Julia Kowalska mistrzynią Polski w chodzie na 10000 m

Julia Kowalska wywalczyła dzisiaj złoty medal w chodzie na dystansie 10000 metrów podczas Mistrzostw Polski juniorów odbywających się w Raciborzu. To pierwszy złoty medal krajowego czempionatu w karierze zawodniczki włocławskiej Vectry. 


W środę na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu rozpoczęły się 73. Mistrzostwa Polski PZLA U-20 w lekkiej atletyce. Do rywalizacji na zmodernizowanym niedawno stadionie przystąpiło ponad tysiąc najlepszych juniorów z całego kraju. Wśród nich chodziarka Julia Kowalska, złota medalistka ubiegłorocznych mistrzostw LZS (czytaj więcej) i wicemistrzyni kraju do lat osiemnastu (czytaj więcej). Po zakończeniu minionego sezonu doznała ciężkiej kontuzji łamiąc kość piszczelową w lewej nodze, na szczęście szybko wróciła do formy.

W tym roku włocławianka zadebiutowała na dystansie 10000 metrów, dystansie dwukrotnie dłuższym niż ten, na którym zdobywała medale w ubiegłym sezonie. Pierwsze zawody były bardzo udane – podopieczna trenerki Martyny Dobrosielskiej zajęła drugie miejsce na XVII Międzynarodowych Zawodów w Chodzie Sportowym im. Hieronima Mazurkiewicza w Zaniemyślu (czytaj więcej). Kowalska utrzymywała wysoką formę i przed Mistrzostwami Polski zajmowała pierwsze miejsce w tabelach krajowych do Raciborza jadąc w roli faworytki.

Na starcie stanęło jedenaście najlepszych młodych chodziarek. Od samego początku Julia razem z Wiktorią Raś (LKS Stal Mielec) wyrwały do przodu i mocno odeszły od grupy. Szły pewnie dublując po drodze resztę zawodniczek. Walka o zwycięstwo pomiędzy nimi rozpoczęła się tak naprawdę dopiero na ostatnim okrążeniu. Po zaciętym finiszu Kowalska wygrała wyścig i zdobyła mistrzostwo Polski przecinając linię mety z czasem 52:02.15, który jest jej nowym rekordem życiowym. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Raś, również z nową „życiówką” (52:25.96), a trzecia była Marta Kamińska z Piły (54:02.43).

Byłam liderką tego dystansu, lecz cały czas miałam mocną koleżankę przed sobą – opowiada Julia Kowalska - Cały dystans zawzięcie walczyłyśmy o zwycięstwo i wymarzony medal. Po drodze miałam chwile zwątpienia i małe kryzysy, jednak dzięki temu że tak wiele osób mnie motywowało, wspierało i wierzyło we mnie, osiągnęłam swój cel. Wywalczyłam krążek, po który tutaj przyjechałam. Dzisiejszy start dał mi wiele motywacji i sił na następny pracowity sezon.

Z postawy młodej zawodniczki dumna jest trenerka Martyna Dobrosielska, która trochę obawiała się tego startu. Mimo, że doskonale zna duże możliwości swojej pracowitej podopiecznej, to nie wiedziała jak jej organizm i głowa zareagują na ogromne obciążenia po ciężkiej kontuzji z ubiegłego roku.

Jestem bardzo zadowolona z wywalczonego złotego medalu. Julia jechała do Raciborza jako faworytka z pierwszego miejsca w tabelach, ale konkurencja była naprawdę duża – mówi Martyna Dobrosielska, trenerka Vectry Włocławek - Dziś przez dziewięć kilometrów warunki dyktowała Wiktoria Raś co nam bardzo pomogło w osiągnięciu dobrego czasu. Ostatni kilometr należał już tylko do Julki. Udowodniła swoją wolą walki i mocną głową, że nawet po tak poważnym urazie można być najlepszym w Polsce.

Nasza mistrzyni uda się teraz na krótki odpoczynek, a po nim wraca do ostrych treningów. We wrześniu weźmie udział w prestiżowym 54. Festiwalu Chodu i Biegu Pocztowca i będzie to dla niej impreza kończąca tegoroczny sezon.

przemek@wloclawek.info.pl
1 komentarz

gość-69350

Gratulacje dla Julki i Pani trener, wspaniały występ

1 1
ID:81507


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Janusza Zemke

Wczoraj w zrewitalizowanym parku na Słodowie odbyło się spotkanie z byłym prezydentem..

PiS zachęca do udziału w nadchodzących wyborach do PE

26 maja będziemy mogli wybrać swoich przedstawicieli do europarlamentu. W..

Wystartowała kujawsko-pomorska kampania profrekwencyjna

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko..

Europoseł Janusz Zemke - „Unia Europejska jest tutaj "

Z Januszem Zemke, posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa..

Katarzyna Zarębska kandydatką do Europarlamentu

W sobotę PO podała listę swoich kandydatów do zbliżających się wyborów..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..