Julia Kowalska mistrzynią Polski w chodzie na 10000 m

Julia Kowalska wywalczyła dzisiaj złoty medal w chodzie na dystansie 10000 metrów podczas Mistrzostw Polski juniorów odbywających się w Raciborzu. To pierwszy złoty medal krajowego czempionatu w karierze zawodniczki włocławskiej Vectry. 


W środę na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu rozpoczęły się 73. Mistrzostwa Polski PZLA U-20 w lekkiej atletyce. Do rywalizacji na zmodernizowanym niedawno stadionie przystąpiło ponad tysiąc najlepszych juniorów z całego kraju. Wśród nich chodziarka Julia Kowalska, złota medalistka ubiegłorocznych mistrzostw LZS (czytaj więcej) i wicemistrzyni kraju do lat osiemnastu (czytaj więcej). Po zakończeniu minionego sezonu doznała ciężkiej kontuzji łamiąc kość piszczelową w lewej nodze, na szczęście szybko wróciła do formy.

W tym roku włocławianka zadebiutowała na dystansie 10000 metrów, dystansie dwukrotnie dłuższym niż ten, na którym zdobywała medale w ubiegłym sezonie. Pierwsze zawody były bardzo udane – podopieczna trenerki Martyny Dobrosielskiej zajęła drugie miejsce na XVII Międzynarodowych Zawodów w Chodzie Sportowym im. Hieronima Mazurkiewicza w Zaniemyślu (czytaj więcej). Kowalska utrzymywała wysoką formę i przed Mistrzostwami Polski zajmowała pierwsze miejsce w tabelach krajowych do Raciborza jadąc w roli faworytki.

Na starcie stanęło jedenaście najlepszych młodych chodziarek. Od samego początku Julia razem z Wiktorią Raś (LKS Stal Mielec) wyrwały do przodu i mocno odeszły od grupy. Szły pewnie dublując po drodze resztę zawodniczek. Walka o zwycięstwo pomiędzy nimi rozpoczęła się tak naprawdę dopiero na ostatnim okrążeniu. Po zaciętym finiszu Kowalska wygrała wyścig i zdobyła mistrzostwo Polski przecinając linię mety z czasem 52:02.15, który jest jej nowym rekordem życiowym. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Raś, również z nową „życiówką” (52:25.96), a trzecia była Marta Kamińska z Piły (54:02.43).

Byłam liderką tego dystansu, lecz cały czas miałam mocną koleżankę przed sobą – opowiada Julia Kowalska - Cały dystans zawzięcie walczyłyśmy o zwycięstwo i wymarzony medal. Po drodze miałam chwile zwątpienia i małe kryzysy, jednak dzięki temu że tak wiele osób mnie motywowało, wspierało i wierzyło we mnie, osiągnęłam swój cel. Wywalczyłam krążek, po który tutaj przyjechałam. Dzisiejszy start dał mi wiele motywacji i sił na następny pracowity sezon.

Z postawy młodej zawodniczki dumna jest trenerka Martyna Dobrosielska, która trochę obawiała się tego startu. Mimo, że doskonale zna duże możliwości swojej pracowitej podopiecznej, to nie wiedziała jak jej organizm i głowa zareagują na ogromne obciążenia po ciężkiej kontuzji z ubiegłego roku.

Jestem bardzo zadowolona z wywalczonego złotego medalu. Julia jechała do Raciborza jako faworytka z pierwszego miejsca w tabelach, ale konkurencja była naprawdę duża – mówi Martyna Dobrosielska, trenerka Vectry Włocławek - Dziś przez dziewięć kilometrów warunki dyktowała Wiktoria Raś co nam bardzo pomogło w osiągnięciu dobrego czasu. Ostatni kilometr należał już tylko do Julki. Udowodniła swoją wolą walki i mocną głową, że nawet po tak poważnym urazie można być najlepszym w Polsce.

Nasza mistrzyni uda się teraz na krótki odpoczynek, a po nim wraca do ostrych treningów. We wrześniu weźmie udział w prestiżowym 54. Festiwalu Chodu i Biegu Pocztowca i będzie to dla niej impreza kończąca tegoroczny sezon.

[email protected]
1 komentarz

gość-69350

Gratulacje dla Julki i Pani trener, wspaniały występ

1 1
ID:81507


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA