to przewagę na 1500 metrów, której nasi rywale nie byli w stanie odrobić aż do mety.

Z Mistrzostw Europy w Lucernie reprezentanci Polski przywieźli cztery medale – złoty, dwa srebrne i brązowy. Docelową imprezą w tym sezonie będą dla wioślarzy Mistrzostwa Świata w Linzu (25 sierpnia - 1 września), które będą też najważniejszym etapem kwalifikacji do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

[email protected]

czytaj także:
Barański: Ciężko trenuję, żeby dorównać tym najlepszym (wywiad)

10 komentarzy

gość-16490

woooooooooooooooow!!!!

1 1
ID:81257

gość-72592

Widziałem, finał i dzięki chłopaki za wspaniałe przeżycia

1 1
ID:81258

gość-63406

wybitny wioślarz. gratulacje!

1 1
ID:81259

gość-89557

Super !!! Gratulacje

1 1
ID:81261

gość-93222

Szok!

1 1
ID:81262

gość-79446

włocławek - kopalnia talentów - brawo.

1 1
ID:81263

gość-94836

Wielkie Gratulacje dla wspaniałego Zawodnika WTW -

1 1
ID:81264

gość-41072

BRAWO BRAWO BARAWO -CZEKAMY NA MEDAL OLIMPIJSKI !!!!!!!!!!

1 1
ID:81265

gość-19282

Brawo Fabian wiemy , że zawsze możemy na Ciebie liczyć.

1 1
ID:81266

gość-84871

Gratulacje dla Mistrzów Europy Fabiana i Mirka - prawdzowych wojowników oraz trenerów kadry narodowej i trenerów klubowych !!! Dzięki za emocje i wzruszenie w trakcie Mazurka Dąbrowskiego. Szczególne gratulacje dla trenera WTW Krzysztofa Gabryelewicza.

1 1
ID:81267


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA